Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: Tietokoneet, elektroniset ja optiset tuotteet C 26*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti ajanjaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)50.0102
Alankomaat (NL)119.6526.045.871105.6616.568.019114.8266.952.937102.5805.938.532125.8246.736.596
Albania (AL)365990.0112594
Algeria (DZ)10.03230.0532122398269
Amerikan Samoa (AS)10.0
Andorra (AD)612337
Angola (AO)10.044915840.023946
Antigua ja Barbuda (AG)6120.03
Argentiina (AR)40.02.253630.01.21120.098810.067320.0851
Armenia (AM)20.070310.0463290.01.271180.01.12210.0777
Aruba (AW)10.092010957
Australia (AU)2.5980.110.0741.5510.112.2841.6400.17.9881.4010.19.2801.6660.19.796
Azerbaidzan (AZ)1.2491.68940.094210.0565140.0416
Bahama (BS)30712130.010
Bahrain (BH)50.025220.011671104424
Bangladesh (BD)45180.0391373264208
Barbados (BB)3610.017110.02511
Belgia (BE)7.1810.414.1316.7440.411.7457.2400.410.9657.2060.411.5196.1660.312.546
Belize (BZ)16946
Benin (BJ)1915
Bermuda (BM)200.0401920.0253826
Bhutan (BT)3
Bolivia (BO)19220.010710.024910.056230.09
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)3
Bosnia ja Hertsegovina (BA)80.0402241.015740.0203
Botswana (BW)231254130015
Brasilia (BR)9990.19.0203340.06.5644210.05.1853150.05.6944070.08.608
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)39
Brunei (BN)14344971
Bulgaria (BG)1.4820.11.5381.8880.11.8612.8120.21.7472.0580.11.2911.7320.11.597
Burkina Faso (BF)5724223119
Burundi (BI)2
Caymansaaret (KY)64208
Ceuta (XC)15
Chile (CL)490.04.937440.03.084420.04.032530.03.975130.04.346
Costa Rica (CR)2310.05176040.03854010.02423590.02043050.0280
Curaçao (CW)1
Dominikaaninen tasavalta (DO)590.0295600.0816430.0171350.0475370.01.884
Ecuador (EC)10.040210.033710.09710.033710.0341
Egypti (EG)160.01.70880.0650160.01.08330.0425220.0713
El Salvador (SV)10.021740.028480.05050.013490.0128
Eritrea (ER)2923
Espanja (ES)3.4850.211.5164.7220.311.4293.8940.211.1403.8030.210.7823.3000.213.716
Eswatini (SZ)10.032140.030.03
Etelä-Afrikka (ZA)1820.04.6221760.03.3241820.04.7221580.02.7963540.03.100
Etelä-Korea (KR)51.4452.615.07836.5802.312.92036.2112.257.12818.4281.114.87520.3751.113.341
Etelämanner (AQ)11
Etiopia (ET)20.03.50813974
Fidzi (FJ)3126951.353
Filippiinit (PH)32.7791.71.97723.6221.51.54329.1991.81.74923.6341.42.22211.3150.61.028
Färsaaret (FO)2012347
Gabon (GA)1151612
Gambia (GM)10350.04171214
Georgia (GE)3520.0656180.090320.0218870.0347650.0681
Ghana (GH)1081324510.05810.0273
Gibraltar (GI)185102016
Grönlanti (GL)7280.03740.024780.016690.022160.0137
Guam (GU)121
Guatemala (GT)15410.021929210.07554
Guinea (GN)1227346522
Guinea-Bissau (GW)25
Guyana (GY)66839089
Haiti (HT)20.0332
Honduras (HN)267251779
Hongkong (HK)10.7000.55.2825.0920.36.4576.3740.46.6357.1360.45.6767.5810.46.146
Indonesia (ID)2.0240.14.1291.5200.12.5909700.17.0991.4600.19.0491.9480.14.487
Intia (IN)3.1160.291.9142.8370.2123.9711.6850.1154.6145.3390.337.7269.8310.515.896
Irak (IQ)3111661.44210.070610.086
Iran (IR)160.02510.010.0
Irlanti (IE)29.5891.53.04929.4831.82.75823.7611.42.33530.3641.82.82632.3191.73.224
Islanti (IS)1230.04651130.05372760.05501300.05182910.0259
Iso-Britannia (GB)24.2741.229.73727.7671.727.47523.8391.424.17420.4151.224.17324.0731.326.381
Israel (IL)4.7960.23.3012.0270.12.8043.0880.24.3062.3190.12.4583.5920.27.224
Italia (IT)13.9110.722.26110.0370.617.8719.0880.518.5879.9590.613.30010.1000.520.607
Itävalta (AT)8.3280.46.6907.8710.56.0656.5340.44.9916.5050.45.4108.2100.46.505
Jamaika (JM)42604
Japani (JP)36.5041.834.21326.2241.627.70628.0891.724.83323.2371.326.63830.4321.631.382
Jemen (YE)52424
Jordania (JO)40.039840.016920.08850.0591270.0408
Joulusaaret (CX)50.0
Kambodza (KH)1790.012460.011650.04480.011040.0
Kamerun (CM)10.07215111130.0373560.056
Kanada (CA)7.2040.413.5086.8010.413.2618.1530.510.4556.3650.412.0979.9030.510.604
Kazakstan (KZ)100.016.584940.010.8421490.05.8131160.04.960690.03.669
Kenia (KE)544190.030820.09010.081
Keski-Afrikan tasavalta (CF)311
Kiina (CN)638.03932.1130.122512.09731.699.788523.28531.681.956514.84129.872.198575.05330.875.420
Kirgisian tasavalta (KG)10.03.4994.5923.22830.03.762290.02.984
Kiribati (KI)53
Kolumbia (CO)1.088662490.01.007210.01.09040.0661
Komorit (KM)29
Kongo (CG)8110.0555541313
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)15244126106240.029
Kosovo (XK)7110.01920.0305155
Kreikka (GR)1.4030.12.0424.5760.32.9653.1180.23.5913.8800.21.7914.3060.23.524
Kroatia (HR)2060.01.3151120.05981460.07071340.01.162720.01.617
Kuwait (KW)90.074410.07223461.85480.0983
Kypros (CY)140.01.1042170.01.1872880.03221860.03082650.0309
Laos (LA)10.01040.022995810.096
Latvia (LV)2.4960.15.1962.1370.14.6431.5870.12.4252.0230.13.4902.5290.13.350
Libanon (LB)20510.01250.019510.077451
Liberia (LR)2.775
Libya (LY)362928410.0718
Liechtenstein (LI)2690.04.5621490.04.6531600.04.8121230.04.8241880.04.575
Liettua (LT)14.4250.712.1429.8380.611.2668.5210.511.7537.6050.410.8948.6470.515.294
Luxemburg (LU)1210.01.121400.0306370.0503490.0581110.0117
Macao (MO)70.033510.06360.028100.05
Madagaskar (MG)40.09730.0420.04510.022350.08
Malawi (MW)52241
Malediivit (MV)48431451
Malesia (MY)38.4471.96.62047.4882.94.33657.3063.57.21926.7521.56.57326.0251.46.451
Mali (ML)270.0351320.0497620.03520.012
Malta (MT)3810.01363330.01125860.02882440.01564070.0181
Marokko (MA)1930.05881140.03821420.0577750.0792890.0926
Mauritania (MR)3273249
Mauritius (MU)10.031135859652
Meksiko (MX)12.6010.641.0176.9500.420.3039.9930.619.01212.1240.714.80726.8471.413.586
Moldova (MD)60.0184200.0424291110.0338468
Mongolia (MN)10.04620.015420.010030.0904753
Montenegro (ME)10.0344310.039650.029
Mosambik (MZ)17728243305
Myanmar (MM)120.0196200.09280.05090.0140.0128
Namibia (NA)4625310.05623
Nepal (NP)1410030641
Nicaragua (NI)30.0105316100
Niger (NE)10.020.020.0
Nigeria (NG)30.021550.013510.0321120.0142100.0587
Norja (NO)4.9940.317.7034.2180.315.3333.9150.214.8384.4720.314.6916.5440.415.159
Norsunluurannikko (CI)20.0496860130.046227
Oman (OM)20.0565594170.01.679230.060870.0923
Pakistan (PK)230.085660.016010.01.465845234
Palau (PW)1220
Palestiinalaisalue (PS)27115
Panama (PA)10.06910318470.0321163
Papua-Uusi-Guinea (PG)27210.0257
Paraguay (PY)1601101097934
Peru (PE)60.01.25210.03.846100.01.01910.01.580370.01.687
Pohjois-Irlanti (XI)20.01.316310.0218490.099230.01.313512
Pohjois-Korea (KP)50.070.0160.0650.0
Pohjois-Makedonia (MK)7.6510.4269.2170.67211.1370.7517.7180.49748.7740.5245
Portugali (PT)1.7110.12.0676000.08.6091.0630.12.4201.2600.12.6251.9840.12.517
Puola (PL)49.8642.519.71637.8592.317.70036.8842.220.86743.3792.521.30251.6722.819.318
Päiväntasaajan Guinea (GQ)22
Qatar (QA)70.04.922340.049160.053130.02.03930.0435
Ranska (FR)17.3500.931.74716.4211.030.98216.3251.029.88716.5891.030.12217.9931.037.344
Ranskan Polynesia (PF)255164366
Ranskan eteläiset territoriot (TF)10.030.0
Romania (RO)4.4490.22.4774.3760.33.7695.4090.33.4335.2250.34.4576.1490.36.411
Ruanda (RW)594210.071270.02730.03
Ruotsi (SE)97.3174.970.72268.7484.258.32261.4023.760.12263.5123.755.69596.9125.262.752
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)2
Saksa (DE)138.0596.986.959124.1237.773.363126.6187.667.748136.7247.963.139134.8187.266.025
Sambia (ZM)1661156226297
San Marino (SM)630.0710.0
Saudi-Arabia (SA)160.05.386150.03.71350.04.22240.06.093180.07.699
Senegal (SN)20.0891391448510.050
Serbia (XS)670.0751560.0853890.01.430180.0964510.0835
Seychellit (SC)1913164
Sierra Leone (SL)25220.02120.0110.0
Singapore (SG)25.3411.312.28410.0390.611.11115.3650.98.7597.8230.511.3659.7140.510.794
Sint Maarten (SX)43
Slovakia (SK)8.4860.42.4894.9240.33.0054.8600.31.4025.9550.31.9958.4200.54.405
Slovenia (SI)1.5170.11.3481.0510.11.7771.0940.11.5677130.08907560.01.284
Somalia (SO)3547627
Sri Lanka (LK)30.013230.061200.0245130.011950.0146
St. Kitts ja Nevis (KN)10.0
St. Lucia (LC)103
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)2
Sudan (SD)1217
Surinam (SR)106846
Sveitsi (CH)18.2410.910.53016.5431.09.20218.0301.16.65916.5351.08.54717.9101.09.092
Tadzikistan (TJ)141227891
Taiwan (TW)210.22610.68.420184.38011.46.452196.00611.85.064298.91317.33.899145.4847.84.852
Tansania (TZ)51791.089611847
Tanska (DK)28.0381.417.61331.5141.913.25425.2241.511.61425.8411.513.31425.3221.415.769
Thaimaa (TH)36.5061.85.77116.3861.06.37418.9621.17.89932.7601.96.137104.2765.65.274
Timor-Leste (TL)22013159
Togo (TG)7340.05027757
Tonga (TO)174
Trinidad ja Tobago (TT)20.064411217
Tsad (TD)
Tunisia (TN)4510.02681.5350.11009580.11821.0120.12984000.0283
Turkki (TR)3.3750.214.0173.4220.213.6842.6860.216.7093.9760.213.6924.3760.212.245
Turkmenia (TM)290.02625
Turks- ja Caicossaaret (TC)1
Tuvalu (TV)20.048
Tšekin tasavalta (CZ)12.8980.616.0969.3960.610.78312.1140.710.69814.3040.815.91810.1930.520.341
Uganda (UG)420.07973410.0131951
Ukraina (UA)5350.01.4333940.02.1403990.06.2612950.02.2676430.02.880
Unkari (HU)30.2971.511.35723.5541.514.07216.2211.09.06014.7010.911.59124.3911.312.976
Uruguay (UY)50.01.41520.01.256260.0767260.0548290.0441
Uusi-Kaledonia (NC)4081337
Uusi-Seelanti (NZ)2220.01.8951610.01.6785180.08691640.02.0173370.01.587
Uzbekistan (UZ)2.15388130.061610.041810.06.947
Valko-Venäjä (BY)40.0598110.01882920.066
Venezuela (VE)3410.05380.0119
Venäjä (RU)2180.025.0251020.010.0641530.04.634720.03.773260.03.091
Vietnam (VN)77.4863.971.28749.5983.128.82440.4952.440.86443.4112.524.37350.6402.721.474
Viro (EE)30.0521.527.70928.8601.825.30427.0191.626.02522.7001.329.85022.4641.224.033
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)660.07.1871360.04.774640.027.3111960.07.582590.07.501
Yhdysvallat (US)110.1375.5174.20285.7515.3159.68298.3895.9149.690116.1146.7142.465163.6588.8167.260
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)12420.04
Zimbabwe (ZW)610.05233361941010.0
kaikki maat yhteensä AA1.986.4841001.238.0671001.619.9691001.087.4951001.656.0951001.122.0491001.726.436100889.9841001.869.275100944.252100

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot