Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 13 Tekstiilien valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2026/42026/52026/62026/72026/8
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)3753.28472872.36712712.07102752.37372051.81,044
Albania (AL)10.010.0
Australia (AU)10.0125110.0110.01110
Bangladesh (BD)560.53310.2380.326260.28430.42
Belgia (BE)2482.13893232.62241451.12471231.0231460.4196
Bosnia ja Hertsegovina (BA)26
Brasilia (BR)10.030.010.0
Bulgaria (BG)210.223170.1290.1136340.328390.3122
Chile (CL)4132213634
Costa Rica (CR)
Egypti (EG)1000.82031.62992.24213.61931.7
Espanja (ES)4323.73084513.62735293.92326975.92282502.1134
Etelä-Afrikka (ZA)10.01140.020.0
Etelä-Korea (KR)820.7112071.629910.741920.8181531.316
Filippiinit (PH)2642.110.0880.8
Ghana (GH)18
Honduras (HN)
Hongkong (HK)140.140.0440.331390.3
Indonesia (ID)40.01681.340.01641.41691.4
Intia (IN)1821.53251951.52350.32923352.85342822.422
Irlanti (IE)171120.0181642
Islanti (IS)8402910.01
Iso-Britannia (GB)4283.66002652.11424003.02583813.25893102.7831
Israel (IL)20.0133910.0473
Italia (IT)3472.93682902.34263662.72242512.1279560.543
Itävalta (AT)1,17810.0137606.041,56011.6209638.1177186.29
Japani (JP)3212.7441881.5583602.71703873.314523.980
Kambodža (KH)10.0211510.040.08
Kanada (CA)3520.05210.0741632
Kazakstan (KZ)80.160.0
Kiina (CN)1,0308.73208066.44671,54411.56461,55413.16081,64314.152
Kreikka (GR)10.016410.0430500.418920.06910.0169
Kroatia (HR)10.0330.0120.0110.011
Kuwait (KW)1
Kypros (CY)124
Latvia (LV)600.5107800.6113920.765510.4722382.066
Libanon (LB)7
Liettua (LT)4483.84424323.44603332.53713012.52833613.1226
Luxemburg (LU)11
Malesia (MY)30.010.0100.1250.2
Marokko (MA)10.0130.0215
Meksiko (MX)30.039121140.1649423
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)100.1200.2150.130.070.1
Moldova (MD)10.010.0
Myanmar (MM)10.0
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)100.1200.2150.130.070.1
Nepal (NP)20.020.040.0
Norja (NO)10.010220.011740.0122154250.232
Pakistan (PK)160.12842.31811.310.05774.9
Peru (PE)10.030.0
Pohjois-Makedonia (MK)10.0
Portugali (PT)250.22031221.01981020.8238730.6191260.2186
Puola (PL)4754.01,8278096.41,9504403.31,9423282.81,2646055.21,798
Ranska (FR)6645.61813592.84128916.63092111.82591701.5119
Romania (RO)1811.5111371.1182001.5112552.15530.510
Ruotsi (SE)4483.81,2803552.89723032.21,3221221.09232802.41,221
Saksa (DE)1,41912.01,8031,1409.02,3001,2579.31,8411,1769.92,4547366.32,133
Saudi-Arabia (SA)52155215
Serbia (XS)90.140.07
Sierra Leone (SL)10.0
Singapore (SG)1767
Slovakia (SK)170.19370.1135280.299220.23054
Slovenia (SI)1914140.118380.35019
Sri Lanka (LK)150.1300.340.0
Sveitsi (CH)460.44330.042160.166250.219280.250
Taiwan (TW)60.07120.17260.25100.1150.0
Tanska (DK)1241.11211010.871150.11281671.4178120.1458
Thaimaa (TH)4333.76184.9144083.03492.96946.016
Tunisia (TN)10.04340.018760.09450.07210.077
Turkki (TR)1,57913.44391,72213.73611,68512.54061,92216.24011,56313.4189
Tšekin tasavalta (CZ)460.4178610.5115680.5163240.267370.3125
Ukraina (UA)3282.82922.395223.93973.43052.6
Unkari (HU)360.341360.318490.47610.01113
Uruguay (UY)37
Uusi-Seelanti (NZ)1
Uzbekistan (UZ)20.010.0
Valko-Venäjä (BY)50.020.020.030.020.0
Venäjä (RU)892019
Vietnam (VN)250.2480.421571.221981.760.1
Viro (EE)4023.47571,27610.16057365.55783492.93921,0759.2846
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)15622076
Yhdysvallat (US)1631.41,0791821.4701780.6676130.18151171.01,004
kaikki maat yhteensä 11,823100.012,399100.0 12,601100.011,994100.0 13,483100.012,198100.0 11,846100.011,525100.0 11,660100.011,880100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Vuoden 2026 tammi-elokuun tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot