Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Meksikon ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Meksiko

Taulukko: Suomen vienti Meksikoon (MX) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet02-86,5
02. Maitotaloustuotteet ja munat00..
04. Vilja ja viljatuotteet01-99,7
05. Hedelmät ja kasvikset0033,3
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja00..
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä00-73,3
08. Rehuaineet00..
09. Erinäiset elintarvikkeet01-96,6
1. Juomat ja tupakka00-85,0
11. Juomat00-85,0
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat843380122,0
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi00..
24. Puutavara ja korkki523251108,7
25. Paperimassa317129146,5
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet00..
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat30723,2
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta1.5532.006-22,5
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.1.5372.004-23,3
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet171..
5. Kemian teollisuuden tuotteet43.14619.709118,9
51. Orgaaniset kemialliset aineet1.5251.811-15,8
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet281680-58,8
53. Väri- ja parkitusaineet11-54,2
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet22.8811.501..
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet78102-23,4
56. Lannoitteet, valmistetut6.7846.2059,3
57. Muovit, valmistamattomat5.2105.250-0,8
58. Muovit, valmistetut4.0342.83942,1
59. Erinäiset kemialliset tuotteet2.3521.31978,3
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan138.252107.76928,3
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat1094,2
62. Kumituotteet2112034,2
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut34-21,7
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä90.85770.78928,3
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet1.184467153,6
66. Kivennäisainetuotteet4.5863.52230,2
67. Rauta ja teräs30.95128.8777,2
68. Muut metallit5.2142.205136,4
69. Tuotteet epäjalosta metallista5.2451.702208,2
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet97.317110.360-11,8
71. Voimakoneet ja moottorit3.2506.377-49,0
72. Eri toimialojen erikoiskoneet27.04328.762-6,0
73. Metalliteollisuuskoneet4.2094.0164,8
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet12.37420.156-38,6
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet909167443,9
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet1.6911.5777,3
77. Muut sähkökoneet ja laitteet40.54446.228-12,3
78. Moottoriajoneuvot7.2272.265219,0
79. Muut kuljetusvälineet70812-91,3
8. Erinäiset valmiit tavarat17.17815.31612,2
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet221916,0
82. Huonekalut621936-33,6
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.711-37,3
84. Vaatteet2069-71,2
85. Jalkineet1639-60,3
87. Kojeet,mittarit yms.15.89413.86014,7
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot442483,3
89. Muut valmiit tavarat55435755,3
Kaikki ryhmät yhteensä298.291255.54116,7

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Meksikosta (MX) Suomeen 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet7.4914.41669,6
00. Elävät eläimet70..
01. Liha ja lihatuotteet00..
03. Kala- ja kalavalmisteet464..
04. Vilja ja viljatuotteet862-87,4
05. Hedelmät ja kasvikset3.0001.64082,9
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja28421731,2
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä3.6032.20063,8
08. Rehuaineet5410447,8
09. Erinäiset elintarvikkeet51128281,3
1. Juomat ja tupakka2.7192.5616,2
11. Juomat2.7192.5616,2
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat11.6835.575109,6
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet493-96,2
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi2010..
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat203583,9
28. Malmit ja metalliromu11.1755.462104,6
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet28317..
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta40..
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet40..
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat28417859,7
42. Kasviöljyt ja -rasvat27517556,7
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.113326,2
5. Kemian teollisuuden tuotteet4.4523.44929,1
51. Orgaaniset kemialliset aineet1299733,5
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet155272-42,9
53. Väri- ja parkitusaineet431154179,1
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet2.0421.20070,2
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet42838611,0
56. Lannoitteet, valmistetut01-53,0
57. Muovit, valmistamattomat7780-4,5
58. Muovit, valmistetut1.1251.232-8,6
59. Erinäiset kemialliset tuotteet6528131,7
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan6.2702.806123,4
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat1166,3
62. Kumituotteet1.21393729,4
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut51866,4
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä2352-55,3
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet77242183,3
66. Kivennäisainetuotteet602749-19,6
67. Rauta ja teräs955-84,4
68. Muut metallit2.59912..
69. Tuotteet epäjalosta metallista1.04657980,5
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet360.683224.34960,8
71. Voimakoneet ja moottorit3.4042.78522,2
72. Eri toimialojen erikoiskoneet20.65636.974-44,1
73. Metalliteollisuuskoneet790208279,1
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet9.1295.94853,5
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet194.225113.61371,0
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet42.70223.11884,7
77. Muut sähkökoneet ja laitteet23.25818.02629,0
78. Moottoriajoneuvot56.79915.390269,1
79. Muut kuljetusvälineet9.7208.28617,3
8. Erinäiset valmiit tavarat32.50118.07079,9
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet7522242,7
82. Huonekalut22015046,5
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.134254-47,3
84. Vaatteet1.562634146,6
85. Jalkineet241558,8
87. Kojeet,mittarit yms.21.17611.55283,3
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot15436322,8
89. Muut valmiit tavarat9.1555.40769,3
9. Muut tavarat1725-34,1
93. Erittelemätön1725-34,1
Kaikki ryhmät yhteensä426.104261.42963,0

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Meksikosta Suomeen ja Suomen vientiä Meksikoon




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot