Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: Muut kulkuneuvot C 30*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti ajanjaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)210.0
Alankomaat (NL)8.2822.112.5268.8602.85.41011.0413.34.4828.0432.21.2267.1751.23.043
Andorra (AD)9
Armenia (AM)42531.4891655
Australia (AU)2880.18397070.22.4041.2490.44.7962.1270.61.0713.0290.55.599
Azerbaidzan (AZ)41091
Bahrain (BH)84610.090944
Bangladesh (BD)1550.0155120.24500.1690.0180.0622
Belgia (BE)1.7330.41.8601.5380.56331.5310.53571.3290.42.0991.0040.2294
Bermuda (BM)10.021111
Bosnia ja Hertsegovina (BA)10.010.02370.01440.0
Brasilia (BR)210.039130.01480.021.6190.4541100.0910
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)2.907
Bulgaria (BG)3800.14901.7820.62951.7960.55579250.31792940.017
Chile (CL)3150.06888160.014111
Costa Rica (CR)20.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)11
Ecuador (EC)914
Egypti (EG)
Espanja (ES)2.9330.71.1184.1891.33.19012.8353.91.80213.1273.64.09321.9523.736.030
Eswatini (SZ)10.0
Etelä-Afrikka (ZA)350.0320.01.01430.080180.011
Etelä-Korea (KR)50.07130.037490.03.47040.047310.03.335
Etelämanner (AQ)4
Filippiinit (PH)780.01370.038.4932.6375670.011.207610.07
Färsaaret (FO)111
Gambia (GM)52224
Georgia (GE)10.010.010.03
Ghana (GH)11303.565
Gibraltar (GI)450
Grönlanti (GL)5798371.2512281.462
Hongkong (HK)4240.11.67840.06.187430.04.163400.02.219240.01.648
Indonesia (ID)7020.2202.8290.91.2650.45390.171060.0217
Intia (IN)1210.02901490.021630.09.0821370.09.4171.2560.2433
Irak (IQ)17590
Irlanti (IE)10.039330.0837850.2194940.1169590.23
Islanti (IS)1031.849861.9981
Iso-Britannia (GB)7.5951.97.2475.2701.715.89549.42714.926.3995.7751.647.6152.9330.514.123
Israel (IL)2900.1106.5772.14111.5160.5931.4390.4118680.115
Italia (IT)3.2500.819.7644.4701.49575.5811.71.0323.6621.07653.8660.71.518
Itävalta (AT)3.8681.069210.2383.35455.5071.74654.5101.25792.6000.4662
Japani (JP)2.4650.62626.0991.99316.0731.86121.6610.54293.6090.61.549
Jordania (JO)1
Kambodza (KH)6360.28580.39940.35470.11650.0
Kamerun (CM)2310.0163
Kanada (CA)3.8021.01852.7730.91.3262.1220.62.2673.0200.81.4242.3020.4806
Kazakstan (KZ)5.0261.99582710.080920
Kenia (KE)1.010
Kiina (CN)12.0773.08913.8794.418328.5678.65.232163.32244.4127206.49835.0168
Kirgisian tasavalta (KG)5183101.43497646
Kolumbia (CO)31650.11150.025230.14490.1
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)654
Kosovo (XK)2
Kreikka (GR)10.01.071190.012.595140.069290.0161.041
Kroatia (HR)420.0841420.01651050.01.10420.019613
Kuuba (CU)10
Kuwait (KW)19
Kypros (CY)1824
Latvia (LV)1.7420.412.9872.8040.912.6812.4160.712.3522.6220.72.1403.2380.55.708
Libanon (LB)10.01
Liettua (LT)6310.23654540.16.8411.2240.41.0787370.23276370.1307
Luxemburg (LU)10.0330.020.010.010.0
Malawi (MW)1
Malediivit (MV)750
Malesia (MY)3260.167140.264380.155430.1114440.141
Malta (MT)522172.7384
Marokko (MA)20.0140.010.07
Marshallinsaaret (MH)767
Mauritius (MU)1
Meksiko (MX)4.1981.1714.8354.726.0111.83134840.1453180.0867
Mongolia (MN)5114
Montenegro (ME)4
Myanmar (MM)30.0
Namibia (NA)450.050.0
Nigeria (NG)3131
Norja (NO)4.7781.25.2847730.219.4871.5780.523.8768290.26.9233460.113.656
Oman (OM)2
Pakistan (PK)10.030.010.0
Panama (PA)56
Paraguay (PY)64
Peru (PE)30.020.0720.020.0120.0
Pohjois-Irlanti (XI)1322821
Pohjois-Makedonia (MK)61
Portugali (PT)3.4830.95674.3461.46074.3611.31.0979440.3993.1470.5614
Puola (PL)3.9631.01.67517.8155.71.8115.2111.63.5534.6321.31.7212.5310.41.043
Qatar (QA)10.029440.010321114
Ranska (FR)11.4172.97.5029.0012.94.35511.1873.45.50214.8234.021.03113.8722.33.506
Romania (RO)320.0252350.017.203590.01.302490.0345590.0545
Ruotsi (SE)12.6143.218.87615.0774.829.07713.5014.165.5318.8522.435.01011.3171.920.395
Saksa (DE)35.5619.010.47959.50319.019.54143.85113.213.92946.37312.65.42829.3195.07.452
San Marino (SM)1.924
Saudi-Arabia (SA)7144810.0230.012
Senegal (SN)11
Serbia (XS)1970.0781.5150.51581.4970.54225450.1596910.02.657
Sierra Leone (SL)4200.1
Singapore (SG)1010.063570.01301010.082570.125208.41835.31.083
Slovakia (SK)830.043870.0107730.043370.073440.0293
Slovenia (SI)780.0163860.0167740.0543420.046290.0304
Somalia (SO)1
Sri Lanka (LK)1.0140.37200.21460.0
Sveitsi (CH)1.2100.32.9351.0580.32.8089190.315.6755360.15.6534220.11.551
Tadzikistan (TJ)7
Taiwan (TW)7.2801.81511.1403.52311.2373.42197.5032.03563.7610.66
Tansania (TZ)344
Tanska (DK)4.2161.11.3742.5130.82.8243.0810.95552.9150.89223.0380.5569
Thaimaa (TH)1.1410.322.1880.711.5810.535470.115.0236710.14.745
Tunisia (TN)160.039550.06250.0222920.17150.04
Turkki (TR)18.3144.68666.7952.22.05812.6383.83.4183.4550.91.9491320.01.882
Tšekin tasavalta (CZ)4.8001.23507.8772.55947.1892.27966.9321.96343.3070.6609
Uganda (UG)32
Ukraina (UA)530.01451720.11690.19860.0251140.0
Unkari (HU)8.1092.09343.8741.29814.2021.38664.9211.34295.2610.9158
Uruguay (UY)320.049413
Uusi-Seelanti (NZ)30.0860.02.740240.08780.0687100.056
Uzbekistan (UZ)112810214422
Valko-Venäjä (BY)25
Venäjä (RU)1380.0232290.09414.6934.4135790.091230.01
Vietnam (VN)3330.13960.18990.38420.23780.1
Viro (EE)2.7260.7244.0684.3461.42.4772.0920.62.8771.9900.57.5923.4100.6842
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)90.06430.0104.28140.05930.0506150.07
Yhdysvallat (US)219.37555.21.003.87973.94823.619.32542.07512.738.54743.26311.839.70837.0006.31.927.484
kaikki maat yhteensä AA397.1761001.370.305100313.965100308.771100332.299100271.136100368.179100240.771100590.5411002.075.828100

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot