Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Kiinan ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2023 tammi-lokakuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Kiina

Taulukko: Suomen vienti Kiinaan (CN) 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet79.109141.646-44,2
00. Elävät eläimet04-92,1
01. Liha ja lihatuotteet21.43623.838-10,1
02. Maitotaloustuotteet ja munat53.988110.279-51,0
03. Kala- ja kalavalmisteet30..
04. Vilja ja viljatuotteet591.768-96,6
05. Hedelmät ja kasvikset1.5322.313-33,8
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja22109-80,0
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä296597-50,4
08. Rehuaineet12-57,9
09. Erinäiset elintarvikkeet1.7712.737-35,3
1. Juomat ja tupakka1.1211.223-8,4
11. Juomat1.1211.223-8,4
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat1.213.3411.214.630-0,1
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at36.51425.39743,8
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi20865222,0
24. Puutavara ja korkki101.341151.149-33,0
25. Paperimassa994.013861.21015,4
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet41213,4
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat4.7443.89421,8
28. Malmit ja metalliromu76.492172.728-55,7
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet26187-86,0
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta32566392,3
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.28827962,4
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet3739-5,0
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat79282-72,0
41. Eläinöljyt ja -rasvat403..
42. Kasviöljyt ja -rasvat39242-83,9
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.037-99,6
5. Kemian teollisuuden tuotteet301.317324.364-7,1
51. Orgaaniset kemialliset aineet5.2346.424-18,5
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet103.838137.280-24,4
53. Väri- ja parkitusaineet11.25011.704-3,9
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet69.40363.2229,8
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet1.7651.29935,8
56. Lannoitteet, valmistetut52.31926.50597,4
57. Muovit, valmistamattomat21.38722.601-5,4
58. Muovit, valmistetut6.20612.195-49,1
59. Erinäiset kemialliset tuotteet29.91543.133-30,6
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan237.023369.436-35,8
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat1.4871.3579,6
62. Kumituotteet2.8773.355-14,3
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut4.7443.85623,0
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä41.17051.748-20,4
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet14.64613.4658,8
66. Kivennäisainetuotteet5.0336.807-26,1
67. Rauta ja teräs39.14883.691-53,2
68. Muut metallit98.834169.854-41,8
69. Tuotteet epäjalosta metallista29.08335.303-17,6
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet950.745932.7961,9
71. Voimakoneet ja moottorit171.93280.399113,8
72. Eri toimialojen erikoiskoneet312.055387.917-19,6
73. Metalliteollisuuskoneet16.23912.08534,4
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet177.459155.75413,9
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet6.5248.408-22,4
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet34.40834.774-1,1
77. Muut sähkökoneet ja laitteet226.227244.766-7,6
78. Moottoriajoneuvot5.0638.403-39,7
79. Muut kuljetusvälineet837289189,7
8. Erinäiset valmiit tavarat197.724254.556-22,3
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet1.5141.34312,8
82. Huonekalut7003.277-78,6
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.3713535,0
84. Vaatteet2.4872.12816,9
85. Jalkineet175310-43,3
87. Kojeet,mittarit yms.163.026218.383-25,3
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot2.9964.023-25,5
89. Muut valmiit tavarat26.45424.7406,9
9. Muut tavarat03-100,0
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)02-100,0
97. Kulta, ei monetaarinen01..
Kaikki ryhmät yhteensä2.980.7833.239.001-8,0

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Kiinasta (CN) Suomeen 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet36.45845.985-20,7
00. Elävät eläimet4366-34,4
01. Liha ja lihatuotteet1.7611.26938,7
02. Maitotaloustuotteet ja munat191615,0
03. Kala- ja kalavalmisteet2.4002.438-1,5
04. Vilja ja viljatuotteet1.1571.278-9,5
05. Hedelmät ja kasvikset6.2886.840-8,1
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja1.9301.30148,4
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä3.9802.20780,3
08. Rehuaineet14.52925.245-42,4
09. Erinäiset elintarvikkeet4.3525.326-18,3
1. Juomat ja tupakka282300-5,8
11. Juomat282300-5,8
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet00..
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat26.30725.3513,8
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at02..
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet1.1301.685-33,0
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi1.717123..
24. Puutavara ja korkki18811760,6
25. Paperimassa4.9634.5209,8
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet4.3736.281-30,4
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat12.09610.57514,4
28. Malmit ja metalliromu411110272,4
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet1.4291.937-26,2
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta118.982221.248-46,2
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.7.30949.884-85,3
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet111.555171.238-34,9
34. Kaasut118127-7,1
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat113350-67,8
41. Eläinöljyt ja -rasvat0149-99,8
42. Kasviöljyt ja -rasvat857119,1
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.27129-78,8
5. Kemian teollisuuden tuotteet222.914245.340-9,1
51. Orgaaniset kemialliset aineet83.57165.71727,2
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet44.15519.916121,7
53. Väri- ja parkitusaineet6.3479.921-36,0
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet9.90817.348-42,9
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet17.56213.54029,7
56. Lannoitteet, valmistetut2.874413595,3
57. Muovit, valmistamattomat9.99218.456-45,9
58. Muovit, valmistetut15.89421.559-26,3
59. Erinäiset kemialliset tuotteet32.61378.469-58,4
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan561.773859.070-34,6
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat10.38717.295-39,9
62. Kumituotteet54.29566.438-18,3
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut13.10316.063-18,4
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä14.27720.269-29,6
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet74.274124.990-40,6
66. Kivennäisainetuotteet53.68775.144-28,6
67. Rauta ja teräs57.91960.097-3,6
68. Muut metallit35.85261.725-41,9
69. Tuotteet epäjalosta metallista247.980417.050-40,5
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet3.356.4584.086.112-17,9
71. Voimakoneet ja moottorit140.870401.980-65,0
72. Eri toimialojen erikoiskoneet140.881179.349-21,4
73. Metalliteollisuuskoneet19.51625.427-23,2
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet223.640334.187-33,1
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet484.811630.558-23,1
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet891.645876.9951,7
77. Muut sähkökoneet ja laitteet1.078.3421.253.280-14,0
78. Moottoriajoneuvot217.981143.59451,8
79. Muut kuljetusvälineet158.772240.741-34,0
8. Erinäiset valmiit tavarat1.187.4241.598.978-25,7
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet79.841138.453-42,3
82. Huonekalut91.129145.673-37,4
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.40.98243.543-5,9
84. Vaatteet392.728527.872-25,6
85. Jalkineet85.527100.510-14,9
87. Kojeet,mittarit yms.115.835135.073-14,2
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot39.53243.961-10,1
89. Muut valmiit tavarat341.850463.892-26,3
9. Muut tavarat20.94782.618-74,6
93. Erittelemätön20.93482.596-74,7
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)1322-37,8
97. Kulta, ei monetaarinen01-77,1
Kaikki ryhmät yhteensä5.531.6597.165.352-22,8

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Kiinasta Suomeen ja Suomen vientiä Kiinaan




Alkuvuoden 2023 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot