Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän C 26 Tietokoneet, elektroniset ja optiset tuotteet *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)38.4497.114.47142.4486.813.16845.4736.812.98732.2485.611.20139.5787.316.063
Albania (AL)440134228
Algeria (DZ)35131947221
Andorra (AD)372
Angola (AO)40.0115321419
Antigua ja Barbuda (AG)1120.011
Argentiina (AR)27525020.076599520.0143
Armenia (AM)75583153541115
Aruba (AW)1
Australia (AU)7920.12.5006400.12.9024930.13.5585970.13.3377370.13.108
Azerbaidzan (AZ)2590140.023303102
Bahama (BS)30.0102
Bahrain (BH)957212922226
Bangladesh (BD)17380874139
Barbados (BB)110.011
Belgia (BE)2.6200.54.0882.0780.34.3282.8080.44.7801.5510.33.6331.3530.23.457
Belize (BZ)6
Benin (BJ)5
Bermuda (BM)9233
Bolivia (BO)30.02632
Bosnia ja Hertsegovina (BA)410.02716030.01766
Botswana (BW)3004111
Brasilia (BR)900.01.4191880.03.960710.02.6901480.01.9581710.01.497
Brunei (BN)751
Bulgaria (BG)6110.15087020.13145260.14925260.18098990.2617
Burkina Faso (BF)1443738
Caymansaaret (KY)186
Chile (CL)110.01.03730.02.14940.01.11070.01.086370.0859
Costa Rica (CR)1420.0831000.01071190.084860.0891550.052
Dominikaaninen tasavalta (DO)180.090180.0168110.02280.01.694280.0203
Ecuador (EC)10.09510.02287934181
Egypti (EG)160110.0149100.036910.019440.0205
El Salvador (SV)2460.07620.03020.02130.019
Eritrea (ER)22
Espanja (ES)1.0320.24.5969730.25.2641.3000.24.1951.1160.24.4449530.24.293
Eswatini (SZ)30.03
Etelä-Afrikka (ZA)240.01.1481220.0850320.07722000.01.478220.0609
Etelä-Korea (KR)7.6001.45.8967.9331.33.1415.3720.84.3917.0961.26.12011.5052.11.794
Etelä-Sudan (SS)1
Etelämanner (AQ)47
Etiopia (ET)974
Fidzi (FJ)21.351
Filippiinit (PH)6.3171.29071.9390.34961.8290.33437.5691.31891.4790.3438
Färsaaret (FO)531314
Gabon (GA)2
Gambia (GM)3588
Georgia (GE)10.09020.020220.0136620.0342201
Ghana (GH)810.0112421972
Gibraltar (GI)187
Grönlanti (GL)380.0450.0170.040.01361010.09
Guam (GU)
Guatemala (GT)10.052171422302
Guinea (GN)111395
Guyana (GY)86881
Haiti (HT)2
Honduras (HN)52542327
Hongkong (HK)1.0240.21.3252.7520.42.3912.2540.31.9222.5750.41.7712.4790.52.209
Indonesia (ID)3570.19278870.14515540.13.1725090.18653650.1527
Intia (IN)2.4170.43.4114.1150.73.5464.2030.66.2801.5140.36.1132.1370.46.749
Irak (IQ)17946132870
Iran (IR)10.0
Irlanti (IE)8.5941.69348.1161.388715.4582.31.5499.0071.68489.0461.7655
Islanti (IS)420.059290.0991210.0701420.090540.0214
Iso-Britannia (GB)7.6391.47.6505.7540.99.5596.8821.08.25411.4312.08.5737.8411.47.628
Israel (IL)6030.17004510.14.5962.0880.31.0811.0500.21.5477360.11.540
Italia (IT)3.2910.64.3294.0960.75.2163.0770.56.8733.1380.58.9252.1930.45.518
Itävalta (AT)2.2190.42.8082.5550.43.4433.0640.51.9402.7990.51.1641.4500.31.607
Jamaika (JM)41
Japani (JP)8.4771.68.28811.5341.88.66510.1571.511.6818.6161.511.0377.5481.415.722
Jemen (YE)24
Jordania (JO)30.024110.02531140.012230.033940.061
Kambodza (KH)470.0160.0430.052
Kamerun (CM)1070.031310.0531360.03890.05
Kanada (CA)1.8120.36.5092.9460.53.5704.6380.72.4272.3270.44.5291.7400.35.330
Kazakstan (KZ)300.02.423300.01.459240.0870150.01.383430.01.193
Kenia (KE)10.074833198
Kiina (CN)172.54231.924.503192.63330.727.076224.77833.425.776157.84527.522.617162.37630.021.018
Kirgisian tasavalta (KG)30.01.433290.05468631.575274
Kolumbia (CO)190.057313740.030022410.0241
Komorit (KM)21
Kongo (CG)777
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)3240.0281
Kosovo (XK)5128238
Kreikka (GR)2.5900.56061.6870.38567610.11.6951.8540.39952.0110.4635
Kroatia (HR)530.0234230.0812180.0565330.0247130.0123
Kuwait (KW)1.43370.013643710.04101.035
Kypros (CY)340.0138840.093360.0841480.0133490.019
Laos (LA)39310.0410.03
Latvia (LV)6510.11.3901.0140.28001.2980.21.2473570.11.3844810.1648
Libanon (LB)594054614
Liberia (LR)2.775
Libya (LY)44
Liechtenstein (LI)80.01.6111420.01.850350.01.824110.0901520.01.352
Liettua (LT)2.3530.46.0672.7770.44.6694.1700.66.5032.0100.34.3061.3390.22.498
Luxemburg (LU)20.05570.04210.06220.01450.089
Macao (MO)220.021100.0212
Madagaskar (MG)10.0310.0220.0720.010.0
Malawi (MW)21
Malediivit (MV)1511
Malesia (MY)8.6181.63.1609.4361.52.82611.0441.62.0475.6091.01.5777.9111.53.691
Mali (ML)10220.020.023
Malta (MT)890.0741420.01221080.0521590.013500.019
Marokko (MA)300.0127330.0130370.0542200.0254200.0102
Mauritania (MR)27371024
Mauritius (MU)534242413
Meksiko (MX)5.1601.07.6415.9300.94.30711.5101.73.7419.4731.65.8116.6541.28.835
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)10.0
Moldova (MD)100.03215646266283
Mongolia (MN)26612737520.051
Montenegro (ME)1151450.0
Mosambik (MZ)15412
Myanmar (MM)40.020.06220.06698130.0
Namibia (NA)937
Nepal (NP)5211816
Nicaragua (NI)118918
Niger (NE)10.0
Nigeria (NG)472540.036070.020310.043
Norja (NO)1.7940.36.0751.9400.34.1022.3560.35.9842.2480.45.0681.2970.23.879
Norsunluurannikko (CI)130.0301289810.013
Oman (OM)35529240.029420.033737
Pakistan (PK)571102518037
Palau (PW)20
Palestiinalaisalue (PS)15
Panama (PA)10.019843794324
Papua-Uusi-Guinea (PG)247
Paraguay (PY)72916930
Peru (PE)409567665370.045450.0342
Pohjois-Irlanti (XI)6601517328710.0105
Pohjois-Korea (KP)10.020.0630.0
Pohjois-Makedonia (MK)2.3820.42462.8500.5173.1720.5652.7530.51642.2440.480
Portugali (PT)5920.19188660.16217230.11.0604050.18865290.1585
Puola (PL)16.1223.07.10817.1872.76.02617.4302.67.90418.1113.25.76717.2323.25.898
Päiväntasaajan Guinea (GQ)2
Qatar (QA)59010.019016120.083840.0240
Ranska (FR)6.0201.112.6766.6011.114.7546.1780.912.4275.9961.010.7785.6191.010.932
Ranskan Polynesia (PF)436229
Ranskan eteläiset territoriot (TF)30.0
Romania (RO)1.7150.32.2282.4770.41.4662.3140.38601.4980.34.1432.1660.41.493
Ruanda (RW)730.03
Ruotsi (SE)24.2064.518.15722.8483.619.40430.4884.524.66646.5398.118.19619.8683.713.833
Saksa (DE)48.8039.022.96148.1097.718.12446.9967.025.61641.8967.321.41935.0026.520.624
Sambia (ZM)222322271
San Marino (SM)10.01
Saudi-Arabia (SA)20.02.86020.01.343110.01.57150.04.78520.02.288
Senegal (SN)5910.03542180.014
Serbia (XS)30.0177410.019980.049220.01441040.0575
Seychellit (SC)342
Sierra Leone (SL)100.010.07
Singapore (SG)2.8220.53.1703.1970.54.2463.2740.53.3023.2480.63.2474.4490.87.034
Sint Maarten (SX)3
Slovakia (SK)2.3750.45842.4450.41.0964.2390.61.5861.7350.31.7731.8400.3358
Slovenia (SI)1950.03592600.03392810.05692430.04291900.0608
Somalia (SO)166
Sri Lanka (LK)80.0377550.0294210.043
St. Kitts ja Nevis (KN)
St. Lucia (LC)103
Sudan (SD)125
Surinam (SR)8442
Sveitsi (CH)6.0061.13.2797.3581.23.8765.3380.83.0025.1870.92.2134.8370.92.501
Tadzikistan (TJ)784
Taiwan (TW)37.0936.995277.27112.31.16031.8464.71.74136.4966.31.96945.1648.32.119
Tansania (TZ)23184341
Tanska (DK)10.0431.95.6888.9471.45.0679.0101.35.0788.1551.45.8987.4711.43.733
Thaimaa (TH)12.8542.42.11110.7031.72.74550.0607.41.87343.5657.665632.5936.01.326
Timor-Leste (TL)15985
Togo (TG)7216119
Trinidad ja Tobago (TT)8114210.0
Tsad (TD)
Tunisia (TN)7890.1521270.0851640.01241090.0747770.117
Turkki (TR)1.3350.25.4971.1920.24.9331.9080.33.9181.2760.23.3841.1990.24.060
Turkmenia (TM)25
Turks- ja Caicossaaret (TC)
Tuvalu (TV)48
Tšekin tasavalta (CZ)8.4641.66.8104.6760.77.5732.9250.47.7862.6940.55.2873.0190.63.448
Uganda (UG)371
Ukraina (UA)1690.03361540.09702220.0683370.11.8432350.0201
Unkari (HU)5.6741.03.2887.8791.36.6329.0451.33.2217.7411.33.3667.4031.46.308
Uruguay (UY)220.0215162151290.012810.0450
Uusi-Kaledonia (NC)3313
Uusi-Seelanti (NZ)660.0548480.0581630.06642260.0413780.0213
Uzbekistan (UZ)1424.4531.680814626
Valko-Venäjä (BY)29220.064260.0
Venezuela (VE)3480.049362
Venäjä (RU)140.0917120.01.227130.063310.01.2311.001
Vietnam (VN)15.4452.99.09516.3312.611.28023.6953.55.71710.6081.84.57019.7193.69.327
Viro (EE)7.8241.411.7377.5851.27.2428.4301.38.1787.2231.39.0616.6511.26.188
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)1350.02.239350.01.832100.03.360140.02.313530.02.373
Yhdysvallat (US)41.6437.758.10460.9249.754.31648.5917.258.62954.2839.457.29647.6938.836.241
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)120.031
Zimbabwe (ZW)210.024
kaikki maat yhteensä 541.214100.0320.884100.0 626.662100.0316.387100.0 673.515100.0328.116100.0 574.754100.0306.939100.0 541.357100.0274.284100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot