Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Kroatian ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Kroatia

Taulukko: Suomen vienti Kroatiaan (HR) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet1348263,8
02. Maitotaloustuotteet ja munat1267958,9
04. Vilja ja viljatuotteet00..
08. Rehuaineet00-49,0
09. Erinäiset elintarvikkeet83231,8
1. Juomat ja tupakka8438380,6
11. Juomat8438380,6
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat1711597,5
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at01..
24. Puutavara ja korkki14112810,4
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat252025,1
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet511-52,9
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta81..
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet81..
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat350..
42. Kasviöljyt ja -rasvat350..
5. Kemian teollisuuden tuotteet3.3324.639-28,2
51. Orgaaniset kemialliset aineet305326-6,6
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet700..
53. Väri- ja parkitusaineet1681585,9
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet7951.068-25,6
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet61173-64,6
57. Muovit, valmistamattomat1.2382.256-45,1
58. Muovit, valmistetut56046321,0
59. Erinäiset kemialliset tuotteet136195-30,3
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan15.79814.6567,8
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat12-37,1
62. Kumituotteet553272,8
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut503584-13,9
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä3.4584.236-18,4
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet543268,5
66. Kivennäisainetuotteet22720013,3
67. Rauta ja teräs9.8258.35517,6
68. Muut metallit667696-4,2
69. Tuotteet epäjalosta metallista1.00851994,3
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet22.65820.53310,3
71. Voimakoneet ja moottorit51945215,0
72. Eri toimialojen erikoiskoneet7.3633.420115,3
73. Metalliteollisuuskoneet3.1641.312141,2
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet2.2532.447-7,9
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet18145-87,7
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet1.7901.22446,3
77. Muut sähkökoneet ja laitteet6.6415.23226,9
78. Moottoriajoneuvot259477-45,6
79. Muut kuljetusvälineet6505.826-88,8
8. Erinäiset valmiit tavarat4.5116.140-26,5
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet178209-14,8
82. Huonekalut289321-10,1
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.1125-57,3
84. Vaatteet59543138,0
85. Jalkineet225380,7
87. Kojeet,mittarit yms.1.1181.883-40,6
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot15152,9
89. Muut valmiit tavarat2.2823.251-29,8
9. Muut tavarat34821462,8
93. Erittelemätön34821462,8
Kaikki ryhmät yhteensä47.83947.2621,2

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Kroatiasta (HR) Suomeen 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet3.3584.331-22,5
01. Liha ja lihatuotteet7424206,1
02. Maitotaloustuotteet ja munat012-97,5
03. Kala- ja kalavalmisteet382..
04. Vilja ja viljatuotteet11416-97,3
05. Hedelmät ja kasvikset204356,6
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja180..
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä2.7073.640-25,6
08. Rehuaineet80..
09. Erinäiset elintarvikkeet486233108,7
1. Juomat ja tupakka1485-83,6
11. Juomat1485-83,6
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat194239-18,9
24. Puutavara ja korkki153239-35,8
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat00..
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet400..
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta15971,4
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet15971,4
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat00..
42. Kasviöljyt ja -rasvat00..
5. Kemian teollisuuden tuotteet3.2562.36137,9
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet13-76,6
53. Väri- ja parkitusaineet130..
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet1.9011.17561,8
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet533203163,0
56. Lannoitteet, valmistetut013..
57. Muovit, valmistamattomat9742130,0
58. Muovit, valmistetut1945..
59. Erinäiset kemialliset tuotteet517920-43,8
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan6.1736.960-11,3
62. Kumituotteet1187166,1
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut643178262,3
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä3252.003-83,8
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet36256548,3
66. Kivennäisainetuotteet2.9882.25432,6
67. Rauta ja teräs392..
68. Muut metallit214399-46,4
69. Tuotteet epäjalosta metallista1.4841.998-25,7
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet18.47313.46537,2
71. Voimakoneet ja moottorit35470405,0
72. Eri toimialojen erikoiskoneet5291.214-56,4
73. Metalliteollisuuskoneet1018-44,1
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet1.881439328,1
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet16368139,4
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet16823616,6
77. Muut sähkökoneet ja laitteet14.66011.51727,3
78. Moottoriajoneuvot531114366,8
79. Muut kuljetusvälineet1772..
8. Erinäiset valmiit tavarat4.3952.078111,5
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet4736..
82. Huonekalut659181264,8
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.10983,2
84. Vaatteet306137124,3
85. Jalkineet1.47187468,2
87. Kojeet,mittarit yms.701272157,6
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot10..
89. Muut valmiit tavarat78260828,6
9. Muut tavarat411.068-96,2
93. Erittelemätön401.068-96,2
97. Kulta, ei monetaarinen00..
Kaikki ryhmät yhteensä35.91830.59517,4

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Kroatiasta Suomeen ja Suomen vientiä Kroatiaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot