Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Ranskan ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Ranska

Taulukko: Suomen vienti Ranskaan (FR) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet61.01489.306-31,7
01. Liha ja lihatuotteet375968-61,2
02. Maitotaloustuotteet ja munat32.51464.894-49,9
03. Kala- ja kalavalmisteet20.88716.07529,9
04. Vilja ja viljatuotteet9922.526-60,7
05. Hedelmät ja kasvikset1.3101.567-16,4
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja56346920,0
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä2444-45,5
08. Rehuaineet40830135,4
09. Erinäiset elintarvikkeet3.9412.46160,1
1. Juomat ja tupakka438496-11,7
11. Juomat438496-11,7
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat133.890141.750-5,5
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at1830..
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet10..
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi5965-8,6
24. Puutavara ja korkki86.65785.1441,8
25. Paperimassa32.56447.445-31,4
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet2163,0
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat209248-15,7
28. Malmit ja metalliromu14.1928.77661,7
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet2271-68,5
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta37.88120.56084,3
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.78564621,6
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet37.09619.91486,3
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat16328479,7
42. Kasviöljyt ja -rasvat16328480,7
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.00-22,0
5. Kemian teollisuuden tuotteet213.297197.2558,1
51. Orgaaniset kemialliset aineet17.33745.920-62,2
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet13.41313.1771,8
53. Väri- ja parkitusaineet2.2372.277-1,8
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet76.46465.03517,6
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet948422124,7
56. Lannoitteet, valmistetut12.9861.496768,1
57. Muovit, valmistamattomat18.88416.49714,5
58. Muovit, valmistetut28.97028.9440,1
59. Erinäiset kemialliset tuotteet42.05723.48779,1
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan431.594357.10420,9
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat895929-3,6
62. Kumituotteet7.5378.267-8,8
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut18.18216.18712,3
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä145.485148.164-1,8
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet5.3885.0337,1
66. Kivennäisainetuotteet18.84817.3288,8
67. Rauta ja teräs59.40244.98332,1
68. Muut metallit139.60183.67766,8
69. Tuotteet epäjalosta metallista36.25532.53511,4
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet512.462546.531-6,2
71. Voimakoneet ja moottorit89.373115.297-22,5
72. Eri toimialojen erikoiskoneet147.335161.234-8,6
73. Metalliteollisuuskoneet1.4685.094-71,2
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet88.820102.300-13,2
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet7.1647.725-7,3
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet19.03118.9920,2
77. Muut sähkökoneet ja laitteet100.07284.57618,3
78. Moottoriajoneuvot50.67642.54119,1
79. Muut kuljetusvälineet8.5228.772-2,8
8. Erinäiset valmiit tavarat111.522109.4901,9
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet7.3296.06820,8
82. Huonekalut9.73810.946-11,0
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.1.5381.4525,9
84. Vaatteet7.9877.10712,4
85. Jalkineet1.37469896,7
87. Kojeet,mittarit yms.58.73258.3120,7
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot2.0541.40146,6
89. Muut valmiit tavarat22.77023.506-3,1
9. Muut tavarat4.3122.72658,2
93. Erittelemätön4.3122.72658,2
Kaikki ryhmät yhteensä1.506.5741.465.2462,8

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Ranskasta (FR) Suomeen 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet104.674114.673-8,7
00. Elävät eläimet1.481172759,4
01. Liha ja lihatuotteet6.8555.37027,7
02. Maitotaloustuotteet ja munat17.93710.67468,0
03. Kala- ja kalavalmisteet3.2982.24247,1
04. Vilja ja viljatuotteet21.30224.661-13,6
05. Hedelmät ja kasvikset9.79317.698-44,7
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja6.0076.294-4,6
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä19.22230.384-36,7
08. Rehuaineet9.1779.953-7,8
09. Erinäiset elintarvikkeet9.6047.22532,9
1. Juomat ja tupakka52.86148.7128,5
11. Juomat52.86148.7128,5
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat22.63631.421-28,0
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet7.8237.934-1,4
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi183438-58,1
24. Puutavara ja korkki612943-35,1
25. Paperimassa5141.351-62,0
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet48457,6
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat2.4107.066-65,9
28. Malmit ja metalliromu6.9659.998-30,3
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet4.0813.64511,9
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta14.32018.259-21,6
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet14.31215.826-9,6
34. Kaasut72.433-99,7
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat1.307295343,3
41. Eläinöljyt ja -rasvat3810272,9
42. Kasviöljyt ja -rasvat27721727,5
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.99267..
5. Kemian teollisuuden tuotteet377.794323.37316,8
51. Orgaaniset kemialliset aineet24.43242.073-41,9
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet25.79534.992-26,3
53. Väri- ja parkitusaineet11.7599.79220,1
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet120.41974.13062,4
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet69.18440.54870,6
56. Lannoitteet, valmistetut348800-56,5
57. Muovit, valmistamattomat60.73242.94041,4
58. Muovit, valmistetut13.74612.8457,0
59. Erinäiset kemialliset tuotteet51.37965.253-21,3
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan237.959205.19916,0
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat32316693,8
62. Kumituotteet20.17714.95734,9
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut2.4861.78239,5
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä17.28518.015-4,1
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet18.12711.17662,2
66. Kivennäisainetuotteet51.00756.355-9,5
67. Rauta ja teräs54.21236.44048,8
68. Muut metallit51.05749.0724,0
69. Tuotteet epäjalosta metallista23.28617.23735,1
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet453.741462.698-1,9
71. Voimakoneet ja moottorit42.95243.138-0,4
72. Eri toimialojen erikoiskoneet47.46349.932-4,9
73. Metalliteollisuuskoneet5.0763.37750,3
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet79.44283.575-4,9
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet4.8703.19052,7
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet16.24910.55354,0
77. Muut sähkökoneet ja laitteet71.35448.86946,0
78. Moottoriajoneuvot176.831158.35511,7
79. Muut kuljetusvälineet9.50461.710-84,6
8. Erinäiset valmiit tavarat83.81291.991-8,9
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet1.8591.34837,9
82. Huonekalut4.1311.830125,7
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.10.24618.716-45,3
84. Vaatteet3.6486.015-39,4
85. Jalkineet9332.104-55,6
87. Kojeet,mittarit yms.25.18826.531-5,1
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot5.2343.23961,6
89. Muut valmiit tavarat32.57232.2071,1
9. Muut tavarat16415.839-99,0
93. Erittelemätön13515.816-99,1
97. Kulta, ei monetaarinen292326,6
Kaikki ryhmät yhteensä1.349.2661.312.4602,8

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Ranskasta Suomeen ja Suomen vientiä Ranskaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot