Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän C 19 Koksin ja jalostettujen öljytuotteiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)38.10212.522.39426.4059.641.10236.05112.069.97831.20511.546.41142.43315.317.308
Armenia (AM)1154
Australia (AU)196481816
Azerbaidzan (AZ)10.016320.03
Bahama (BS)4527.537
Belgia (BE)27.6859.164.54629.31710.731.02418.9886.360.5951.0800.489.90725.8269.335.097
Brasilia (BR)11
Bulgaria (BG)433
Chile (CL)1
Dominikaaninen tasavalta (DO)1
Espanja (ES)2240.1102180.11.0450.322020.149150.31
Etelä-Afrikka (ZA)90.0
Etelä-Korea (KR)4050.1252030.11120.022340.0140.0
Etelämanner (AQ)
Georgia (GE)39640.012210.017920.021980.062
Grönlanti (GL)7281
Honduras (HN)1
Intia (IN)240.0950.03680.1240.01490.02
Irlanti (IE)110.0310.010.01
Islanti (IS)212
Iso-Britannia (GB)1740.143890.050.7692080.122.7836.3672.367.7302310.170.426
Italia (IT)1410.042930.123430.125940.242460.1121
Itävalta (AT)270.0175320.0473570.0101170.0247470.0110
Japani (JP)200.0280.0260.02140.0340.0
Kanada (CA)330.02520.1360.0230.0280.0
Kazakstan (KZ)3438356830.2508290.06099330.3
Kenia (KE)2
Kiina (CN)520.0630.018.1386.0636.64013.510840.07
Kirgisian tasavalta (KG)24494
Kolumbia (CO)2.8170.93.8341.44.9541.64.8521.85.4862.0
Kreikka (GR)10.020.0210.040.0
Latvia (LV)200.023.25830.013.056520.012.63510.014.275200.015.669
Liettua (LT)9100.311.5381.0970.419.3254190.19.2632180.110.2258810.37.520
Marokko (MA)31.2181
Mongolia (MN)261
Norja (NO)8.6032.83161120.042814.8925.06.06380.03.68110.7133.9510
Panama (PA)31
Peru (PE)122
Pohjois-Korea (KP)4520.1
Portugali (PT)2154
Puola (PL)12.9694.332.42910.6023.990.88720.7946.935515.7905.83302.4370.91.739
Qatar (QA)38.20312.521.6667.9127.9439.318.2386.73
Ranska (FR)11.6213.810.84312.8124.76.1271.6970.61351.8520.76.7552.6681.02.236
Romania (RO)158580.031600.0300.0
Ruotsi (SE)144.99647.6178.053141.32751.5166.324122.53440.8114.805120.08444.2112.392103.27637.387.340
Saksa (DE)3.6541.229.4574.2201.55.56115.7485.229.1852.8291.020.3074.2011.517.409
Saudi-Arabia (SA)1
Serbia (XS)10.0
Singapore (SG)9.9633.61.0030.4
Slovakia (SK)41
Slovenia (SI)101710122
Sveitsi (CH)3000.13552330.12151480.02790.1168900.03.016
Taiwan (TW)20.010.010.0100.0
Tanska (DK)180.01.841230.01.514640.04.570460.09.94339.63714.31.712
Thaimaa (TH)10.010.010.0
Turkki (TR)3.5891.2190.04190.01220.0180.07
Tšekin tasavalta (CZ)50.0101.1930.41380.011230.0880.054
Ukraina (UA)2.5432.3392.2961.6231.441
Unkari (HU)70.030.0240.020.020.0
Venäjä (RU)160.04810.26280.2
Viro (EE)2510.113.0753520.115.8882530.119.4893600.127.6342990.116.923
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)4122
Yhdysvallat (US)9.5683.1131.1989.9473.6153.00014.5764.883.69330.25311.1101.99835.50312.872.948
kaikki maat yhteensä 304.889100.0554.411100.0 274.448100.0599.124100.0 300.603100.0436.802100.0 271.758100.0514.549100.0 277.136100.0379.291100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot