Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Ruotsin ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-heinäkuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Ruotsi

Taulukko: Suomen vienti Ruotsiin (SE) 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet291.363285.1092,2
00. Elävät eläimet60..
01. Liha ja lihatuotteet32.30326.78520,6
02. Maitotaloustuotteet ja munat84.51094.184-10,3
03. Kala- ja kalavalmisteet10.0826.71450,1
04. Vilja ja viljatuotteet27.12923.91013,5
05. Hedelmät ja kasvikset25.03817.23745,3
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja20.50920.3800,6
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä36.47238.973-6,4
08. Rehuaineet18.44619.448-5,2
09. Erinäiset elintarvikkeet36.87037.478-1,6
1. Juomat ja tupakka33.00734.266-3,7
11. Juomat33.00734.266-3,7
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat555.739483.20515,0
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at0427..
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet30723232,3
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi3.9925.804-31,2
24. Puutavara ja korkki57.78665.014-11,1
25. Paperimassa67.53284.928-20,5
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet46640415,3
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat18.08514.34526,1
28. Malmit ja metalliromu398.733305.19630,6
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet8.8376.85528,9
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta1.244.578932.68533,4
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.217218-0,1
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet1.209.896902.64534,0
34. Kaasut5.65016.793-66,4
35. Sähkövirta28.81413.029121,2
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat1.9231.43933,6
41. Eläinöljyt ja -rasvat2342..
42. Kasviöljyt ja -rasvat1.6641.38420,2
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.2553-53,2
5. Kemian teollisuuden tuotteet565.070512.00610,4
51. Orgaaniset kemialliset aineet27.73633.776-17,9
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet56.96851.8369,9
53. Väri- ja parkitusaineet28.87328.1152,7
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet37.87134.5799,5
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet45.46236.14125,8
56. Lannoitteet, valmistetut70.12964.3948,9
57. Muovit, valmistamattomat95.16677.45622,9
58. Muovit, valmistetut84.98085.358-0,4
59. Erinäiset kemialliset tuotteet117.884100.35317,5
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan1.360.1821.195.70013,8
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat4.2436.013-29,4
62. Kumituotteet70.38168.4052,9
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut48.14845.3506,2
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä161.991178.782-9,4
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet23.62422.7953,6
66. Kivennäisainetuotteet60.48750.47019,8
67. Rauta ja teräs492.630455.6188,1
68. Muut metallit289.475181.60359,4
69. Tuotteet epäjalosta metallista209.202186.66412,1
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet1.151.0021.102.8604,4
71. Voimakoneet ja moottorit62.78966.216-5,2
72. Eri toimialojen erikoiskoneet250.712238.5745,1
73. Metalliteollisuuskoneet5.9838.460-29,3
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet190.147178.6916,4
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet31.90919.56363,1
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet38.07545.486-16,3
77. Muut sähkökoneet ja laitteet206.076234.834-12,2
78. Moottoriajoneuvot330.396283.32016,6
79. Muut kuljetusvälineet34.91627.71626,0
8. Erinäiset valmiit tavarat380.832325.85016,9
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet32.81424.64133,2
82. Huonekalut18.41422.556-18,4
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.2.2012.334-5,7
84. Vaatteet17.06816.0146,6
85. Jalkineet30.27329.8191,5
87. Kojeet,mittarit yms.66.85469.283-3,5
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot2.9772.8135,9
89. Muut valmiit tavarat210.231158.39032,7
9. Muut tavarat40.61822.75078,5
93. Erittelemätön31.34115.86297,6
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)76587-87,1
97. Kulta, ei monetaarinen9.2026.30246,0
Kaikki ryhmät yhteensä5.624.3154.895.87214,9

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Ruotsista (SE) Suomeen 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet365.886402.926-9,2
00. Elävät eläimet3.1532.8929,0
01. Liha ja lihatuotteet14.53514.573-0,3
02. Maitotaloustuotteet ja munat43.61745.283-3,7
03. Kala- ja kalavalmisteet31.56938.858-18,8
04. Vilja ja viljatuotteet61.01865.116-6,3
05. Hedelmät ja kasvikset40.42835.08515,2
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja17.84724.224-26,3
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä68.71072.944-5,8
08. Rehuaineet11.51111.2662,2
09. Erinäiset elintarvikkeet73.49992.685-20,7
1. Juomat ja tupakka26.20435.551-26,3
11. Juomat20.49127.034-24,2
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet5.7138.517-32,9
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat381.110468.914-18,7
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at1.9895.101-61,0
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet75252343,7
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi219820-73,3
24. Puutavara ja korkki34.37448.309-28,8
25. Paperimassa25.15137.096-32,2
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet341702-51,4
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat6.19811.856-47,7
28. Malmit ja metalliromu305.952358.561-14,7
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet6.1355.9443,2
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta1.717.3581.083.47358,5
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.1.4823.374-56,1
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet1.159.455856.07235,4
34. Kaasut3.10227.733-88,8
35. Sähkövirta553.318196.293181,9
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat13.2718.69952,6
41. Eläinöljyt ja -rasvat1.16175953,1
42. Kasviöljyt ja -rasvat8.0693.411136,5
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.4.0414.529-10,8
5. Kemian teollisuuden tuotteet355.292416.161-14,6
51. Orgaaniset kemialliset aineet10.80017.781-39,3
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet19.93631.020-35,7
53. Väri- ja parkitusaineet37.22639.208-5,1
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet68.08081.667-16,6
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet38.26163.712-39,9
56. Lannoitteet, valmistetut7.7258.713-11,3
57. Muovit, valmistamattomat65.70562.3965,3
58. Muovit, valmistetut55.28156.043-1,4
59. Erinäiset kemialliset tuotteet52.28055.621-6,0
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan1.141.174842.99435,4
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat8632.541-66,0
62. Kumituotteet38.09638.0730,1
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut15.94115.7241,4
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä90.177117.054-23,0
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet12.96123.894-45,8
66. Kivennäisainetuotteet28.28728.2500,1
67. Rauta ja teräs143.321134.1076,9
68. Muut metallit703.504359.89095,5
69. Tuotteet epäjalosta metallista108.024123.461-12,5
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet1.098.8861.319.726-16,7
71. Voimakoneet ja moottorit94.58076.30424,0
72. Eri toimialojen erikoiskoneet124.344164.059-24,2
73. Metalliteollisuuskoneet8.6476.85426,2
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet233.895225.6873,6
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet42.19442.217-0,1
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet43.70083.225-47,5
77. Muut sähkökoneet ja laitteet140.864178.490-21,1
78. Moottoriajoneuvot404.378536.119-24,6
79. Muut kuljetusvälineet6.2836.770-7,2
8. Erinäiset valmiit tavarat224.349335.203-33,1
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet23.16525.876-10,5
82. Huonekalut33.82751.163-33,9
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.1.4292.756-48,2
84. Vaatteet8.96049.098-81,8
85. Jalkineet7.93812.863-38,3
87. Kojeet,mittarit yms.45.87951.385-10,7
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot14.41616.094-10,4
89. Muut valmiit tavarat88.736125.968-29,6
9. Muut tavarat7.447147.952-95,0
93. Erittelemätön9141.514-100,0
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)9099-9,4
97. Kulta, ei monetaarinen7.3486.33915,9
Kaikki ryhmät yhteensä5.330.9775.061.5985,3

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Ruotsista Suomeen ja Suomen vientiä Ruotsiin




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot