Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)

OPEC-maat: Algeria, Angola, Ecuador, Gabon, Irak, Iran, Kuwait, Libya, Nigeria, Päiväntasaajan Guinea, Qatar, Saudi-Arabia, Venezuela, Yhdistyneet Arabiemiirikunnat
in English

OPEC-maiden ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

OPEC-maat

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti OPEC-maihin (G-OPEC) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat10.79510.0417,5
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 173242-28,6
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön11-30,4
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön173242-28,5
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 10.6229.7998,4
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön4.5151.854143,5
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön6.1067.944-23,1
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty262.462353.395-25,7
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty314417-24,7
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty262.148352.978-25,7
3. Poltto- ja voiteluaineet282336-16,1
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 19683136,2
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 86253-66,1
321. Moottoripolttoaineet0220..
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet8633159,1
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet272.130308.906-11,9
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)161.815198.108-18,3
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)110.314110.798-0,4
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet25.26367.241-62,4
51. Henkilöautot272386-29,6
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot5.71262.622-90,9
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö5.14560.229-91,5
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö5682.394-76,3
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet19.2794.232355,5
6. Kulutustavarat16.28317.906-9,1
61. Kestokulutustavarat2.7202.06032,1
62. Puolikestokulutustavarat6.8296.5104,9
63. Kertakulutustavarat6.7359.336-27,9
7. Muut tavarat3611.794-79,9
Kaikki ryhmät587.575759.601-22,6

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti OPEC-maista (G-OPEC) Suomeen vuoden 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat36.89315.601136,5
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 27.83410.820157,2
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön93211-55,8
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön27.74110.610161,5
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 9.0584.78189,5
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön18948298,2
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön8.8694.73387,4
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty387.430253.75952,7
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty322.743221.64845,6
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty64.68832.111101,5
3. Poltto- ja voiteluaineet47.423115.410-58,9
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 47.423115.410-58,9
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet47.423115.410-58,9
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet2.2513.311-32,0
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)1.3211.464-9,7
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)9301.848-49,7
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet3.2231.261155,5
51. Henkilöautot834-76,3
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot944-79,8
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö944-79,8
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet3.2061.183171,0
6. Kulutustavarat4.3763.18337,5
61. Kestokulutustavarat1.174425176,3
62. Puolikestokulutustavarat68557020,2
63. Kertakulutustavarat2.5172.18815,0
7. Muut tavarat185260-28,6
Kaikki ryhmät481.747392.78522,6

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia OPEC-maista Suomeen ja Suomen vientiä OPEC-maihin




Maaryhmien alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maaryhmät ja raporttivaihtoehdot