Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)

NAFTA: Kanada, Meksiko, Yhdysvallat
in English

NAFTAn ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

NAFTA

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti NAFTAAn (G-NAFTA) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat25.60324.0466,5
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 1.8671.7795,0
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön918-49,4
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön1.8581.7615,5
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 23.73522.2676,6
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön3.8131.502153,8
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön19.92320.765-4,1
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty1.673.2491.699.659-1,6
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty17.08771.441-76,1
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty1.656.1621.628.2171,7
3. Poltto- ja voiteluaineet324.428146.864120,9
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 1.8602.396-22,4
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 322.568144.468123,3
321. Moottoripolttoaineet322.112143.705124,1
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet456763-40,3
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet2.540.1652.258.52412,5
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)1.938.1491.751.37610,7
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)602.017507.14718,7
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet2.264.1782.058.89210,0
51. Henkilöautot145601-75,9
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot2.115.8101.926.9869,8
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö2.082.4311.902.7529,4
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö33.37924.23437,7
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet148.223131.30412,9
6. Kulutustavarat1.797.498130.002..
61. Kestokulutustavarat57.61155.2094,4
62. Puolikestokulutustavarat48.18151.252-6,0
63. Kertakulutustavarat1.691.70623.542..
7. Muut tavarat8.6447.09721,8
Kaikki ryhmät8.633.7656.325.08436,5

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti NAFTAsta (G-NAFTA) Suomeen vuoden 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat48.35143.86410,2
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 19.27214.97428,7
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön7.5226.03724,6
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön11.7508.93731,5
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 29.07928.8900,7
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön1.269502152,8
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön27.80928.388-2,0
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty1.311.771977.17834,2
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty347.822177.55895,9
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty963.948799.61920,6
3. Poltto- ja voiteluaineet949.339885.5717,2
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 563.507512.42910,0
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 385.831373.1413,4
321. Moottoripolttoaineet352257,0
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet385.797373.1193,4
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet1.344.757953.81341,0
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)1.079.194778.26438,7
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)265.563175.54951,3
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet1.204.430268.334348,9
51. Henkilöautot38.30156.056-31,7
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot926.46542.850..
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö905.96424.389..
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö20.50118.46111,1
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet239.664169.42841,5
6. Kulutustavarat242.067191.57126,4
61. Kestokulutustavarat69.94960.35015,9
62. Puolikestokulutustavarat41.41337.7019,8
63. Kertakulutustavarat130.70593.51939,8
7. Muut tavarat23.02916.21942,0
Kaikki ryhmät5.123.7423.336.54853,6

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia NAFTAsta Suomeen ja Suomen vientiä NAFTAAn




Maaryhmien alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maaryhmät ja raporttivaihtoehdot