Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Serbian ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Serbia

Taulukko: Suomen vienti Serbiaan (XS) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet2882687,7
04. Vilja ja viljatuotteet136222-38,5
05. Hedelmät ja kasvikset00292,3
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja12-34,2
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä3744-16,0
08. Rehuaineet00..
09. Erinäiset elintarvikkeet1140..
1. Juomat ja tupakka27316070,1
11. Juomat27316070,1
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat23434594,0
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi00..
24. Puutavara ja korkki684166,3
25. Paperimassa880..
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet00..
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat781..
28. Malmit ja metalliromu00..
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta10..
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet10..
5. Kemian teollisuuden tuotteet8.5877.16219,9
51. Orgaaniset kemialliset aineet67459-85,5
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet00-92,9
53. Väri- ja parkitusaineet368394-6,7
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet41521791,1
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet12-31,8
57. Muovit, valmistamattomat5.9294.78923,8
58. Muovit, valmistetut1.24690537,7
59. Erinäiset kemialliset tuotteet55939641,3
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan16.43214.72211,6
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat00..
62. Kumituotteet1021-52,8
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut79466-83,1
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä9.9788.92211,8
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet149201-25,8
66. Kivennäisainetuotteet2.8552.970-3,9
67. Rauta ja teräs7641.362-43,9
68. Muut metallit69322..
69. Tuotteet epäjalosta metallista1.905759151,1
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet9.85517.746-44,5
71. Voimakoneet ja moottorit6663.347-80,1
72. Eri toimialojen erikoiskoneet2.9053.392-14,3
73. Metalliteollisuuskoneet5553.192-82,6
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet1.9933.405-41,5
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet273427-36,1
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet396177123,7
77. Muut sähkökoneet ja laitteet2.4553.490-29,6
78. Moottoriajoneuvot41731532,2
79. Muut kuljetusvälineet1950..
8. Erinäiset valmiit tavarat1.6841.6750,6
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet1525-37,7
82. Huonekalut267295-9,2
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.82212,7
84. Vaatteet119166-28,3
85. Jalkineet70111-36,7
87. Kojeet,mittarit yms.79652252,3
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot1336-63,9
89. Muut valmiit tavarat396518-23,6
Kaikki ryhmät yhteensä37.35441.766-10,6

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Serbiasta (XS) Suomeen 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet8.3384.74875,6
01. Liha ja lihatuotteet046-99,9
02. Maitotaloustuotteet ja munat1.555224592,9
04. Vilja ja viljatuotteet198206-3,5
05. Hedelmät ja kasvikset4.6272.45688,4
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja00..
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä462865,6
08. Rehuaineet3313174,4
09. Erinäiset elintarvikkeet1.5801.4717,4
1. Juomat ja tupakka3257-43,6
11. Juomat3257-43,6
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat72.28172.853-0,8
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet00..
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi00..
24. Puutavara ja korkki10..
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat10..
28. Malmit ja metalliromu72.27172.851-0,8
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet83195,3
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta6590..
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet6590..
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat00..
42. Kasviöljyt ja -rasvat00..
5. Kemian teollisuuden tuotteet5.5474.35727,3
51. Orgaaniset kemialliset aineet1.1731.05411,3
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet433234,1
53. Väri- ja parkitusaineet320..
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet1.660729127,6
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet1.4021.668-15,9
57. Muovit, valmistamattomat40..
58. Muovit, valmistetut1.16582241,7
59. Erinäiset kemialliset tuotteet745143,1
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan9.6505.92362,9
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat00-30,0
62. Kumituotteet4.4622.69265,8
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut57657903,0
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä1.48592161,3
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet42330539,0
66. Kivennäisainetuotteet18713142,2
67. Rauta ja teräs3715147,0
68. Muut metallit346358-3,3
69. Tuotteet epäjalosta metallista2.1341.44447,8
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet19.66417.66611,3
71. Voimakoneet ja moottorit64950229,1
72. Eri toimialojen erikoiskoneet17235395,1
73. Metalliteollisuuskoneet17759202,0
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet6.8865.74119,9
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet1719-12,7
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet248194,4
77. Muut sähkökoneet ja laitteet8.1047.8463,3
78. Moottoriajoneuvot3.5953.4554,1
79. Muut kuljetusvälineet400..
8. Erinäiset valmiit tavarat5.4464.52220,5
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet29978284,1
82. Huonekalut34517794,8
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.10273,5
84. Vaatteet1.7431.03468,6
85. Jalkineet1.7102.087-18,1
87. Kojeet,mittarit yms.4464215,9
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot496691,9
89. Muut valmiit tavarat85371818,8
9. Muut tavarat1822-17,1
93. Erittelemätön1822-17,1
Kaikki ryhmät yhteensä121.636110.14710,4

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Serbiasta Suomeen ja Suomen vientiä Serbiaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot