Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Singaporen ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Singapore

Taulukko: Suomen vienti Singaporeen (SG) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet3.0622.65015,6
01. Liha ja lihatuotteet310456-32,0
02. Maitotaloustuotteet ja munat1.7801.42025,4
03. Kala- ja kalavalmisteet970..
04. Vilja ja viljatuotteet74146-49,0
05. Hedelmät ja kasvikset822-62,2
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja22214948,9
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä384385-0,3
08. Rehuaineet833-74,7
09. Erinäiset elintarvikkeet17839356,8
1. Juomat ja tupakka288111159,1
11. Juomat288111159,1
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat1.0441.715-39,1
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet00..
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi12-63,8
24. Puutavara ja korkki016-99,5
25. Paperimassa8591.395-38,4
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet01-36,1
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat17-82,5
28. Malmit ja metalliromu60..
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet177294-39,9
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta3713175,4
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet3713175,4
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat91..
41. Eläinöljyt ja -rasvat91..
42. Kasviöljyt ja -rasvat00335,3
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.00-88,2
5. Kemian teollisuuden tuotteet23.75519.46122,1
51. Orgaaniset kemialliset aineet11.4788.56734,0
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet1.3101.2703,2
53. Väri- ja parkitusaineet32321,4
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet4.2202.27885,2
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet7676-0,1
57. Muovit, valmistamattomat7331.964-62,7
58. Muovit, valmistetut379116228,4
59. Erinäiset kemialliset tuotteet5.5265.1587,1
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan13.63310.24433,1
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat221,1
62. Kumituotteet191295-35,3
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut25430752,5
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä6931.066-35,0
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet2.1581.88114,7
66. Kivennäisainetuotteet1.6761.49512,1
67. Rauta ja teräs2.0911.32557,8
68. Muut metallit50184-73,1
69. Tuotteet epäjalosta metallista6.5193.96564,4
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet58.99771.747-17,8
71. Voimakoneet ja moottorit5.4944.55320,7
72. Eri toimialojen erikoiskoneet12.3398.12251,9
73. Metalliteollisuuskoneet457533-14,2
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet15.13120.750-27,1
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet1.6991.21939,4
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet1.6691.6183,2
77. Muut sähkökoneet ja laitteet18.91432.590-42,0
78. Moottoriajoneuvot1.515279443,1
79. Muut kuljetusvälineet1.7782.084-14,7
8. Erinäiset valmiit tavarat31.08631.153-0,2
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet558648-13,9
82. Huonekalut8.34810.745-22,3
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.1641528,0
84. Vaatteet458538-14,9
85. Jalkineet1599272,5
87. Kojeet,mittarit yms.19.49516.00521,8
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot37233810,0
89. Muut valmiit tavarat1.5322.635-41,9
9. Muut tavarat11117,1
97. Kulta, ei monetaarinen11117,1
Kaikki ryhmät yhteensä131.911137.095-3,8

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Singaporesta (SG) Suomeen 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet89948784,8
01. Liha ja lihatuotteet02..
03. Kala- ja kalavalmisteet9916508,1
04. Vilja ja viljatuotteet585234149,8
05. Hedelmät ja kasvikset4345,5
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja00..
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä93229,3
09. Erinäiset elintarvikkeet201229-11,9
1. Juomat ja tupakka3247,9
11. Juomat3247,9
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat1941.452-86,6
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet00..
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi1751.443-87,9
24. Puutavara ja korkki188121,2
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat00-42,0
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet10..
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta40.38873.146-44,8
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet40.38873.146-44,8
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat2227..
41. Eläinöljyt ja -rasvat00..
42. Kasviöljyt ja -rasvat2227..
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.00-61,1
5. Kemian teollisuuden tuotteet6.83210.043-32,0
51. Orgaaniset kemialliset aineet60804-92,5
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet6075-20,2
53. Väri- ja parkitusaineet23-31,8
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet2.4245.052-52,0
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet332254,0
57. Muovit, valmistamattomat506994-49,1
58. Muovit, valmistetut1.6861.743-3,2
59. Erinäiset kemialliset tuotteet2.0611.35152,6
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan1.10759984,7
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat0022,2
62. Kumituotteet7034105,4
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut01-98,4
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä3870-46,1
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet4213231,7
66. Kivennäisainetuotteet3644-18,5
67. Rauta ja teräs342..
68. Muut metallit20829615,9
69. Tuotteet epäjalosta metallista67940667,4
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet26.02415.94163,3
71. Voimakoneet ja moottorit1.265216486,4
72. Eri toimialojen erikoiskoneet2.1111.43647,1
73. Metalliteollisuuskoneet34425833,3
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet1.3812.126-35,1
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet6.1253.44577,8
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet4.8031.847160,1
77. Muut sähkökoneet ja laitteet9.1716.23747,0
78. Moottoriajoneuvot126284-55,7
79. Muut kuljetusvälineet69992658,0
8. Erinäiset valmiit tavarat22.68122.955-1,2
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet124192,7
82. Huonekalut814580,6
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.12-71,3
84. Vaatteet574916,5
85. Jalkineet175273,3
87. Kojeet,mittarit yms.19.45619.483-0,1
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot7161.069-33,1
89. Muut valmiit tavarat2.3412.2991,9
9. Muut tavarat2.1061.041102,3
93. Erittelemätön118143-17,7
97. Kulta, ei monetaarinen1.988898121,4
Kaikki ryhmät yhteensä100.456125.674-20,1

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Singaporesta Suomeen ja Suomen vientiä Singaporeen




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot