Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän C 291 Moottoriajoneuvot *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuoden 2023 tammi-lokakuussa


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2023
tammi-lokakuu
2022
tammi-lokakuu
TuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)904105
Alankomaat (NL)63.6511.421.12836.4580.914.195
Albania (AL)4438
Algeria (DZ)2819
Andorra (AD)400
Argentiina (AR)295290.01.282
Armenia (AM)268505
Australia (AU)2930.032.7831400.014.679
Azerbaidzan (AZ)198117
Bangladesh (BD)1.335
Belgia (BE)154.7783.311.991130.3183.314.513
Benin (BJ)3029
Bolivia (BO)576629
Bosnia ja Hertsegovina (BA)29
Brasilia (BR)1.2070.033.50832.828
Bulgaria (BG)3010.01.069612
Burkina Faso (BF)2238
Burundi (BI)64
Chile (CL)8.345660.08.262
Djibouti (DJ)4621
Ecuador (EC)20.0
Egypti (EG)1.5313.099
El Salvador (SV)580.02980.0
Espanja (ES)229.3505.018.147184.6604.714.203
Etelä-Afrikka (ZA)42.5930.92.29538.3821.05.029
Etelä-Korea (KR)175.3273.82.356105.8892.7316
Etiopia (ET)3021.942
Filippiinit (PH)25
Gambia (GM)256183
Georgia (GE)1.669490.0276
Ghana (GH)725309
Guinea (GN)1728
Hongkong (HK)26.8170.67017.1500.410
Indonesia (ID)352
Intia (IN)310.08.136180.015.194
Irak (IQ)3.873310
Iran (IR)79105
Irlanti (IE)3.397930.05.202
Islanti (IS)4.1174.159
Iso-Britannia (GB)164.0553.522.073191.3134.916.522
Israel (IL)7
Italia (IT)33.5050.74.21555.2121.47.618
Itävalta (AT)35.8590.811.00746.4731.28.527
Japani (JP)213.1144.62.772166.1904.21.029
Jordania (JO)2.9031.861
Kamerun (CM)587438
Kanada (CA)1.9380.063.4595.6650.174.214
Kazakstan (KZ)22.9044.151
Kiina (CN)130.8172.84.29626.0470.77.469
Kirgisian tasavalta (KG)10.376493
Kiribati (KI)397
Kolumbia (CO)1.555
Kongo (CG)80238
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)4.9954.317
Kosovo (XK)10.03.89990.02.289
Kreikka (GR)43784
Kroatia (HR)1170.01.05138
Kuwait (KW)281.885
Kypros (CY)137
Latvia (LV)3.7850.156.9182.6230.152.082
Liberia (LR)13
Libya (LY)454
Liettua (LT)2.3090.072.7333.7990.164.698
Luxemburg (LU)8370.06661.0940.0127
Malesia (MY)650.0228390.0
Mali (ML)42589
Marokko (MA)2.2390.07.0770.2
Mauritania (MR)10596
Meksiko (MX)37.1960.81.82034.7100.9218
Moldova (MD)165
Mongolia (MN)997
Montenegro (ME)6645
Niger (NE)42
Nigeria (NG)601579
Norja (NO)14.8280.3131.4568.3860.2109.636
Norsunluurannikko (CI)6923
Oman (OM)4231
Paraguay (PY)4294
Peru (PE)13
Pohjois-Korea (KP)1310.0
Portugali (PT)7.7430.24.81913.7340.45.720
Puola (PL)135.0962.916.528149.9783.813.359
Qatar (QA)900
Ranska (FR)223.9964.829.165212.2885.418.989
Romania (RO)16.2310.43.79525.7470.71.436
Ruanda (RW)47
Ruotsi (SE)765.29316.5210.607593.88915.2190.383
Saint-Barthélemy (BL)23
Saksa (DE)1.428.68630.9591.5081.230.26531.41.681.122
Sambia (ZM)4313
Saudi-Arabia (SA)1.8232.547
Senegal (SN)20
Serbia (XS)2740.02.6053330.0775
Sierra Leone (SL)24272
Singapore (SG)70.090.05.322
Sint Maarten (SX)20
Slovakia (SK)90.7572.01.85583.0422.1465
Slovenia (SI)9.4850.24.8937.8620.22.020
Somalia (SO)17
Sveitsi (CH)14.0330.32.70525.3710.63.690
Syyria (SY)17
Tadzikistan (TJ)115
Taiwan (TW)1.1680.04.1826210.01.432
Tansania (TZ)43690.07
Tanska (DK)14.3850.335.44415.4760.411.727
Thaimaa (TH)6.4260.14802.8700.11.827
Togo (TG)1623
Tokelausaaret (TK)19.4270.5
Tunisia (TN)39
Turkki (TR)84.4951.88.21281.6452.12.947
Turkmenia (TM)335
Tšekin tasavalta (CZ)322.8487.08.949225.4175.81.491
Ukraina (UA)70.0604364
Unkari (HU)40.6100.95.73648.9891.34.777
Uruguay (UY)10.55810.586
Uusi-Seelanti (NZ)537910.0842
Uzbekistan (UZ)900963
Valko-Venäjä (BY)1.558698
Venäjä (RU)2060.06.6913.0020.137.250
Vietnam (VN)420.0760.0
Viro (EE)22.5960.583.48315.2510.468.278
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)1350.01.5753100.0850
Yhdysvallat (US)110.8882.426.177105.2312.713.455
kaikki maat yhteensä 4.630.608100.01.647.765100.0 3.912.753100.02.583.961100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot