Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Irlannin ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2023 tammi-lokakuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Irlanti

Taulukko: Suomen vienti Irlantiin (IE) 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet4.4586.391-30,3
02. Maitotaloustuotteet ja munat1674.003-95,8
03. Kala- ja kalavalmisteet2319-99,3
04. Vilja ja viljatuotteet1.6921.51511,7
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja2.14515..
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä00..
08. Rehuaineet1029-66,4
09. Erinäiset elintarvikkeet441512-13,9
1. Juomat ja tupakka19010287,0
11. Juomat19010287,0
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat17.74518.757-5,4
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi00-49,2
24. Puutavara ja korkki17.36718.553-6,4
25. Paperimassa37820385,9
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat00..
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet00..
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta822-63,8
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.00..
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet822-63,8
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat00-48,4
42. Kasviöljyt ja -rasvat00-48,4
5. Kemian teollisuuden tuotteet34.31520.23069,6
51. Orgaaniset kemialliset aineet3.7441.172219,4
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet1.8591.43529,5
53. Väri- ja parkitusaineet2.0892.485-15,9
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet8.4131.410496,6
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet704941,9
56. Lannoitteet, valmistetut1.4120..
57. Muovit, valmistamattomat4.1373.20529,1
58. Muovit, valmistetut11.0538.84425,0
59. Erinäiset kemialliset tuotteet1.5381.629-5,6
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan40.90558.574-30,2
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat302519,6
62. Kumituotteet16110258,7
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut2.9483.502-15,8
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä23.62524.312-2,8
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet4.14512.075-65,7
66. Kivennäisainetuotteet6406291,8
67. Rauta ja teräs2.3045.347-56,9
68. Muut metallit2.4076.436-62,6
69. Tuotteet epäjalosta metallista4.6446.147-24,4
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet75.66872.9903,7
71. Voimakoneet ja moottorit6.3141.908230,9
72. Eri toimialojen erikoiskoneet18.84425.321-25,6
73. Metalliteollisuuskoneet413673-38,6
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet7.2549.920-26,9
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet9899494,1
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet1.7872.579-30,7
77. Muut sähkökoneet ja laitteet32.41822.22545,9
78. Moottoriajoneuvot7.6469.282-17,6
79. Muut kuljetusvälineet4135-97,2
8. Erinäiset valmiit tavarat15.57414.4917,5
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet628720-12,8
82. Huonekalut2.7553.658-24,7
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.8644,1
84. Vaatteet791228247,4
85. Jalkineet196406-51,8
87. Kojeet,mittarit yms.8.9295.49462,5
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot7610,4
89. Muut valmiit tavarat2.2613.974-43,1
9. Muut tavarat8735.406-83,9
93. Erittelemätön8735.406-83,9
Kaikki ryhmät yhteensä189.737196.964-3,7

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Irlannista (IE) Suomeen 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet14.28813.3846,8
01. Liha ja lihatuotteet9.87810.212-3,3
02. Maitotaloustuotteet ja munat12734269,2
03. Kala- ja kalavalmisteet836234,7
04. Vilja ja viljatuotteet1056465,1
05. Hedelmät ja kasvikset222227-2,1
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja27414096,1
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä6881.101-37,6
08. Rehuaineet1.055240339,6
09. Erinäiset elintarvikkeet1.8561.30442,3
1. Juomat ja tupakka19.12417.7957,5
11. Juomat19.12417.7957,5
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat60.72291.752-33,8
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi160..
24. Puutavara ja korkki30..
25. Paperimassa0298..
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet1.6431.12945,5
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat19471173,6
28. Malmit ja metalliromu58.72090.119-34,8
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet1461358,2
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta525-79,7
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet120-95,6
34. Kaasut45-19,2
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat1726-34,1
42. Kasviöljyt ja -rasvat526-81,7
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.120..
5. Kemian teollisuuden tuotteet175.301161.7158,4
51. Orgaaniset kemialliset aineet97364551,0
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet22514159,8
53. Väri- ja parkitusaineet281395-28,9
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet133.204122.4448,8
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet32.38230.1187,5
56. Lannoitteet, valmistetut00..
57. Muovit, valmistamattomat61735374,6
58. Muovit, valmistetut1.4101.3722,8
59. Erinäiset kemialliset tuotteet6.2076.247-0,6
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan6.0957.856-22,4
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat8597-12,6
62. Kumituotteet49333547,3
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut12720528,0
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä2452287,5
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet1.9411.9201,1
66. Kivennäisainetuotteet7131.062-32,9
67. Rauta ja teräs203291-30,3
68. Muut metallit3562-44,0
69. Tuotteet epäjalosta metallista2.2533.840-41,3
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet118.661154.317-23,1
71. Voimakoneet ja moottorit415479-13,4
72. Eri toimialojen erikoiskoneet10.6347.61139,7
73. Metalliteollisuuskoneet62170,9
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet10.21311.300-9,6
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet56.57655.8561,3
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet24.67762.508-60,5
77. Muut sähkökoneet ja laitteet12.44814.706-15,4
78. Moottoriajoneuvot2.0441.83511,4
79. Muut kuljetusvälineet1.64719..
8. Erinäiset valmiit tavarat34.18034.261-0,2
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet29318657,2
82. Huonekalut188315-40,4
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.128141-8,9
84. Vaatteet407426-4,4
85. Jalkineet90139-35,4
87. Kojeet,mittarit yms.19.77219.2302,8
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot6578-16,4
89. Muut valmiit tavarat13.23713.746-3,7
9. Muut tavarat50.23846.6807,6
93. Erittelemätön50.23846.6807,6
Kaikki ryhmät yhteensä478.632527.812-9,3

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Irlannista Suomeen ja Suomen vientiä Irlantiin




Alkuvuoden 2023 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot