Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Intian ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-heinäkuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Intia

Taulukko: Suomen vienti Intiaan (IN) 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet1.6361.902-14,0
02. Maitotaloustuotteet ja munat00-99,6
04. Vilja ja viljatuotteet04-99,4
05. Hedelmät ja kasvikset00275,0
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja248311-20,4
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä1.3701.587-13,7
08. Rehuaineet180..
09. Erinäiset elintarvikkeet00-52,6
1. Juomat ja tupakka50..
11. Juomat50..
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat46.24648.715-5,1
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at0144-100,0
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet380..
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi13784,0
24. Puutavara ja korkki2.9452.7078,8
25. Paperimassa9.27013.872-33,2
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet13-77,3
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat162359-54,9
28. Malmit ja metalliromu33.81831.6226,9
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet00..
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta1.70593682,2
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.1.70192883,2
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet48-47,6
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat00..
42. Kasviöljyt ja -rasvat00..
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.00-90,0
5. Kemian teollisuuden tuotteet55.62446.70919,1
51. Orgaaniset kemialliset aineet21.18016.21030,7
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet3.0382.8257,6
53. Väri- ja parkitusaineet54633463,4
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet2.23783..
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet92194-52,6
56. Lannoitteet, valmistetut790..
57. Muovit, valmistamattomat14.19318.241-22,2
58. Muovit, valmistetut2.5402.09521,3
59. Erinäiset kemialliset tuotteet11.7186.72774,2
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan78.45952.56149,3
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat414471-12,2
62. Kumituotteet9129080,4
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut47201-76,6
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä35.63032.00511,3
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet2.3082.517-8,3
66. Kivennäisainetuotteet1.8001.958-8,1
67. Rauta ja teräs6.5635.80313,1
68. Muut metallit25.3003.213687,3
69. Tuotteet epäjalosta metallista5.4855.4850,0
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet258.836215.71820,0
71. Voimakoneet ja moottorit31.9959.957221,3
72. Eri toimialojen erikoiskoneet34.38739.854-13,7
73. Metalliteollisuuskoneet6.2801.745260,0
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet28.43034.652-18,0
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet1.0115.608-82,0
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet5.3604.56617,4
77. Muut sähkökoneet ja laitteet137.828116.02718,8
78. Moottoriajoneuvot9.5651.567510,5
79. Muut kuljetusvälineet3.9801.742128,5
8. Erinäiset valmiit tavarat33.68738.037-11,4
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet21158267,5
82. Huonekalut2.23012.666-82,4
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.62309,1
84. Vaatteet2431-23,8
85. Jalkineet1822-15,9
87. Kojeet,mittarit yms.28.73921.32034,8
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot134156-13,9
89. Muut valmiit tavarat2.3233.784-38,6
Kaikki ryhmät yhteensä476.198404.57717,7

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Intiasta (IN) Suomeen 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet13.81311.41421,0
01. Liha ja lihatuotteet128-94,8
02. Maitotaloustuotteet ja munat28269,9
03. Kala- ja kalavalmisteet61054312,3
04. Vilja ja viljatuotteet3.7732.20371,3
05. Hedelmät ja kasvikset5.8664.59527,6
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja1921806,7
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä2.1952.543-13,7
08. Rehuaineet17383-95,5
09. Erinäiset elintarvikkeet1.13291523,8
1. Juomat ja tupakka45-21,8
11. Juomat45-21,7
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet00..
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat4.3651.291238,2
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet44195364,3
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi2161,1
24. Puutavara ja korkki338-91,3
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet148385-61,7
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat2.550102..
28. Malmit ja metalliromu110..
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet1.21066980,9
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta167331-49,6
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet167321-48,0
34. Kaasut010-99,2
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat1.02887617,4
42. Kasviöljyt ja -rasvat1.02183222,8
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.744-83,7
5. Kemian teollisuuden tuotteet88.24470.09225,9
51. Orgaaniset kemialliset aineet26.47112.251116,1
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet7.6674.30578,1
53. Väri- ja parkitusaineet2.0521.36550,4
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet42.01646.272-9,2
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet1.52592065,7
56. Lannoitteet, valmistetut30733,8
57. Muovit, valmistamattomat2.103485334,0
58. Muovit, valmistetut4.4673.00648,6
59. Erinäiset kemialliset tuotteet1.9391.48730,4
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan70.33559.17718,9
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat2.087839148,6
62. Kumituotteet14.22214.430-1,4
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut63542549,6
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä23379195,2
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet20.57818.54611,0
66. Kivennäisainetuotteet5.7445.04413,9
67. Rauta ja teräs8.4416.04439,7
68. Muut metallit738820-10,0
69. Tuotteet epäjalosta metallista17.65612.94936,3
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet143.12381.07776,5
71. Voimakoneet ja moottorit27.87424.76312,6
72. Eri toimialojen erikoiskoneet16.49512.64030,5
73. Metalliteollisuuskoneet2.8201.60575,8
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet20.26411.58275,0
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet718213237,6
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet31.13313.477131,0
77. Muut sähkökoneet ja laitteet30.40313.528124,7
78. Moottoriajoneuvot13.3882.847370,2
79. Muut kuljetusvälineet28422-93,4
8. Erinäiset valmiit tavarat64.12550.31027,5
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet41131630,1
82. Huonekalut2.0962.0910,2
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.3.9143.00430,3
84. Vaatteet38.46226.95142,7
85. Jalkineet5.9595.24413,6
87. Kojeet,mittarit yms.2.9704.115-27,8
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot517256101,9
89. Muut valmiit tavarat9.7968.33417,5
9. Muut tavarat272288-5,5
93. Erittelemätön270288-6,1
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)00..
97. Kulta, ei monetaarinen20..
Kaikki ryhmät yhteensä385.477274.86140,2

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Intiasta Suomeen ja Suomen vientiä Intiaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot