Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän C 29 Moottoriajoneuvot, perävaunut ja puoliperävaunut *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)9916
Alankomaat (NL)18.5323.23.95614.6112.35.11715.0592.53.99410.5942.15.15817.9143.53.832
Albania (AL)2730.0130.010.035100.017
Algeria (DZ)28
Argentiina (AR)120.0130.0250.02240.018630.0
Armenia (AM)10947169
Australia (AU)1950.04.0841230.03.708750.04.111720.02.487720.02.473
Azerbaidzan (AZ)18365
Bangladesh (BD)7961.1421.707
Belgia (BE)19.9263.51.23620.4223.31.01617.4672.91.48019.3243.91.76510.7892.1862
Benin (BJ)25
Bolivia (BO)23123528134992
Bosnia ja Hertsegovina (BA)2920.01330.02020.03710.07
Brasilia (BR)780.02.9062420.02.9692470.04.5481780.01.6283750.11.319
Brunei (BN)3
Bulgaria (BG)1.5730.33551.5010.21121.8010.3801.1550.2631.1120.2205
Burkina Faso (BF)22
Burundi (BI)18
Chile (CL)2268571457980
Djibouti (DJ)14
Ecuador (EC)34362111
Egypti (EG)86210.08820.04420.03020.0234
Espanja (ES)16.8862.93.42212.0871.93.65312.8642.12.63413.3272.73.99517.7213.52.428
Etelä-Afrikka (ZA)2.8010.55223.9920.66552.6590.41201.9450.47483.0630.6587
Etelä-Korea (KR)22.2703.91.18027.0134.321410.3441.756316.7603.48.7061.7185
Etelämanner (AQ)3
Filippiinit (PH)130.020.020.080.0
Färsaaret (FO)11
Gambia (GM)1870611020
Georgia (GE)3530.029620.01020.01.08630.0918
Ghana (GH)5725876299
Grönlanti (GL)26251020
Guinea (GN)133
Haiti (HT)
Honduras (HN)10.020.0
Hongkong (HK)10.02410.013600.1103150.19
Indonesia (ID)2860.0123580.131960.01530.07970.026
Intia (IN)3980.12.2325640.1645030.12.1932830.13.2874770.120
Irak (IQ)2.2231.6136
Iran (IR)47
Irlanti (IE)2690.01.2171240.01.5141710.0806370.05666830.1128
Islanti (IS)66110.07735563380.11.0811690.0770
Iso-Britannia (GB)17.2193.03.28520.3543.34.76117.3532.94.74814.9153.02.36014.8062.93.871
Israel (IL)20.03620.020190.0412820.011
Italia (IT)13.1912.31.68316.8632.72.11512.6582.19628.5781.72.27714.5312.8993
Itävalta (AT)7.0171.22.8008.5851.42.2254.3700.72.8735.4821.12.0621.6420.32.818
Japani (JP)20.7583.68616.6232.72.10422.3473.731221.4214.32019.8853.9272
Jordania (JO)20.048526040.042523488
Kambodza (KH)
Kamerun (CM)671257212457
Kanada (CA)3.4330.615.9634.9490.814.9914.9150.84.9165.4341.11.2881.2250.21.749
Kazakstan (KZ)10.02.0471380.01.225480.01.3381.143670.0740
Kenia (KE)20
Kiina (CN)20.0693.510418.6293.03.05820.7723.510522.2924.53.31520.0493.9522
Kirgisian tasavalta (KG)1.9591.046686898541
Kolumbia (CO)10.020.020.0620.02
Kongo (CG)18
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)1.780660805241.921
Kosovo (XK)10.04923811.1465041.114
Kreikka (GR)60.027320.05670.017440.072280.060
Kroatia (HR)310.012780.043350.09190.032160.022
Kuwait (KW)1189
Kypros (CY)7227313245
Latvia (LV)7290.14.0295840.15.1385130.15.0726110.15.4726390.15.506
Libanon (LB)143
Libya (LY)24
Liechtenstein (LI)10.015
Liettua (LT)9360.27.7061.0130.28.1371.0610.25.7041.4780.36.3191.1570.26.385
Luxemburg (LU)5090.1316080.1162800.0293960.11516020.177
Macao (MO)98
Malediivit (MV)11
Malesia (MY)1090.01321740.08670.09570.04250.07
Mali (ML)3132
Malta (MT)10.010.010.033
Marokko (MA)1360.02440.03120.12960.181340.0
Mauritania (MR)5030
Meksiko (MX)1.1970.2943.9150.61123.9720.7535.2681.1752.2780.4117
Moldova (MD)10.010.010.0
Mongolia (MN)218281.684
Montenegro (ME)10.010.029
Mosambik (MZ)3
Nicaragua (NI)10.010.010.0
Nigeria (NG)1577815910114
Norja (NO)9460.222.8183.7260.622.7293.9430.720.5481.4110.324.5438110.221.732
Norsunluurannikko (CI)419111
Oman (OM)2023
Pakistan (PK)10.010.080.0
Paraguay (PY)14173681
Peru (PE)16970
Pohjois-Irlanti (XI)490.010.010.02110.0
Pohjois-Korea (KP)830.01260.0360.0390.0
Pohjois-Makedonia (MK)40.0550.010.0830.04150.023
Portugali (PT)4040.1871.0980.21.1446850.11.1062580.11.6923.7320.7412
Puola (PL)21.4253.75.09121.8313.55.17221.6263.64.84216.1553.24.72914.1462.84.034
Qatar (QA)30.021
Ranska (FR)18.8373.39.59128.9414.66.30421.5193.65.16716.2923.38.92425.7595.06.313
Romania (RO)1.5570.31.0043.3120.51.5784.5790.85834.3690.94004.1030.8689
Ruotsi (SE)85.55914.946.43983.29813.348.08385.16614.247.75170.91914.247.85084.04816.547.291
Saint-Barthélemy (BL)81615
Saksa (DE)185.58532.359.397189.15830.399.766209.34534.8120.220164.87233.0115.678154.04930.234.960
Saudi-Arabia (SA)20.01.30416460.01101.7711.852
Senegal (SN)17
Serbia (XS)3500.14794070.1166480.15122160.011870.042
Sierra Leone (SL)310.03
Singapore (SG)150.0135180.016120.09240.04.00490.05
Slovakia (SK)10.4401.838414.0892.334411.0771.86755.8531.23584.3550.941
Slovenia (SI)1.1510.28051.2230.21.6662.3510.41.6953170.17331.4370.3134
Sri Lanka (LK)10.050.020.030.0
Sveitsi (CH)3430.15135140.14023740.12102710.18092050.0404
Tadzikistan (TJ)24
Taiwan (TW)1.0540.29661.3140.26586690.11.1778470.26875020.1513
Tansania (TZ)281
Tanska (DK)3.4150.64.0803.6580.64.6553.5860.63.7373.0950.64.2023.0410.65.081
Thaimaa (TH)1.0450.229960.29230.221.1470.251.8400.412
Togo (TG)91212
Trinidad ja Tobago (TT)62
Tunisia (TN)530.0131330.0720.0700.0890.0
Turkki (TR)9.6871.71.04510.1671.62.47615.3872.61.42711.7852.492810.4402.0616
Tšekin tasavalta (CZ)34.4686.02.41960.2959.669443.3157.24.09326.7555.42.58638.6487.61.330
Ukraina (UA)410.048620.0191500.0531840.0113880.0125
Unkari (HU)5.6811.01.1057.0941.18146.1981.06204.3330.92474.6690.9367
Uruguay (UY)370.01.263180.05290.021740.0675520.0341
Uusi-Seelanti (NZ)50.01420.05610.0127320.0220.019
Uzbekistan (UZ)190286282
Valko-Venäjä (BY)2686123229418
Venäjä (RU)920.05051120.03821840.0372490.0154910.0642
Vietnam (VN)6570.126100.123380.117490.2450.0
Viro (EE)11.4832.09.13311.5941.914.27011.3631.98.9329.4371.98.2759.2711.87.591
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)2330.0611500.033830.0151160.0222140.0161
Yhdysvallat (US)11.1501.91.7867.4401.210.7567.5981.310.2008.9021.84.22610.2042.04.304
kaikki maat yhteensä 574.436100.0241.170100.0 625.090100.0292.659100.0 601.396100.0288.952100.0 499.288100.0288.370100.0 510.682100.0181.594100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot