Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän B KAIVOSTOIMINTA JA LOUHINTA *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuoden 2023 tammi-lokakuussa


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2023
tammi-lokakuu
2022
tammi-lokakuu
TuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)100.7591.225.00560.8120.529.776
Albania (AL)2456
Algeria (DZ)27.7810.3107178
Argentiina (AR)1
Armenia (AM)141
Australia (AU)212.9222.615.900365.3233.37.137
Azerbaidzan (AZ)890.031
Belgia (BE)20.3090.284.61018.4400.2119.635
Bolivia (BO)11.2270.1
Bosnia ja Hertsegovina (BA)4251
Botswana (BW)6.6530.1
Brasilia (BR)314.5213.8115371.7183.380
Bulgaria (BG)20.01420.023
Chile (CL)42.8550.534842.1040.4960
Djibouti (DJ)6530
Dominikaaninen tasavalta (DO)2329
Ecuador (EC)106.5841.395144.4171.3137
Egypti (EG)8.7450.15222.8000.0685
Espanja (ES)95.7551.2804101.9310.91.216
Etelä-Afrikka (ZA)68.6950.815563.7180.626
Etelä-Korea (KR)10.01710.068
Etiopia (ET)2214
Filippiinit (PH)1417
Georgia (GE)1760.03
Ghana (GH)5
Guyana (GY)47.5430.6
Hongkong (HK)476537
Indonesia (ID)10.03496.2730.139
Intia (IN)8320.049030.8190.3277
Irak (IQ)1
Iran (IR)10.020.0
Irlanti (IE)58.8430.790.1500.8
Islanti (IS)5368
Iso-Britannia (GB)406.7684.919.420484.1774.35.052
Israel (IL)360.0651563
Italia (IT)1.0990.07251.9450.0825
Itävalta (AT)10.1470.115513.9120.1102
Japani (JP)1030.08911220.0991
Jordania (JO)20.019140.0424
Kanada (CA)183.6432.2136.295445.6124.059.417
Kazakstan (KZ)2440.0384.5110.010
Kenia (KE)233381
Kiina (CN)12.4850.279.35322.6790.2174.503
Kirgisian tasavalta (KG)430
Kolumbia (CO)3.7940.01856.8840.5
Kosovo (XK)1
Kreikka (GR)2.3190.07152.5340.0484
Kroatia (HR)10.2660.1352282
Kuwait (KW)140.0
Kypros (CY)581
Latvia (LV)1690.02.8822600.02.654
Libanon (LB)1451
Liettua (LT)2.7850.02.4496.2390.11.966
Luxemburg (LU)40.0130.01
Madagaskar (MG)20.010.0
Malesia (MY)1725
Malta (MT)18
Marokko (MA)15.8100.250122.6450.2461
Meksiko (MX)2.5810.01.2307.1900.12.614
Moldova (MD)1
Mongolia (MN)19.0050.214.6260.1
Mosambik (MZ)8160.027
Nigeria (NG)960.0
Norja (NO)3.818.95746.440.2884.313.22138.639.332
Norsunluurannikko (CI)16
Oman (OM)5040
Pakistan (PK)330.0204540.0301
Panama (PA)13
Papua-Uusi-Guinea (PG)72.4370.960.2340.5
Peru (PE)213.3832.6386115.6611.0542
Pohjois-Irlanti (XI)530
Pohjois-Makedonia (MK)110.0168
Portugali (PT)188.2572.3738247.6542.2886
Puola (PL)2.9660.012.90413.9880.111.247
Qatar (QA)2
Ranska (FR)51.4660.633832.8210.37.310
Romania (RO)1311
Ruotsi (SE)511.7696.2141.727646.0385.8202.707
Saksa (DE)11.0290.120.28111.3140.19.524
Sambia (ZM)2.1500.0
Saudi-Arabia (SA)42187
Serbia (XS)129.5461.240
Sierra Leone (SL)170.0
Singapore (SG)10.0310.01
Slovakia (SK)9552
Slovenia (SI)60.01315
Sudan (SD)361
Sveitsi (CH)20.031.9142.2860.0128.306
Syyria (SY)1220
Taiwan (TW)50.044110.0240
Tansania (TZ)44.8490.5964.1900.617
Tanska (DK)8.8090.12.10379.0060.71.781
Thaimaa (TH)60.016740.0221
Trinidad ja Tobago (TT)5635
Tunisia (TN)20.02150.0164
Turkki (TR)21.9090.34.47912.4930.13.646
Turkmenia (TM)1
Tšekin tasavalta (CZ)4630.01.9121780.01.729
Ukraina (UA)25.2510.31591360.0329
Unkari (HU)40.0702352
Uruguay (UY)6206
Uusi-Seelanti (NZ)10.010.01
Valko-Venäjä (BY)1532740.0489
Venäjä (RU)46.1120.69261.737.96815.54.229
Vietnam (VN)1930.017
Viro (EE)237.3092.9239.151645.9225.8105.396
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)2.2800.0148264
Yhdysvallat (US)1.175.83114.38.849676.8696.12.214
kaikki maat yhteensä 8.222.602100.0884.215100.0 11.180.753100.0934.591100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot