Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Unkarin ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2023 tammi-lokakuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Unkari

Taulukko: Suomen vienti Unkariin (HU) 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet4.4313.03246,2
01. Liha ja lihatuotteet2500..
02. Maitotaloustuotteet ja munat86957451,4
04. Vilja ja viljatuotteet283365-22,5
05. Hedelmät ja kasvikset57329..
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja127197-35,4
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä28217561,5
08. Rehuaineet1.3351.18312,8
09. Erinäiset elintarvikkeet71251039,6
1. Juomat ja tupakka3.1132.78411,8
11. Juomat3.1132.78411,8
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat5.2207.947-34,3
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet00-54,5
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi1.0631..
24. Puutavara ja korkki2.1262.872-26,0
25. Paperimassa8684.002-78,3
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet0282..
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat74939390,5
28. Malmit ja metalliromu2657-54,6
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet39433816,5
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta1011-2,8
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.03..
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet10743,6
34. Kaasut00..
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat1115,4
42. Kasviöljyt ja -rasvat1115,4
5. Kemian teollisuuden tuotteet25.22823.5817,0
51. Orgaaniset kemialliset aineet2.4082.712-11,2
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet2992-68,2
53. Väri- ja parkitusaineet1.9522.650-26,4
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet2.3321.35771,8
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet3.9281.553152,9
56. Lannoitteet, valmistetut66305-78,4
57. Muovit, valmistamattomat8.2135.85540,3
58. Muovit, valmistetut5.3986.477-16,7
59. Erinäiset kemialliset tuotteet9042.580-65,0
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan69.53382.001-15,2
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat2531-19,1
62. Kumituotteet9341.169-20,1
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut1.7992.556-29,6
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä43.83347.906-8,5
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet2.2411.42457,4
66. Kivennäisainetuotteet2.7745.554-50,1
67. Rauta ja teräs12.36517.254-28,3
68. Muut metallit4651.036-55,1
69. Tuotteet epäjalosta metallista5.0965.0710,5
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet77.38876.5961,0
71. Voimakoneet ja moottorit7.6264.62065,1
72. Eri toimialojen erikoiskoneet13.81321.806-36,7
73. Metalliteollisuuskoneet1.6041.40314,3
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet10.2939.4608,8
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet1.9551.37142,6
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet4.2462.17295,5
77. Muut sähkökoneet ja laitteet28.55525.08613,8
78. Moottoriajoneuvot7.5917.1596,0
79. Muut kuljetusvälineet1.7053.517-51,5
8. Erinäiset valmiit tavarat27.47622.05424,6
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet2.414883173,3
82. Huonekalut1.10960882,3
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.10751,4
84. Vaatteet1.6431.845-11,0
85. Jalkineet1499262,0
87. Kojeet,mittarit yms.19.89616.65119,5
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot5022126,0
89. Muut valmiit tavarat2.2061.94613,4
9. Muut tavarat3204.668-93,1
93. Erittelemätön3204.668-93,1
Kaikki ryhmät yhteensä212.721222.675-4,5

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Unkarista (HU) Suomeen 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet28.16217.76158,6
01. Liha ja lihatuotteet3.3951.368148,1
02. Maitotaloustuotteet ja munat98268543,3
03. Kala- ja kalavalmisteet01..
04. Vilja ja viljatuotteet1.4541.05438,0
05. Hedelmät ja kasvikset5.6685.00613,2
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja901328174,9
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä76852546,3
08. Rehuaineet6.7764.80840,9
09. Erinäiset elintarvikkeet8.2173.986106,2
1. Juomat ja tupakka2.8362.946-3,8
11. Juomat1.9991.69817,7
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet8361.248-33,0
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat1.01666153,7
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet20916031,1
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi8217-96,5
24. Puutavara ja korkki00..
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet3738-2,2
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat250..
28. Malmit ja metalliromu3356-40,8
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet705191268,1
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta48180-73,4
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet48180-73,4
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat104162-35,8
42. Kasviöljyt ja -rasvat104162-35,8
5. Kemian teollisuuden tuotteet37.74127.57036,9
51. Orgaaniset kemialliset aineet80852055,4
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet274287-4,7
53. Väri- ja parkitusaineet4649-6,1
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet22.0949.106142,6
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet3.2942.94511,9
57. Muovit, valmistamattomat2.0153.997-49,6
58. Muovit, valmistetut4.5234.4990,5
59. Erinäiset kemialliset tuotteet4.6866.168-24,0
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan40.63145.984-11,6
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat463532,3
62. Kumituotteet8.56811.779-27,3
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut29795212,9
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä6.5614.92133,3
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet3.0215.327-43,3
66. Kivennäisainetuotteet9.1599.0331,4
67. Rauta ja teräs1.4521.3844,9
68. Muut metallit2.3904.918-51,4
69. Tuotteet epäjalosta metallista9.1378.4927,6
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet227.705259.952-12,4
71. Voimakoneet ja moottorit7.5835.00051,7
72. Eri toimialojen erikoiskoneet5.3226.328-15,9
73. Metalliteollisuuskoneet94110-15,1
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet22.57716.99532,8
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet20.76517.11621,3
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet31.75854.673-41,9
77. Muut sähkökoneet ja laitteet58.12471.236-18,4
78. Moottoriajoneuvot80.23587.374-8,2
79. Muut kuljetusvälineet1.2471.12111,2
8. Erinäiset valmiit tavarat45.84443.3375,8
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet5.4155.510-1,7
82. Huonekalut1.32697835,6
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.1.8611.39033,8
84. Vaatteet2.2762.488-8,5
85. Jalkineet427475-10,3
87. Kojeet,mittarit yms.8.28110.185-18,7
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot13.41612.4018,2
89. Muut valmiit tavarat12.8439.90929,6
9. Muut tavarat1527.523-99,9
93. Erittelemätön1527.523-99,9
Kaikki ryhmät yhteensä384.102426.076-9,9

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Unkarista Suomeen ja Suomen vientiä Unkariin




Alkuvuoden 2023 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot