Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)

Five-eyes maat: Australia, Iso-Britannia, Kanada, Uusi-Seelanti, Yhdysvallat
in English

Five-eyes maiden ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2023 tammi-marraskuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Five-eyes maat

Taulukko: Suomen vienti Five-eyes maihin (G-5EYES) 2023 tammi-marraskuu

2023 1-11
1000 €
2022 1-11
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet48.90472.883-32,9
00. Elävät eläimet927-64,6
01. Liha ja lihatuotteet10.92417.656-38,1
02. Maitotaloustuotteet ja munat14.23617.401-18,2
03. Kala- ja kalavalmisteet2.8482.943-3,3
04. Vilja ja viljatuotteet8.10518.480-56,1
05. Hedelmät ja kasvikset1.1692.536-53,9
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja5.7535.5713,3
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä3.1163.636-14,3
08. Rehuaineet302952-68,3
09. Erinäiset elintarvikkeet2.4433.682-33,7
1. Juomat ja tupakka9.42910.326-8,7
11. Juomat9.42810.326-8,7
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet00..
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat609.690602.1081,3
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at1.5481.654-6,4
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet3075-60,2
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi3.3625.136-34,5
24. Puutavara ja korkki227.027311.692-27,2
25. Paperimassa103.422129.791-20,3
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet3761.112-66,2
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat3.3472.97412,5
28. Malmit ja metalliromu270.342149.01781,4
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet235657-64,1
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta1.302.9381.642.741-20,7
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.2.6262.14722,3
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet1.300.3121.640.593-20,7
34. Kaasut00-83,3
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat77250253,8
41. Eläinöljyt ja -rasvat1491434,7
42. Kasviöljyt ja -rasvat53835252,6
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.857..
5. Kemian teollisuuden tuotteet1.267.7211.068.48618,6
51. Orgaaniset kemialliset aineet136.118143.147-4,9
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet55.077114.564-51,9
53. Väri- ja parkitusaineet5.74210.490-45,3
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet764.143404.08489,1
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet4.4676.393-30,1
56. Lannoitteet, valmistetut27.16550.732-46,5
57. Muovit, valmistamattomat93.112116.688-20,2
58. Muovit, valmistetut58.51860.728-3,6
59. Erinäiset kemialliset tuotteet123.378161.659-23,7
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan2.249.3772.958.613-24,0
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat1.7421.990-12,5
62. Kumituotteet110.99399.29411,8
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut169.630167.4751,3
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä1.283.6931.595.344-19,5
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet46.43144.8523,5
66. Kivennäisainetuotteet53.71561.278-12,3
67. Rauta ja teräs258.599409.897-36,9
68. Muut metallit210.564452.692-53,5
69. Tuotteet epäjalosta metallista114.011125.791-9,4
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet5.424.1104.144.23530,9
71. Voimakoneet ja moottorit366.071291.78825,5
72. Eri toimialojen erikoiskoneet1.177.9441.104.9146,6
73. Metalliteollisuuskoneet63.29555.57113,9
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet461.494467.900-1,4
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet27.15229.755-8,7
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet99.511121.470-18,1
77. Muut sähkökoneet ja laitteet897.541687.88330,5
78. Moottoriajoneuvot327.666288.71713,5
79. Muut kuljetusvälineet2.003.4351.096.23882,8
8. Erinäiset valmiit tavarat1.214.7471.288.853-5,7
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet22.23223.874-6,9
82. Huonekalut46.82249.490-5,4
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.2.5031.98726,0
84. Vaatteet19.02314.65429,8
85. Jalkineet6.9544.58051,8
87. Kojeet,mittarit yms.950.2231.032.882-8,0
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot8.18211.634-29,7
89. Muut valmiit tavarat158.806149.7526,0
9. Muut tavarat50335-85,1
93. Erittelemätön40..
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)30320-90,6
97. Kulta, ei monetaarinen16155,6
Kaikki ryhmät yhteensä12.127.73811.789.0812,9

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Five-eyes maista (G-5EYES) Suomeen 2023 tammi-marraskuu

2023 1-11
1000 €
2022 1-11
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet129.504131.725-1,7
00. Elävät eläimet613631-2,9
01. Liha ja lihatuotteet13.10613.986-6,3
02. Maitotaloustuotteet ja munat3.3113.0807,5
03. Kala- ja kalavalmisteet3.8474.192-8,2
04. Vilja ja viljatuotteet19.22919.914-3,4
05. Hedelmät ja kasvikset20.13024.284-17,1
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja3.5923.5780,4
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä4.5663.92116,5
08. Rehuaineet19.10022.904-16,6
09. Erinäiset elintarvikkeet42.01135.23419,2
1. Juomat ja tupakka61.80665.306-5,4
11. Juomat61.77265.305-5,4
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet341..
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat434.029795.077-45,4
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at4.0155.034-20,2
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet4.99312.032-58,5
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi2.5692.31910,7
24. Puutavara ja korkki8.3736.25333,9
25. Paperimassa7.90810.148-22,1
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet2.1332.763-22,8
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat46.06161.694-25,3
28. Malmit ja metalliromu354.213691.076-48,7
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet3.7643.7570,2
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta1.936.1311.934.4130,1
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.310.848731.643-57,5
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet1.176.4711.031.30814,1
34. Kaasut448.812171.463161,8
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat11.4578.22239,3
41. Eläinöljyt ja -rasvat1733-48,8
42. Kasviöljyt ja -rasvat7601.173-35,2
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.10.6807.01652,2
5. Kemian teollisuuden tuotteet1.118.9901.275.296-12,3
51. Orgaaniset kemialliset aineet276.001459.240-39,9
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet101.329102.180-0,8
53. Väri- ja parkitusaineet25.17427.561-8,7
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet233.691232.5390,5
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet63.33960.6214,5
56. Lannoitteet, valmistetut54.61430.97076,3
57. Muovit, valmistamattomat90.336116.678-22,6
58. Muovit, valmistetut49.75851.858-4,1
59. Erinäiset kemialliset tuotteet224.749193.64816,1
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan393.716434.023-9,3
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat6821.048-34,9
62. Kumituotteet30.79735.577-13,4
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut1.0821.912-43,4
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä40.15542.417-5,3
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet34.52043.681-21,0
66. Kivennäisainetuotteet34.53533.2983,7
67. Rauta ja teräs45.21778.235-42,2
68. Muut metallit123.810105.95316,9
69. Tuotteet epäjalosta metallista82.91891.901-9,8
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet1.631.0691.667.497-2,2
71. Voimakoneet ja moottorit246.595256.949-4,0
72. Eri toimialojen erikoiskoneet165.568169.997-2,6
73. Metalliteollisuuskoneet18.14218.971-4,4
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet228.527260.439-12,3
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet129.08782.76656,0
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet95.03292.8592,3
77. Muut sähkökoneet ja laitteet258.234271.619-4,9
78. Moottoriajoneuvot391.959443.664-11,7
79. Muut kuljetusvälineet97.92370.23339,4
8. Erinäiset valmiit tavarat565.895572.586-1,2
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet5.6117.691-27,0
82. Huonekalut11.17915.697-28,8
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.2.1892.955-25,9
84. Vaatteet12.10614.589-17,0
85. Jalkineet2.1152.860-26,0
87. Kojeet,mittarit yms.326.512318.6772,5
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot14.40017.657-18,4
89. Muut valmiit tavarat191.782192.460-0,4
9. Muut tavarat31.86547.290-32,6
93. Erittelemätön31.72247.031-32,6
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)13130-89,9
97. Kulta, ei monetaarinen129130-0,3
Kaikki ryhmät yhteensä6.314.4626.931.433-8,9

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Five-eyes maista Suomeen ja Suomen vientiä Five-eyes maihin




Maaryhmien alkuvuoden 2023 suuruusjärjestyssivu

Maaryhmät ja raporttivaihtoehdot