Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Mongolian ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2023 tammi-lokakuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Mongolia

Taulukko: Suomen vienti Mongoliaan (MN) 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet1811725,0
02. Maitotaloustuotteet ja munat1801724,5
04. Vilja ja viljatuotteet00..
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä10..
1. Juomat ja tupakka238449-47,1
11. Juomat238449-47,1
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat20..
24. Puutavara ja korkki20..
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat00..
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta1043..
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet1043..
5. Kemian teollisuuden tuotteet82473012,8
51. Orgaaniset kemialliset aineet03..
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet830..
53. Väri- ja parkitusaineet450658-31,6
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet00189,1
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet320..
57. Muovit, valmistamattomat920..
58. Muovit, valmistetut436678,7
59. Erinäiset kemialliset tuotteet1236394,5
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan1.05976738,1
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat330..
62. Kumituotteet498210137,4
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut10378,4
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä56368-84,6
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet33124-73,5
66. Kivennäisainetuotteet516793,7
67. Rauta ja teräs3112167,8
68. Muut metallit00..
69. Tuotteet epäjalosta metallista35648644,7
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet13.5279.85837,2
71. Voimakoneet ja moottorit104726-85,7
72. Eri toimialojen erikoiskoneet4.2946.657-35,5
73. Metalliteollisuuskoneet13643213,8
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet6.961711878,4
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet443235,6
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet15527478,9
77. Muut sähkökoneet ja laitteet1.362548148,5
78. Moottoriajoneuvot4701.112-57,7
8. Erinäiset valmiit tavarat6.2073.13098,3
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet5.2582.504110,0
82. Huonekalut2530..
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.80..
84. Vaatteet227232,9
85. Jalkineet3444-21,6
87. Kojeet,mittarit yms.317345-7,9
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot30..
89. Muut valmiit tavarat31123034,9
Kaikki ryhmät yhteensä22.14015.10946,5

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Mongoliasta (MN) Suomeen 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet00..
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä00..
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat19.00514.62629,9
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet00660,0
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat0695..
28. Malmit ja metalliromu19.00513.93136,4
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan50..
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut10..
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä00..
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet40..
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet68-28,8
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet00..
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet34-25,0
77. Muut sähkökoneet ja laitteet24-41,5
8. Erinäiset valmiit tavarat4317158,1
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet290..
84. Vaatteet1114-20,5
87. Kojeet,mittarit yms.20..
89. Muut valmiit tavarat13-69,7
9. Muut tavarat1058,5
93. Erittelemätön1058,5
Kaikki ryhmät yhteensä19.06014.65130,1

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Mongoliasta Suomeen ja Suomen vientiä Mongoliaan




Alkuvuoden 2023 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot