Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 10 Elintarvikkeiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2026/42026/52026/62026/72026/8
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)17,0819.75,67912,0757.18,27112,4007.46,43312,5638.25,42212,5407.86,738
Albania (AL)20.0527017
Argentiina (AR)2590.12450.12470.13990.34050.3
Armenia (AM)550735650154308
Australia (AU)290.050400.0591650.190100.010.062
Azerbaidžan (AZ)6109091,065139224
Bangladesh (BD)70.060.0140.0150.0200.0
Belgia (BE)3,2661.82,7263,1801.92,6563,3492.03,1673,1952.11,3582,2521.41,396
Benin (BJ)622966
Bolivia (BO)320.0260.050.0
Bosnia ja Hertsegovina (BA)4100.2470.01810.1
Brasilia (BR)15,2928.612,6557.53669,0405.410,0276.512,9978.1
Bulgaria (BG)2870.21851760.11391920.1674040.3260870.1154
Burkina Faso (BF)70.020.0
Burundi (BI)3020.21,2880.81140.15420.3
Chile (CL)7460.45510.34150.21560.13700.2
Costa Rica (CR)1150.1580.0330.02310.1250.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)20.060.010.041
Ecuador (EC)1050.11570.1141910.12850.2321720.1
Egypti (EG)2770.21,6221130.12,3571320.18171790.1712540.0814
El Salvador (SV)6070.320.030.0
Espanja (ES)3,9642.22,2413,4772.12,8376,0293.61,7432,5071.61,6032,3991.52,416
Etelä-Afrikka (ZA)460.0389600.03722270.13593070.22351570.116
Etelä-Korea (KR)410.02,58490.02,170120.02,669130.02,869150.02,385
Etiopia (ET)50.07250.4290.07990.59060.6
Filippiinit (PH)670.013770.0180.0360.0471570.1
Färsaaret (FO)10.0610.0
Georgia (GE)8571,034100.0761600731
Ghana (GH)30.031449
Grönlanti (GL)30.0180.0180.0150.0530.0
Guatemala (GT)8430.51,2320.71,0070.61,2910.81,4890.9
Haiti (HT)1312
Heardsaari ja McDonaldsaaret (HM)10.010.0
Honduras (HN)1,9981.14,8052.82,2561.42,3081.51,3160.8
Hongkong (HK)10.021450.020250.027130.030460.0234
Indonesia (ID)1400.14481090.11081050.1342860.1449880.1347
Intia (IN)3560.2382540.23050.24620.33060.2
Iran (IR)320.080.060.0510.0
Irlanti (IE)120.01852590.23092880.2189440.01991960.1264
Islanti (IS)1450.1943780.21342300.11981070.11721560.158
Iso-Britannia (GB)1,0260.61,4541,8041.11,2497190.41,5059850.61,6247890.5995
Israel (IL)240.0586110.0541270.0788190.045690.022
Italia (IT)3,6532.13,1103,2131.94,0143,9192.42,5223,1762.12,2382,0091.33,095
Itävalta (AT)1,3240.78729580.67198170.58611,1170.78945020.3502
Jamaika (JM)10.0
Japani (JP)2410.11,8832920.21,7192300.11,7072610.22,2393610.21,107
Jemen (YE)10.0
Kambodža (KH)10.010.030.020.030.0
Kanada (CA)1,5600.92562720.21957660.5222820.2822040.1233
Kazakstan (KZ)860.0548460.0235490.0183420.0219480.0219
Kenia (KE)4610.3600.03360.2430.01740.1
Kiina (CN)2,1251.25,2451,6491.06,7911,5911.07,1701,3190.97,1861,7891.16,660
Kirgisian tasavalta (KG)865523
Kolumbia (CO)5,8603.32,5531.52,3941.42090.14,7753.0
Kosovo (XK)40.0
Kreikka (GR)4680.31531810.13013460.21203100.2792340.1150
Kroatia (HR)3440.02010.02440.013
Kuwait (KW)24
Kypros (CY)20.015225570.037640.0352329
Laos (LA)20.0320.020.020.010.0
Latvia (LV)4,1902.41,3896,7024.01,8041,8021.11,3182,1291.42,1576,0043.71,893
Libanon (LB)34019
Liechtenstein (LI)
Liettua (LT)9,7205.53,4053,9432.32,8886,6554.02,9442,4241.63,53015,4039.63,621
Luxemburg (LU)114130.015
Macao (MO)11
Madagaskar (MG)20.0200.0100.0180.0120.0
Malesia (MY)370.03,52430.04,568480.02,922120.04,390390.01,622
Mali (ML)550.0830.0280.0280.0
Marokko (MA)1520.11050.11020.11270.1910.1
Mauritius (MU)1710.1850.02060.1182260.12210.1
Meksiko (MX)5140.37890.56590.42990.21,0250.6
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)160.0280.020.020.0140.0
Moldova (MD)510.010944320.0158
Mongolia (MN)31
Montenegro (ME)1030.1
Myanmar (MM)10.010.020.010.020.0
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)160.0280.020.020.0140.0
Namibia (NA)130.0
Nepal (NP)
Nicaragua (NI)2,5481.43,0151.81,6821.0790.12670.2
Nigeria (NG)10.0270.0300.0
Norja (NO)13,7527.88,53119,75511.77,20126,40415.89,68221,05113.72,98020,95213.08,590
Norsunluurannikko (CI)90753175
Oman (OM)27
Pakistan (PK)1700.1220.01270.11570.180.0
Panama (PA)500.0250.0
Papua-Uusi-Guinea (PG)40.0590.050.0
Paraguay (PY)780.01050.1480.0
Peru (PE)1510.190.0420.02000.13480.2
Pohjois-Irlanti (XI)200.0170.0
Pohjois-Makedonia (MK)10.01110.030.0640.01210.014
Portugali (PT)6890.44776030.44895600.34317520.54101680.1397
Puola (PL)9,0935.15,4049,6805.78,6358,8085.34,5308,2285.37,9247,7504.86,871
Qatar (QA)425131
Ranska (FR)7,6964.45,8306,9574.16,1754,6432.85,4016,7234.46,5184,2912.76,263
Romania (RO)440.0285880.1330770.02131300.1487180.0118
Ruanda (RW)30.01840.11180.13680.22540.2
Ruotsi (SE)18,26410.339,27916,6729.939,06915,6089.440,50015,77610.236,55216,95810.642,315
Saksa (DE)16,7149.44,15616,3659.73,34616,62410.04,40521,43113.94,95513,5108.43,620
Sambia (ZM)8250.51,1450.710.0
Saudi-Arabia (SA)1,5456684211,84140.0373
Senegal (SN)90.0
Serbia (XS)6160.3115420.393020.2112520.2382620.211
Seychellit (SC)3280.21970.1680.0
Singapore (SG)100.054910.023140.035640.021540.0302
Sint Maarten (Alankomaiden osa) (SX)80.0
Slovakia (SK)3480.2503680.2473160.2374110.3384020.247
Slovenia (SI)1010.1141530.1361200.1221700.19660.056
Sri Lanka (LK)320.0600.0580.0260.0330.0
Sudan (SD)20.0
Sveitsi (CH)1,5170.91,2739490.61,0951,1600.71,5121,7481.11,0738830.51,330
Syyria (SY)1
Tadžikistan (TJ)141
Taiwan (TW)110.0624240.0538200.0507160.0665250.0137
Tansania (TZ)9570.51,5260.98470.520.0
Tanska (DK)10,8406.17,82410,2366.05,85111,9197.27,11812,2097.96,85310,7996.710,216
Thaimaa (TH)6190.31,2304510.31,2212640.21,7005180.31,0762470.23,020
Trinidad ja Tobago (TT)
Tunisia (TN)50.060.050.0230.030.0
Turkki (TR)7900.42635370.3901,4240.91035410.4197570.5177
Turkmenia (TM)3267
Tšekin tasavalta (CZ)3470.28084600.37033410.28613820.27961,0860.7719
Uganda (UG)10.07280.41,4280.9900.1111560.1
Ukraina (UA)1860.19752290.16652350.15752,0651.36592270.1588
Unkari (HU)8380.52086950.41608940.51427340.52074400.3166
Uruguay (UY)140.010.010.010.0
Uusi-Kaledonia (NC)386985
Uusi-Seelanti (NZ)340.01,4576830.41,086840.11,5102300.19482440.21,393
Uzbekistan (UZ)10.0467230.066920.085010.025510.0362
Valko-Venäjä (BY)520.0455520.0655255290513
Venäjä (RU)180.0306340.0251350.0100180.0202480.0204
Vietnam (VN)2830.2141,0350.61816370.43158750.63040.2
Viro (EE)10,2395.88,3868,8885.37,45610,9816.68,3168,2765.48,2857,3744.68,766
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)20.03547995530.0172413
Yhdysvallat (US)8460.53,1051,4700.91,6901,2700.82,5831,0300.72,6821,4420.92,060
Zimbabwe (ZW)30.010.070.0
kaikki maat yhteensä 176,912100.0135,744100.0 169,212100.0137,900100.0 166,641100.0135,074100.0 154,110100.0126,576100.0 160,684100.0136,102100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Vuoden 2026 tammi-elokuun tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot