Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän C 31 Huonekalut *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)5921.14796301.13525801.05155021.03065521.2413
Angola (AO)1
Argentiina (AR)
Armenia (AM)321
Australia (AU)2765200.92617530.013480.047
Bahrain (BH)9
Bangladesh (BD)10.0
Belgia (BE)1450.31.2371170.21.3521600.31.3611410.31.1831280.31.237
Bolivia (BO)20.010.0
Bosnia ja Hertsegovina (BA)1170.221110.252000.41140.212410.1
Brasilia (BR)20.060.0320.0830.04020.016
Brunei (BN)5
Bulgaria (BG)1900.31511720.362040.4571540.31691680.44
Chile (CL)413
Egypti (EG)40.010.060.040.050.0
Espanja (ES)3530.62904070.74673880.75533700.72552600.6309
Etelä-Afrikka (ZA)50.0102610.02
Etelä-Korea (KR)180.021240.2502090.411170.013140.07
Filippiinit (PH)20.01130.0150.0210.0180.02
Gambia (GM)41292
Georgia (GE)8146
Ghana (GH)23111
Grönlanti (GL)
Guatemala (GT)39
Guinea (GN)2
Hongkong (HK)10.03040.0420.01740.09010.032
Indonesia (ID)730.11540.1890.230730.1680.1
Intia (IN)1180.2321890.372570.511510.3961740.483
Iran (IR)10.0
Irlanti (IE)860.2212340.113340.0456420250.1118
Islanti (IS)79706162122
Iso-Britannia (GB)2430.41.2682870.59302920.51.8202650.54892610.61.026
Israel (IL)40.07460.11220.043100810.25
Italia (IT)3.1145.72653.1995.51833.1385.52943.5466.91962.6755.8193
Itävalta (AT)3140.6582870.5342980.52242760.5643360.7140
Japani (JP)130.083160.0447220.0176140.025120.033
Kambodza (KH)10.01
Kamerun (CM)74669
Kanada (CA)180.0189460.12091320.21071750.3801210.385
Kazakstan (KZ)110178106151154
Kenia (KE)361
Kiina (CN)6.74612.31438.24714.197.88813.91518.34916.1407.83717.12
Kirgisian tasavalta (KG)35
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)1142
Kosovo (XK)510.1520.11040.28750.1600.1
Kreikka (GR)60.08130.02340.03030.04210.013
Kroatia (HR)360.121280.0292010.465450.11140.018
Kuwait (KW)9
Kypros (CY)136470126
Latvia (LV)4270.82013930.71995591.03463830.73933220.7158
Libanon (LB)1820.0
Liechtenstein (LI)70.028
Liettua (LT)5.2569.61455.6889.81975.86010.42124.4838.71473.9108.5274
Luxemburg (LU)600.11102700.536150.09744220
Malawi (MW)1
Malesia (MY)1230.21430.21180.221290.2121080.21
Mali (ML)1
Malta (MT)1136
Marokko (MA)20.010.020.03110.0
Meksiko (MX)70.047160.02820.01680.01120.04
Moldova (MD)14
Montenegro (ME)1
Nigeria (NG)5383
Norja (NO)3170.61.2783500.61.6423700.71.5873190.61.1622620.6935
Norsunluurannikko (CI)1
Oman (OM)50.010.030.0120.0220.0
Pakistan (PK)60.0
Panama (PA)28
Pohjois-Irlanti (XI)4
Pohjois-Makedonia (MK)70.010.0
Portugali (PT)1680.36641870.34201830.3632220.4201880.4106
Puola (PL)6.86712.63296.76511.65116.56811.62106.20612.01974.65010.2245
Qatar (QA)20774310.01
Ranska (FR)2730.51.3442170.47782790.51.5443050.61.1591770.4765
Ranskan Polynesia (PF)21
Romania (RO)9641.8919211.6621.0571.9678741.71575431.250
Ruotsi (SE)7.91014.53.5726.95911.94.0476.86212.13.4976.33312.22.6645.34311.72.467
Saksa (DE)4.1237.51.9184.6508.02.4234.8488.62.4683.6677.12.0874.88510.72.367
Saudi-Arabia (SA)655640.010613593
Senegal (SN)3
Serbia (XS)160.06160.03240.033150.033130.018
Seychellit (SC)3
Sierra Leone (SL)10.0
Singapore (SG)10.072669560.038610.0368140.01.161
Slovakia (SK)8491.675751.096761.21435091.0984491.029
Slovenia (SI)690.1341620.3371340.2492770.5802330.56
Sveitsi (CH)610.1994740.11.37590.02.321180.090290.01.063
Taiwan (TW)3140.613910.72140.412020.41940.45
Tanska (DK)3.5206.41.0893.8566.69453.1725.62.1463.2286.21.6012.3125.1980
Thaimaa (TH)140.0310.1190.0330.12180.0
Tunisia (TN)10.0
Turkki (TR)2690.51603840.752300.4604730.9113140.71
Tšekin tasavalta (CZ)2280.44343320.62752830.5822310.45083720.8190
Ukraina (UA)4550.8122790.5263600.6123560.7163890.81
Unkari (HU)370.1219560.161730.1153920.247940.264
Uruguay (UY)110.0239
Uusi-Seelanti (NZ)1162916625
Uzbekistan (UZ)14
Valko-Venäjä (BY)6
Venäjä (RU)30.01430.04430.03920.0320.03
Vietnam (VN)1060.21720.33140.67251.429862.2
Viro (EE)9.84318.01.12810.62518.21.06610.08117.81.1198.25415.91.0237.05115.41.256
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)13020.087211423199
Yhdysvallat (US)710.12.7851680.32.417870.22.5471160.22.416380.12.391
kaikki maat yhteensä 54.630100.022.694100.0 58.295100.023.348100.0 56.607100.025.786100.0 51.753100.019.759100.0 45.767100.019.508100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot