Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: VESIHUOLTO; VIEMÄRÖINTI-, JÄTEHUOLTO- JA KUNNOSTUSPALVELUT E*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti ajanjaksolla 2025 Q2 - 2026 Q2


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2025 Q22025 Q32025 Q42026 Q12026 Q2
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)81.74526.55.338105.20932.06.73579.59728.24.44486.05227.24.687136.49231.35.554
Angola (AO)11
Australia (AU)20.01
Belgia (BE)1.3140.43.6831.1720.42.7867270.35.0692.4510.82.6075.8321.310.968
Bolivia (BO)11
Brasilia (BR)6340.29270.2
Bulgaria (BG)190.08561.8792.5881.8352.359
Chile (CL)3168
Egypti (EG)1.387
Espanja (ES)780.09675940.22.6864610.22.6896760.22993.3720.84.564
Etelä-Afrikka (ZA)760.0120.0
Etelä-Korea (KR)2311711.189240638
Gabon (GA)1
Gambia (GM)521318
Ghana (GH)1389914
Guinea (GN)4
Hongkong (HK)5.6283.1481.9344.1568.231
Indonesia (ID)30.030.010.0
Intia (IN)5020.210.89612.2159.38810.013.20315.693
Irlanti (IE)47940.07586.5672.3644571
Iso-Britannia (GB)5.2381.73.9983.2801.03.0375.8462.14.9321.5270.55.4654.3231.09.961
Israel (IL)25
Italia (IT)6170.2906700.212360.18923190.12351180.01.582
Itävalta (AT)1.8590.6282.1930.75423.9591.4261.0650.32252190.1318
Japani (JP)560.0259270.01651280.015110.0213
Kamerun (CM)151492465
Kanada (CA)4350.1109020.313.2421.11.9660.614.5471.04
Kazakstan (KZ)3.7831.211.5222.6
Kiina (CN)50.04.722190.05.458370.07.506190.04.613230.08.603
Kongo (CG)11
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)464411
Kreikka (GR)1115012
Kroatia (HR)10.010.0
Latvia (LV)5240.25.0961.4400.45.0582850.16.0428170.34.2195570.15.086
Liberia (LR)2
Liettua (LT)8.9372.92.5782.9470.93.1953.6781.33.2575870.23.4176.8471.65.489
Luxemburg (LU)340.01.54080.020.0
Malesia (MY)1.485501
Mali (ML)8
Marokko (MA)4452.899648
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)3.8021.2
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)3.8021.2
Nigeria (NG)1221
Norja (NO)1390.025.0862710.120.7621730.129.0192300.133.6301850.023.640
Pakistan (PK)1.7442.0933.3342.9592.858
Panama (PA)334
Pohjois-Irlanti (XI)6
Pohjois-Makedonia (MK)4030
Portugali (PT)80.02.546120.02.75420.02.546210.01.2371.8600.4934
Puola (PL)38.55712.57.75943.47013.25.71923.5938.36.74232.85510.49.19846.64810.710.701
Päiväntasaajan Guinea (GQ)25
Qatar (QA)1.7020.51.7130.62.2110.78940.2
Ranska (FR)9640.33.5877310.24.5581.9750.73.860530.04.46650.05.939
Romania (RO)1200.03030.11580.1170.0
Ruanda (RW)12
Ruotsi (SE)12.9604.2113.84313.5994.180.71422.1077.881.01819.0846.0111.79516.1323.7114.803
Saksa (DE)127.01641.332.380117.83335.926.34198.88235.033.860136.02743.039.061168.75638.736.930
Sierra Leone (SL)436
Singapore (SG)320.010.0
Slovakia (SK)2960.13464310.12802460.13552.0810.74242380.1387
Sri Lanka (LK)60.030.0
Sveitsi (CH)10.0146.230165.259209.39280.0194.780229.105
Taiwan (TW)14810.013914210.010.0
Tanska (DK)690.0794540.03851.5840.61.8594260.12464980.1417
Thaimaa (TH)10.05.3984.4462.9445.0875.820
Togo (TG)29169
Turkki (TR)310.032.2984.5971.424.45130.042.9393.8601.210.92426.952
Tšekin tasavalta (CZ)3.9771.31.1895.1771.61.1983.3641.22.8556.0461.92.69210.6442.42.921
Ukraina (UA)51016
Unkari (HU)630.020286360.0199408354
Vietnam (VN)91143154
Viro (EE)14.1824.66.43914.2204.37.33614.9695.312.1244.4131.411.4044.9541.122.571
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)8500.3300.01.7180.59870.213
Yhdysvallat (US)8.1432.626.7292.01229.0783.2105.6371.819.0612.11
kaikki maat yhteensä AA307.891100428.197100328.527100398.305100282.697100484.468100316.561100475.741100435.807100564.525100

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Alkuvuoden 2026 tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot