Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Portugalin ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2023 tammi-lokakuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Portugali

Taulukko: Suomen vienti Portugaliin (PT) 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet4.0475.422-25,4
02. Maitotaloustuotteet ja munat1.4541.530-5,0
03. Kala- ja kalavalmisteet4721.484-68,2
04. Vilja ja viljatuotteet1.2941.430-9,5
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja07..
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä14312415,8
08. Rehuaineet188211-10,8
09. Erinäiset elintarvikkeet496636-22,1
1. Juomat ja tupakka019-98,5
11. Juomat019-98,5
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat26.73035.743-25,2
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at492149230,2
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi20..
24. Puutavara ja korkki8.43812.382-31,8
25. Paperimassa12.60817.681-28,7
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat5054746,4
28. Malmit ja metalliromu4.5844.928-7,0
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet102129-21,2
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta323483-33,2
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.286454-36,9
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet362925,1
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat35160483,9
42. Kasviöljyt ja -rasvat35160483,9
5. Kemian teollisuuden tuotteet42.17546.112-8,5
51. Orgaaniset kemialliset aineet2.5182.683-6,2
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet1.5821.36815,7
53. Väri- ja parkitusaineet39-72,1
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet3.2752.30642,0
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet73145-49,7
57. Muovit, valmistamattomat13.23314.037-5,7
58. Muovit, valmistetut1.2111.478-18,1
59. Erinäiset kemialliset tuotteet20.28124.086-15,8
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan36.97240.624-9,0
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat353-94,7
62. Kumituotteet431497-13,2
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut2.5281.89933,1
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä23.21827.989-17,0
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet1.7721.930-8,2
66. Kivennäisainetuotteet1.01670244,8
67. Rauta ja teräs3.6882.60641,5
68. Muut metallit2.7533.067-10,2
69. Tuotteet epäjalosta metallista1.5631.881-16,9
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet94.06960.39355,8
71. Voimakoneet ja moottorit5.1192.82381,4
72. Eri toimialojen erikoiskoneet32.14917.38285,0
73. Metalliteollisuuskoneet5.2642.172142,4
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet15.27213.46113,5
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet6.715169..
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet3.3215.022-33,9
77. Muut sähkökoneet ja laitteet19.1298.977113,1
78. Moottoriajoneuvot5.7468.522-32,6
79. Muut kuljetusvälineet1.3541.865-27,4
8. Erinäiset valmiit tavarat10.2576.83650,1
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet544850-36,0
82. Huonekalut2.6451.200120,3
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.925..
84. Vaatteet2234-37,2
85. Jalkineet231833,0
87. Kojeet,mittarit yms.6.0203.93253,1
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot146152,7
89. Muut valmiit tavarat89779113,5
9. Muut tavarat7074.137-82,9
93. Erittelemätön7074.137-82,9
Kaikki ryhmät yhteensä215.632199.8287,9

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Portugalista (PT) Suomeen 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet14.84911.49129,2
01. Liha ja lihatuotteet1682-80,9
02. Maitotaloustuotteet ja munat61531793,8
03. Kala- ja kalavalmisteet44740211,1
04. Vilja ja viljatuotteet1.217605101,1
05. Hedelmät ja kasvikset7.8766.86314,8
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja4516191,3
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä30215397,1
08. Rehuaineet010-98,3
09. Erinäiset elintarvikkeet4.3313.04342,3
1. Juomat ja tupakka13.01712.2426,3
11. Juomat10.1729.8003,8
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet2.8452.44216,5
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat189.688249.761-24,1
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi65113-42,6
24. Puutavara ja korkki6711.105-39,3
25. Paperimassa51446710,1
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet060..
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat11755114,1
28. Malmit ja metalliromu188.155247.600-24,0
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet166361-54,0
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat907224,7
42. Kasviöljyt ja -rasvat907224,7
5. Kemian teollisuuden tuotteet12.76817.806-28,3
51. Orgaaniset kemialliset aineet323..
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet1.5605.054-69,1
53. Väri- ja parkitusaineet86484-82,2
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet4.0664.823-15,7
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet89353865,8
57. Muovit, valmistamattomat2.8263.330-15,1
58. Muovit, valmistetut2.3632.960-20,2
59. Erinäiset kemialliset tuotteet94261553,3
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan41.03456.485-27,4
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat81476,6
62. Kumituotteet8.9859.186-2,2
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut2.6403.615-27,0
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä2.3192.1706,8
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet11.21110.9862,0
66. Kivennäisainetuotteet9.56310.187-6,1
67. Rauta ja teräs2.73616.273-83,2
68. Muut metallit357404,3
69. Tuotteet epäjalosta metallista3.5364.058-12,9
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet39.70850.894-22,0
71. Voimakoneet ja moottorit3.4641.657109,0
72. Eri toimialojen erikoiskoneet1.6172.129-24,0
73. Metalliteollisuuskoneet1.7252.014-14,4
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet5.7805.5823,6
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet224274-18,2
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet1.3971.598-12,6
77. Muut sähkökoneet ja laitteet6.9644.27962,7
78. Moottoriajoneuvot18.07433.066-45,3
79. Muut kuljetusvälineet46229556,7
8. Erinäiset valmiit tavarat33.17735.827-7,4
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet804482,0
82. Huonekalut2.1072.0244,1
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.7279-8,7
84. Vaatteet17.22419.282-10,7
85. Jalkineet8.3717.53111,2
87. Kojeet,mittarit yms.2.4393.993-38,9
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot181161,5
89. Muut valmiit tavarat2.8662.8630,1
9. Muut tavarat2427.946-99,9
93. Erittelemätön827.927-100,0
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)011..
97. Kulta, ei monetaarinen158103,9
Kaikki ryhmät yhteensä344.354462.523-25,5

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Portugalista Suomeen ja Suomen vientiä Portugaliin




Alkuvuoden 2023 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot