Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)

CAFTA Central America Free Trade Agreement: Costa Rica, Dominikaaninen tasavalta, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua, Yhdysvallat
in English

CAFTA Central America Free Trade Agreementin ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

CAFTA Central America Free Trade Agreement

Taulukko: Suomen vienti CAFTA Central America Free Trade Agreementiin (G-CAFTA) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet19.81417.71311,9
00. Elävät eläimet4360,3
01. Liha ja lihatuotteet1.2561.00225,3
02. Maitotaloustuotteet ja munat7.7048.548-9,9
03. Kala- ja kalavalmisteet45426,7
04. Vilja ja viljatuotteet1.0291.188-13,4
05. Hedelmät ja kasvikset11651126,4
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja3.2572.10354,9
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä2.9042.7166,9
08. Rehuaineet71161116,3
09. Erinäiset elintarvikkeet2.7881.44892,5
1. Juomat ja tupakka2.2082.341-5,7
11. Juomat2.2082.341-5,7
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat124.564126.437-1,5
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at303350-13,6
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet00-99,2
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi30194-84,5
24. Puutavara ja korkki32.06627.22417,8
25. Paperimassa75.82984.748-10,5
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet24115-78,9
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat3.3813.3291,6
28. Malmit ja metalliromu12.4259.52530,4
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet506952-46,9
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta322.703144.654123,1
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.275303-9,4
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet322.428144.351123,4
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat58133672,9
41. Eläinöljyt ja -rasvat00..
42. Kasviöljyt ja -rasvat58133474,0
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.02-97,2
5. Kemian teollisuuden tuotteet1.909.583310.320515,4
51. Orgaaniset kemialliset aineet54.98553.3623,0
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet23.82824.395-2,3
53. Väri- ja parkitusaineet1.06177836,4
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet1.692.04976.982..
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet1.7891.7691,2
56. Lannoitteet, valmistetut19.18919.302-0,6
57. Muovit, valmistamattomat21.77134.727-37,3
58. Muovit, valmistetut15.09814.3475,2
59. Erinäiset kemialliset tuotteet79.81384.660-5,7
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan1.102.101947.53916,3
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat544714-23,8
62. Kumituotteet37.71624.53053,8
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut28.97237.202-22,1
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä665.806609.3879,3
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet17.62323.769-25,9
66. Kivennäisainetuotteet12.96015.262-15,1
67. Rauta ja teräs108.10890.58119,3
68. Muut metallit176.869112.50757,2
69. Tuotteet epäjalosta metallista53.50433.58759,3
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet3.568.1703.147.02913,4
71. Voimakoneet ja moottorit481.973257.03087,5
72. Eri toimialojen erikoiskoneet331.043267.26023,9
73. Metalliteollisuuskoneet51.25042.67920,1
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet192.046195.637-1,8
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet29.74416.69878,1
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet43.79678.849-44,5
77. Muut sähkökoneet ja laitteet358.557369.816-3,0
78. Moottoriajoneuvot30.41524.86922,3
79. Muut kuljetusvälineet2.049.3471.894.1918,2
8. Erinäiset valmiit tavarat720.950895.346-19,5
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet4.0178.483-52,7
82. Huonekalut34.27942.665-19,7
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.9171.029-10,9
84. Vaatteet8.57313.085-34,5
85. Jalkineet5.2263.72140,5
87. Kojeet,mittarit yms.604.253764.058-20,9
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot4.7963.82025,5
89. Muut valmiit tavarat58.89058.4840,7
9. Muut tavarat121.807-99,4
93. Erittelemätön40..
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)71.806-99,6
97. Kulta, ei monetaarinen00..
Kaikki ryhmät yhteensä7.770.6855.593.52238,9

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti CAFTA Central America Free Trade Agreementista (G-CAFTA) Suomeen 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet99.49491.1359,2
00. Elävät eläimet69061212,9
01. Liha ja lihatuotteet1.12977046,7
02. Maitotaloustuotteet ja munat164346-52,6
03. Kala- ja kalavalmisteet706979-27,9
04. Vilja ja viljatuotteet1.6821.18042,5
05. Hedelmät ja kasvikset37.72734.21310,3
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja64058210,0
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä50.56945.24611,8
08. Rehuaineet909950-4,3
09. Erinäiset elintarvikkeet5.2786.259-15,7
1. Juomat ja tupakka8.5867.72311,2
11. Juomat8.3987.6989,1
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet18825637,4
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat58.92654.0019,1
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at7791.601-51,3
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet4431.035-57,2
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi5.7332.151166,6
24. Puutavara ja korkki2.9954.983-39,9
25. Paperimassa3.1741.376130,6
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet1.5041.02846,3
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat15.04017.287-13,0
28. Malmit ja metalliromu26.02523.01813,1
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet3.2601.522114,1
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta837.970826.0331,4
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.73.38458.28325,9
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet467.282479.579-2,6
34. Kaasut297.305288.1703,2
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat1.757119..
41. Eläinöljyt ja -rasvat533550,6
42. Kasviöljyt ja -rasvat1.66661..
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.392369,8
5. Kemian teollisuuden tuotteet715.774629.01013,8
51. Orgaaniset kemialliset aineet247.192228.3408,3
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet47.38632.77744,6
53. Väri- ja parkitusaineet6.8363.115119,5
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet107.827119.089-9,5
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet23.77018.86526,0
56. Lannoitteet, valmistetut15251200,4
57. Muovit, valmistamattomat62.73552.22820,1
58. Muovit, valmistetut21.79520.7235,2
59. Erinäiset kemialliset tuotteet198.113153.82328,8
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan200.885129.95854,6
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat70144-51,3
62. Kumituotteet13.99010.78529,7
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut72240678,0
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä5.1594.25421,3
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet9.9959.3107,4
66. Kivennäisainetuotteet10.3018.76117,6
67. Rauta ja teräs13.6103.855253,0
68. Muut metallit115.91768.62268,9
69. Tuotteet epäjalosta metallista31.12523.82230,7
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet1.925.310786.075144,9
71. Voimakoneet ja moottorit169.50790.66887,0
72. Eri toimialojen erikoiskoneet37.26732.78413,7
73. Metalliteollisuuskoneet8.88212.078-26,5
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet127.79179.11861,5
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet355.971219.70962,0
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet84.48188.268-4,3
77. Muut sähkökoneet ja laitteet182.636131.12839,3
78. Moottoriajoneuvot48.46980.231-39,6
79. Muut kuljetusvälineet910.38652.091..
8. Erinäiset valmiit tavarat326.616266.70322,5
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet1.9431.50329,3
82. Huonekalut2.9223.092-5,5
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.1.6391.08451,2
84. Vaatteet5.8137.296-20,3
85. Jalkineet1.03388716,5
87. Kojeet,mittarit yms.202.461159.45927,0
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot8.3865.70747,0
89. Muut valmiit tavarat102.42487.67716,8
9. Muut tavarat8.13610.013-18,7
93. Erittelemätön8.0519.922-18,9
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)393123,2
97. Kulta, ei monetaarinen4760-21,8
Kaikki ryhmät yhteensä4.183.4532.800.76949,4

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia CAFTA Central America Free Trade Agreementista Suomeen ja Suomen vientiä CAFTA Central America Free Trade Agreementiin




Maaryhmien alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maaryhmät ja raporttivaihtoehdot