Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)

OPEC-maat: Algeria, Angola, Ecuador, Gabon, Irak, Iran, Kuwait, Libya, Nigeria, Päiväntasaajan Guinea, Qatar, Saudi-Arabia, Venezuela, Yhdistyneet Arabiemiirikunnat
in English

OPEC-maiden ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

OPEC-maat

Taulukko: Suomen vienti OPEC-maihin (G-OPEC) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet9.6309.0316,6
00. Elävät eläimet11-16,7
01. Liha ja lihatuotteet161173-6,9
02. Maitotaloustuotteet ja munat8.3045.29856,8
03. Kala- ja kalavalmisteet087..
04. Vilja ja viljatuotteet5415125,7
05. Hedelmät ja kasvikset583949,3
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja126238-47,1
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä3732.666-86,0
08. Rehuaineet6015294,2
09. Erinäiset elintarvikkeet72211,7
1. Juomat ja tupakka64745841,3
11. Juomat64745841,3
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat114.718163.680-29,9
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at064..
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet00..
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi23-36,4
24. Puutavara ja korkki88.088115.708-23,9
25. Paperimassa26.32747.627-44,7
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet13783,7
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat28825512,8
28. Malmit ja metalliromu00..
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet015-100,0
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta208309-32,6
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.19683136,2
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet12226-94,6
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat5715533,3
42. Kasviöljyt ja -rasvat5715533,3
5. Kemian teollisuuden tuotteet29.66839.813-25,5
51. Orgaaniset kemialliset aineet1.2483.873-67,8
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet166334-50,5
53. Väri- ja parkitusaineet46163-72,0
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet8.16811.119-26,5
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet2572.140-88,0
56. Lannoitteet, valmistetut2.227883152,3
57. Muovit, valmistamattomat11.06514.806-25,3
58. Muovit, valmistetut1.7371.30033,6
59. Erinäiset kemialliset tuotteet4.7555.196-8,5
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan121.468153.762-21,0
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat60..
62. Kumituotteet5971.452-58,9
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut541842-35,7
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä104.492107.361-2,7
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet1.3561.2686,9
66. Kivennäisainetuotteet3.4284.017-14,7
67. Rauta ja teräs5.39223.074-76,6
68. Muut metallit76820-90,8
69. Tuotteet epäjalosta metallista5.58115.304-63,5
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet272.098350.512-22,4
71. Voimakoneet ja moottorit61.58465.152-5,5
72. Eri toimialojen erikoiskoneet49.58656.463-12,2
73. Metalliteollisuuskoneet4.2625.686-25,0
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet50.09868.566-26,9
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet5.8555.29010,7
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet19.50310.28489,6
77. Muut sähkökoneet ja laitteet69.53073.637-5,6
78. Moottoriajoneuvot10.21417.522-41,7
79. Muut kuljetusvälineet1.47147.934-96,9
8. Erinäiset valmiit tavarat38.52641.428-7,0
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet1.8254.185-56,4
82. Huonekalut3.7284.969-25,0
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.1430-55,0
84. Vaatteet379408-7,2
85. Jalkineet467581-19,6
87. Kojeet,mittarit yms.22.86322.868-0,0
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot2.228180..
89. Muut valmiit tavarat7.0238.210-14,5
9. Muut tavarat635515,1
97. Kulta, ei monetaarinen635515,1
Kaikki ryhmät yhteensä587.575759.601-22,6

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti OPEC-maista (G-OPEC) Suomeen 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet36.66515.073143,2
00. Elävät eläimet00..
01. Liha ja lihatuotteet21136,9
02. Maitotaloustuotteet ja munat030-99,0
03. Kala- ja kalavalmisteet8.5914.011114,2
04. Vilja ja viljatuotteet231925,0
05. Hedelmät ja kasvikset27.62310.791156,0
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja56551,7
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä299146105,3
08. Rehuaineet4411286,2
09. Erinäiset elintarvikkeet2810189,4
1. Juomat ja tupakka114327-65,1
11. Juomat114318-64,1
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet09..
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat327.332223.20546,7
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet68211-67,8
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi1.295475172,9
24. Puutavara ja korkki1890..
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet3.5301.011249,0
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat481..
28. Malmit ja metalliromu321.294221.16945,3
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet916338171,1
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta47.423115.410-58,9
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.00..
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet47.423115.410-58,9
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat1013..
42. Kasviöljyt ja -rasvat1013..
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.00-35,1
5. Kemian teollisuuden tuotteet55.65527.282104,0
51. Orgaaniset kemialliset aineet5.0031.487236,5
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet35.4616.006490,4
53. Väri- ja parkitusaineet6189-31,6
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet15206-92,5
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet1.6491.6301,1
56. Lannoitteet, valmistetut0899..
57. Muovit, valmistamattomat13.18616.555-20,3
58. Muovit, valmistetut272400-32,1
59. Erinäiset kemialliset tuotteet810-18,8
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan6.0904.81126,6
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat00-82,0
62. Kumituotteet1012-14,1
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut388-96,7
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä14240251,0
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet429489-12,3
66. Kivennäisainetuotteet318483-34,2
67. Rauta ja teräs3.086743315,5
68. Muut metallit2.0112.829-28,9
69. Tuotteet epäjalosta metallista92125-26,4
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet6.6224.35052,2
71. Voimakoneet ja moottorit332158,5
72. Eri toimialojen erikoiskoneet10146121,0
73. Metalliteollisuuskoneet5139..
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet179179-0,2
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet1022-54,2
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet712223219,4
77. Muut sähkökoneet ja laitteet4.9913.72534,0
78. Moottoriajoneuvot75126-40,4
79. Muut kuljetusvälineet140..
8. Erinäiset valmiit tavarat1.5982.063-22,5
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet7393-98,2
82. Huonekalut191436,4
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.710-33,5
84. Vaatteet347102238,9
85. Jalkineet1217-29,3
87. Kojeet,mittarit yms.2761.095-74,8
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot25229770,4
89. Muut valmiit tavarat68040269,2
9. Muut tavarat184260-29,3
93. Erittelemätön184260-29,3
Kaikki ryhmät yhteensä481.747392.78522,6

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia OPEC-maista Suomeen ja Suomen vientiä OPEC-maihin




Maaryhmien alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maaryhmät ja raporttivaihtoehdot