Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Ruotsin ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2023 tammi-lokakuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Ruotsi

Taulukko: Suomen vienti Ruotsiin (SE) 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet365.703319.39814,5
00. Elävät eläimet261755,5
01. Liha ja lihatuotteet40.02035.14413,9
02. Maitotaloustuotteet ja munat124.248110.95812,0
03. Kala- ja kalavalmisteet14.16214.948-5,3
04. Vilja ja viljatuotteet33.08227.90118,6
05. Hedelmät ja kasvikset17.34416.7863,3
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja24.78922.9588,0
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä40.73435.86813,6
08. Rehuaineet24.85517.46042,4
09. Erinäiset elintarvikkeet46.44237.35824,3
1. Juomat ja tupakka43.97936.99718,9
11. Juomat43.97936.99718,9
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat433.559513.311-15,5
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at1.03638..
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet7551.235-38,9
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi5.9376.942-14,5
24. Puutavara ja korkki97.21486.45412,4
25. Paperimassa81.557123.023-33,7
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet824774,3
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat16.95715.15711,9
28. Malmit ja metalliromu222.623275.593-19,2
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet7.3974.82153,4
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta1.454.2351.597.910-9,0
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.29.9235.648429,8
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet1.396.8611.571.058-11,1
34. Kaasut4.99620.721-75,9
35. Sähkövirta22.456484..
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat3.2076.034-46,9
41. Eläinöljyt ja -rasvat0266-100,0
42. Kasviöljyt ja -rasvat1.9242.208-12,9
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.1.2833.561-64,0
5. Kemian teollisuuden tuotteet656.508887.103-26,0
51. Orgaaniset kemialliset aineet31.643129.629-75,6
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet76.82279.747-3,7
53. Väri- ja parkitusaineet51.83555.401-6,4
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet47.37440.44017,1
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet33.95525.95930,8
56. Lannoitteet, valmistetut72.056122.717-41,3
57. Muovit, valmistamattomat124.078174.204-28,8
58. Muovit, valmistetut125.869144.783-13,1
59. Erinäiset kemialliset tuotteet92.874114.223-18,7
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan1.673.2541.915.537-12,6
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat7.6285.99527,2
62. Kumituotteet82.50395.647-13,7
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut82.524108.440-23,9
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä226.267268.281-15,7
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet26.88524.9077,9
66. Kivennäisainetuotteet70.81377.254-8,3
67. Rauta ja teräs687.599818.548-16,0
68. Muut metallit198.086204.097-2,9
69. Tuotteet epäjalosta metallista290.950312.368-6,9
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet1.639.1821.429.40414,7
71. Voimakoneet ja moottorit95.10672.20731,7
72. Eri toimialojen erikoiskoneet391.637328.45819,2
73. Metalliteollisuuskoneet11.4379.30922,9
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet261.203237.47810,0
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet28.28535.286-19,8
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet72.97662.20217,3
77. Muut sähkökoneet ja laitteet275.581230.54919,5
78. Moottoriajoneuvot394.121368.0037,1
79. Muut kuljetusvälineet108.83585.91326,7
8. Erinäiset valmiit tavarat430.091405.0196,2
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet50.14150.704-1,1
82. Huonekalut32.70142.383-22,8
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.3.0472.76610,2
84. Vaatteet24.10626.952-10,6
85. Jalkineet52.48049.1796,7
87. Kojeet,mittarit yms.114.82087.24331,6
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot4.8504.4439,2
89. Muut valmiit tavarat147.945141.3504,7
9. Muut tavarat77.744238.626-67,4
93. Erittelemätön14.894220.269-93,2
97. Kulta, ei monetaarinen62.85118.357242,4
Kaikki ryhmät yhteensä6.777.4627.349.338-7,8

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Ruotsista (SE) Suomeen 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet544.925523.8554,0
00. Elävät eläimet3.4532.22155,5
01. Liha ja lihatuotteet21.30321.2320,3
02. Maitotaloustuotteet ja munat49.63343.71113,5
03. Kala- ja kalavalmisteet43.82745.902-4,5
04. Vilja ja viljatuotteet90.43587.2123,7
05. Hedelmät ja kasvikset71.35666.6277,1
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja25.50126.935-5,3
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä103.50296.6847,1
08. Rehuaineet13.23213.294-0,5
09. Erinäiset elintarvikkeet122.683120.0372,2
1. Juomat ja tupakka41.47135.23917,7
11. Juomat35.36532.2489,7
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet6.1062.991104,2
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat707.428842.748-16,1
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at5.1851.315294,3
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet7997378,4
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi2.2834.294-46,8
24. Puutavara ja korkki64.93740.16861,7
25. Paperimassa42.30358.098-27,2
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet738330123,8
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat11.47313.577-15,5
28. Malmit ja metalliromu570.621715.354-20,2
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet9.0898.8762,4
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta1.825.8113.937.758-53,6
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.1.1098.381-86,8
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet1.387.8791.959.562-29,2
34. Kaasut21.2877.523182,9
35. Sähkövirta415.5371.962.292-78,8
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat6.3775.60713,7
41. Eläinöljyt ja -rasvat3246-30,7
42. Kasviöljyt ja -rasvat2.6561.88241,1
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.3.6893.6790,3
5. Kemian teollisuuden tuotteet599.824600.005-0,0
51. Orgaaniset kemialliset aineet24.88720.35622,3
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet39.59232.51521,8
53. Väri- ja parkitusaineet56.36958.065-2,9
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet107.607125.648-14,4
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet80.44571.79512,0
56. Lannoitteet, valmistetut5.3288.574-37,9
57. Muovit, valmistamattomat76.847102.103-24,7
58. Muovit, valmistetut71.11074.474-4,5
59. Erinäiset kemialliset tuotteet137.640106.47529,3
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan990.794959.0003,3
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat4.6092.097119,8
62. Kumituotteet60.22962.798-4,1
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut34.72333.1844,6
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä152.359176.374-13,6
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet30.77326.84914,6
66. Kivennäisainetuotteet39.53234.39614,9
67. Rauta ja teräs226.845296.484-23,5
68. Muut metallit255.541140.59581,8
69. Tuotteet epäjalosta metallista186.183186.224-0,0
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet2.040.1181.842.22110,7
71. Voimakoneet ja moottorit112.729105.5556,8
72. Eri toimialojen erikoiskoneet256.631240.8316,6
73. Metalliteollisuuskoneet14.80913.5169,6
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet380.745348.9049,1
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet65.86767.175-1,9
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet92.968127.464-27,1
77. Muut sähkökoneet ja laitteet246.441220.09112,0
78. Moottoriajoneuvot861.955684.32626,0
79. Muut kuljetusvälineet7.97334.360-76,8
8. Erinäiset valmiit tavarat498.390423.73117,6
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet36.58728.32329,2
82. Huonekalut79.79673.1819,0
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.3.0332.24435,2
84. Vaatteet67.38444.88350,1
85. Jalkineet22.69722.923-1,0
87. Kojeet,mittarit yms.69.53658.53618,8
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot19.41915.89922,1
89. Muut valmiit tavarat199.938177.74312,5
9. Muut tavarat15.184404.816-96,2
93. Erittelemätön12.389400.114-96,9
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)156302-48,2
97. Kulta, ei monetaarinen2.6394.400-40,0
Kaikki ryhmät yhteensä7.270.3229.574.980-24,1

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Ruotsista Suomeen ja Suomen vientiä Ruotsiin




Alkuvuoden 2023 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot