Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan A MAATALOUS, METSÄTALOUS JA KALATALOUS *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuoden 2023 tammi-lokakuussa


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2023
tammi-lokakuu
2022
tammi-lokakuu
TuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)38,47529.767035,14322.02,573
Algeria (DZ)570.02,3301.5
Argentiina (AR)50.0104324
Armenia (AM)8
Australia (AU)240.012860.09
Belgia (BE)1,5351.21401,2690.835
Bosnia ja Hertsegovina (BA)20.0100
Brasilia (BR)30.0550.0
Bulgaria (BG)160.092280.0199
Chile (CL)31
Costa Rica (CR)1000.11440.1
Ecuador (EC)1120.11060.1
Egypti (EG)405207
El Salvador (SV)10.0
Espanja (ES)7740.61266050.4568
Etelä-Afrikka (ZA)1,2030.91,5481.0
Etelä-Korea (KR)250.019282
Etiopia (ET)100.0
Filippiinit (PH)13
Färsaaret (FO)10.0
Gambia (GM)350.0
Guatemala (GT)20.040.0
Hongkong (HK)390.02611,916
Intia (IN)410.011950.1
Irak (IQ)2481
Irlanti (IE)390.03460.011
Islanti (IS)50340.058
Iso-Britannia (GB)2,4211.93701,5431.0291
Israel (IL)2630.22542720.2980
Italia (IT)2,4101.95718130.52,851
Itävalta (AT)5820.43331940.1933
Japani (JP)600.01,42590.09,630
Kambodza (KH)5364
Kanada (CA)9340.71038260.534
Kazakstan (KZ)20
Kenia (KE)1270.1641270.1
Kiina (CN)8540.73427480.5526
Kirgisian tasavalta (KG)415
Kolumbia (CO)990.1730.0
Kreikka (GR)80.02835
Kroatia (HR)21220
Kypros (CY)10.0
Latvia (LV)3540.33,657470.02,818
Liechtenstein (LI)10.0
Liettua (LT)10,5018.155511,4567.27,037
Luxemburg (LU)960.117370.010
Malesia (MY)19
Malta (MT)2
Marokko (MA)10.0
Meksiko (MX)10.010.0
Moldova (MD)1037
Namibia (NA)2
Norja (NO)4,0783.22,12033,45620.91,906
Pakistan (PK)20.02110.0
Paraguay (PY)20
Peru (PE)190.0
Pohjois-Makedonia (MK)1616
Portugali (PT)10.010220.0160
Puola (PL)2,3121.83,4084,6792.99,690
Ranska (FR)3,2642.56991,8031.117,369
Romania (RO)224209
Ruotsi (SE)28,64622.125,81725,18015.725,776
Saksa (DE)7,8166.06,3206,2353.94,996
Saudi-Arabia (SA)27
Serbia (XS)3010.049
Singapore (SG)10349
Slovakia (SK)50.012710.0152
Slovenia (SI)50.035600.06
Sri Lanka (LK)660.1490.0
Sveitsi (CH)2090.2868130.5100
Taiwan (TW)70.010.0
Tanska (DK)15,88512.33,00723,53614.73,019
Thaimaa (TH)40.01530.06
Turkki (TR)260.01,264940.12,372
Tšekin tasavalta (CZ)3920.37161,1580.71,303
Uganda (UG)540.0
Ukraina (UA)780.1115790.0
Unkari (HU)7750.65384240.3816
Uruguay (UY)6
Uusi-Seelanti (NZ)360.032100.1
Uzbekistan (UZ)980.12180.1
Valko-Venäjä (BY)430.080
Venäjä (RU)5180.47350.52,555
Vietnam (VN)360.0510.0
Viro (EE)2,7632.119,0763,0591.915,746
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)1137
Yhdysvallat (US)1,1200.92085000.3973
kaikki maat yhteensä 129,383100.075,263100.0 159,890100.0118,795100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot