Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan A MAATALOUS, METSÄTALOUS JA KALATALOUS *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)4,09729.2545,66041.2615,30337.3705,65047.3596,29741.897
Australia (AU)5940.010.0510.0
Belgia (BE)1721.251721.2372031.4101311.1141471.026
Brasilia (BR)510.0
Bulgaria (BG)112183
Chile (CL)3
Costa Rica (CR)140.1120.1130.1180.2140.1
Ecuador (EC)100.1200.1100.180.180.1
Egypti (EG)8916.3127
Espanja (ES)400.32230.218390.33350.32640.45
Etelä-Afrikka (ZA)5113.63162.3
Etelä-Korea (KR)250.244
Filippiinit (PH)8
Hongkong (HK)824611,258644
Intia (IN)210.25160.1240.01
Irlanti (IE)50.060.0110.0110.0140.01
Islanti (IS)2322
Iso-Britannia (GB)1230.99200.1122952.114393.77170.126
Israel (IL)250.2240.2535553.930.02431.6
Italia (IT)5704.1213082.2452661.9832842.4381891.372
Itävalta (AT)1521.185270.21530.015290.210380.225
Japani (JP)20.06510.024440.045310.07510.0282
Kambodza (KH)164
Kanada (CA)610.41120.813960.755710.61020.7
Kenia (KE)100.190.190.190.1
Kiina (CN)1040.71511.11421.0509200.2460.3384
Kolumbia (CO)90.1100.190.170.1160.1
Kreikka (GR)60.1230.0
Kroatia (HR)8318513
Latvia (LV)460.3187540.4378440.392760.11,207100.1627
Liechtenstein (LI)10.0
Liettua (LT)1,1898.5431,3599.9401,52510.7401,42812.01321,2108.042
Luxemburg (LU)80.12120.1270.0390.1460.07
Malta (MT)1
Meksiko (MX)
Moldova (MD)13
Norja (NO)4032.9146940.71341441.02412462.1931960.61,050
Pakistan (PK)12
Portugali (PT)1128910.03
Puola (PL)2271.68522732.0862201.61,0493162.61,0161671.1664
Ranska (FR)3482.5893392.51294333.0754273.6302871.976
Romania (RO)1532251526
Ruotsi (SE)2,45917.53,0972,07715.13,1961,51610.72,8784844.14,4232,82318.81,528
Saksa (DE)7845.64285874.35336544.69065985.06678275.5305
Saudi-Arabia (SA)9
Serbia (XS)10
Singapore (SG)82
Slovakia (SK)121522810
Slovenia (SI)812141527
Sri Lanka (LK)2
Sveitsi (CH)470.338241340.38340.21
Taiwan (TW)20.010.010.080.1
Tanska (DK)2,07314.81331,66112.14951,3099.23821,19410.01511,85112.3792
Thaimaa (TH)20.020859
Turkki (TR)10.010.010.0
Tšekin tasavalta (CZ)370.327260.211290.267300.316520.322
Uganda (UG)90.170.170.0
Ukraina (UA)110.1390.3
Unkari (HU)890.615580.434680.5901130.911900.635
Uruguay (UY)15
Uusi-Seelanti (NZ)20.0210.030.0
Uzbekistan (UZ)190.1180.1
Venäjä (RU)500.4440.3
Vietnam (VN)70.1170.160.110.0
Viro (EE)2061.52,2872251.62,1572902.02,3533152.63,0233092.12,484
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)641
Yhdysvallat (US)930.75240.2112480.332180.143660.48
kaikki maat yhteensä 14,044100.07,879100.0 13,735100.08,029100.0 14,199100.011,153100.0 11,946100.013,445100.0 15,056100.09,348100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot