Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: Moottoriajoneuvot, perävaunut ja puoliperävaunut C 29*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti ajanjaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)15414948335316
Alankomaat (NL)20.4371.215.55120.3681.116.73824.3891.212.44141.9952.612.91440.1332.313.222
Albania (AL)150.045270.0180.0130.044170.035
Algeria (DZ)128
Andorra (AD)4051
Angola (AO)1
Antigua ja Barbuda (AG)1
Argentiina (AR)280.01680.0299140.038310.016330.0190
Armenia (AM)6305121.6061.68463
Australia (AU)3430.06.7822820.016.0113760.09.7176480.07.3032710.010.306
Azerbaidzan (AZ)5810325284311
Bahama (BS)
Bahrain (BH)810.0
Bangladesh (BD)251.3472.850
Barbados (BB)1
Belgia (BE)66.6163.810.86056.2063.25.44967.2293.47.52341.4712.63.44757.2503.33.888
Benin (BJ)525
Bolivia (BO)6083511.121557865
Bosnia ja Hertsegovina (BA)40.0530.01070.0210.02960.071
Brasilia (BR)1300.016.1921320.013.6319520.020.1074310.05.6106670.09.146
Bulgaria (BG)5.2960.37674.0210.23914.4530.27363.0920.24944.4550.3254
Burkina Faso (BF)18722
Burundi (BI)562951218
Chile (CL)3.17320.02.0912.679130.04.2821.082
Costa Rica (CR)10.010.0
Curaçao (CW)7
Djibouti (DJ)343214
Dominikaaninen tasavalta (DO)10.09
Ecuador (EC)20.082712377
Egypti (EG)30.01.31840.020440.056560.098650.0161
El Salvador (SV)150.09580.0
Espanja (ES)65.1133.76.51388.7065.04.78384.0574.36.00064.0964.07.88838.2462.210.243
Etelä-Afrikka (ZA)13.9320.84139.8160.61.30018.5100.950210.9150.77028.5960.51.523
Etelä-Korea (KR)31.2801.81.93549.9332.820044.4332.367357.5133.61.62554.1183.1777
Etelämanner (AQ)3
Etiopia (ET)1.424180123
Filippiinit (PH)50.01040.06690.02670.01070.0
Färsaaret (FO)122
Gabon (GA)20.09
Gambia (GM)983399136141
Georgia (GE)530.01.33260.0895330.031610.074860.01.392
Ghana (GH)1.15210.0431195911.288
Grönlanti (GL)1464332544
Guatemala (GT)1.001116
Guinea (GN)85135
Haiti (HT)
Honduras (HN)10.010.0
Hongkong (HK)12.7750.716210.8650.61613.3310.7792.6650.21593620.011
Indonesia (ID)4750.0983030.0552670.085270.0736070.012
Intia (IN)1.2200.14.7991.3510.11.6911.5750.14.4471.3310.12.5881.3500.15.544
Irak (IQ)31033672.2281.619
Iran (IR)3247
Irlanti (IE)7780.01.4427550.01.7056890.01.1646070.01.2933200.02.880
Islanti (IS)2.02710.02.1911.7531.6043390.02.409
Iso-Britannia (GB)57.4453.39.67858.7763.310.51864.1773.310.62752.4463.36.60952.6133.011.869
Israel (IL)60.04370.011280.0129190.054210.089
Italia (IT)50.5442.94.99743.0122.42.12739.0912.02.79436.1352.23.58942.9932.55.305
Itävalta (AT)22.9991.38.1285.1260.34.54318.3980.93.37214.3580.94.59718.5321.17.111
Japani (JP)85.2204.91.12866.3363.738285.2674.335863.7754.090460.3933.52.436
Jemen (YE)26
Jordania (JO)10.060310.085030.070160.01.18840.0919
Kambodza (KH)10.010.0
Kamerun (CM)183211261291316
Kanada (CA)15.7330.950.0574.4090.27.88810.6090.520.97512.0750.724.74415.2990.921.195
Kazakstan (KZ)10.05.90510.010.36210.06.68230.09.1241860.03.706
Kenia (KE)12420
Kiina (CN)29.2581.72.06954.7673.166449.9042.563469.6934.31.17261.4903.66.478
Kirgisian tasavalta (KG)1.6793.4508.1597.7542.630
Kiribati (KI)580
Kolumbia (CO)20.0310.045010.01.18240.050.06
Kongo (CG)75213134
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)623391.0043.4551.490
Kosovo (XK)1.2521.2211.12110.01.2852.031
Kreikka (GR)30.012830.012090.05880.0316130.0951
Kroatia (HR)1140.01.4181380.01051010.0880710.01541190.084
Kuwait (KW)1.8893820.07510
Kypros (CY)9220.05197990
Laos (LA)110.01
Latvia (LV)2.7410.214.0362.5050.122.8032.2470.124.5682.3590.116.7551.5490.115.516
Libanon (LB)543010.0143
Liberia (LR)21
Libya (LY)1752
Liechtenstein (LI)10.01047110.028
Liettua (LT)4.7590.323.7833.1010.228.3182.2810.127.3501.8650.121.8553.4580.219.931
Luxemburg (LU)3890.03611.7090.14261.8460.11681.0590.11111.2840.1165
Macao (MO)10.07110.010229
Malawi (MW)1
Malediivit (MV)11
Malesia (MY)2670.0243070.01162400.0661880.01632980.020
Mali (ML)1092442764
Malta (MT)120.030.020.0550.020.03
Marokko (MA)2.0020.11.3440.11.4410.173180.08520.08
Mauritania (MR)3110530
Meksiko (MX)14.2290.81.08515.8510.92.84015.5330.81.9767.5510.570213.1560.8238
Moldova (MD)2.6050.1234970.0146120.02510.0
Mongolia (MN)1952842922.513
Montenegro (ME)76620.0
Mosambik (MZ)3
Nepal (NP)10.0
Nicaragua (NI)10.010.0720.0290.010.0
Nigeria (NG)299178295447338
Norja (NO)3.9140.263.2905.1440.356.4234.6390.250.7454.6970.345.6439.0510.567.821
Norsunluurannikko (CI)64359130
Oman (OM)22434
Pakistan (PK)10.0190.010.010.020.0
Panama (PA)495
Paraguay (PY)21237399
Peru (PE)5172800.0107
Pohjois-Irlanti (XI)3370.0235540.0606040.0211770.02010.021
Pohjois-Korea (KP)490.0830.01620.0
Pohjois-Makedonia (MK)280.090.010110.010170.01590.049
Portugali (PT)5.2590.33.7013.0660.22.7252.7570.11.2002.9280.22672.0650.13.911
Puola (PL)93.5745.411.40564.0233.612.91266.1353.414.47456.5133.512.02259.1033.414.562
Qatar (QA)14920.01050.013
Ranska (FR)88.8945.115.02873.1764.115.62099.5155.114.23465.9754.116.11466.5343.920.409
Ranskan Polynesia (PF)20.0
Romania (RO)18.4641.13.03910.9030.62.1449.6170.51705.6440.41.48012.2860.72.553
Ruanda (RW)26
Ruotsi (SE)206.85111.9150.227273.52515.4116.493276.63514.0110.456210.20913.0101.741238.03313.8144.860
Saint-Barthélemy (BL)831
Saksa (DE)523.69330.1265.961578.96132.7155.196609.96331.0231.024516.58432.0132.846562.28832.6335.408
Sambia (ZM)43
Saudi-Arabia (SA)3420.017210.01940.01.52560.02.045
Senegal (SN)42218
Serbia (XS)3.0400.23687960.01.1837470.06838390.11.5121.2710.1528
Sierra Leone (SL)1310.01510.020.016510.03
Singapore (SG)610.031290.0108510.0488580.0204540.04.029
Slovakia (SK)22.4321.387730.5441.789133.9271.753828.1971.766730.8721.81.365
Slovenia (SI)3.7700.23.2807.4020.41.7263.4780.21.0584.0460.31.4923.8750.24.089
Somalia (SO)19
Sri Lanka (LK)80.0190.020.030.090.0
Surinam (SR)50.0
Sveitsi (CH)19.2561.11.5635.8470.35899.4050.59697960.01.7601.1590.11.422
Syyria (SY)17
Tadzikistan (TJ)2095254
Taiwan (TW)5.0650.32.6222.1770.11.8633.9510.25784.4910.31.4882.8300.22.522
Tansania (TZ)601531128
Tanska (DK)24.5381.414.07216.4870.918.64611.8540.612.0009.9940.68.6599.9820.612.513
Thaimaa (TH)1.4500.151.6450.1172.2810.153.3740.24983.0660.28
Timor-Leste (TL)1
Togo (TG)10416912
Trinidad ja Tobago (TT)816
Tunisia (TN)3300.02300.011800.0251520.0142750.0
Turkki (TR)36.2152.13.24027.9661.64.85441.2442.12.03327.4481.72.49137.3382.24.832
Turkmenia (TM)190231
Tšekin tasavalta (CZ)72.2714.22.57185.7814.83.992129.0806.63.85085.9295.34.920130.5687.67.343
Uganda (UG)103
Ukraina (UA)860.09.607770.03.8851000.02141070.03222950.0357
Unkari (HU)24.5081.42.86421.4461.280219.3951.03.70018.2071.11.84917.5351.01.663
Uruguay (UY)20.02.3751.786410.04.7021070.04.4541010.0748
Uusi-Kaledonia (NC)17
Uusi-Seelanti (NZ)70.02.26940.068240.0185170.0120350.0185
Uzbekistan (UZ)291328452338286
Valko-Venäjä (BY)8810.0125300.0603902588
Venäjä (RU)1.9480.17.9237120.06.0145640.03.6634290.01.9243450.0908
Vietnam (VN)2.1810.1236360.01.9570.12.0140.121.6970.13
Viro (EE)29.4521.724.98730.5101.730.80433.0831.735.69529.6731.827.10131.1361.830.853
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)960.01281200.01.0093990.01.3344440.03.3473490.070
Yhdysvallat (US)46.6942.713.54929.0241.67.61356.4212.914.66845.6112.812.38423.9401.425.187
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)150.0
kaikki maat yhteensä AA1.741.419100815.4911001.771.517100616.2051001.969.763100697.1111001.612.197100554.3871001.725.336100867.949100

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot