Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Slovakian ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2023 tammi-lokakuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Slovakia

Taulukko: Suomen vienti Slovakiaan (SK) 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet1.9521.64418,7
01. Liha ja lihatuotteet23249377,3
02. Maitotaloustuotteet ja munat00..
04. Vilja ja viljatuotteet57648418,9
05. Hedelmät ja kasvikset25-64,6
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja013-99,6
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä18510183,4
08. Rehuaineet215,3
09. Erinäiset elintarvikkeet955991-3,7
1. Juomat ja tupakka1.2741.412-9,8
11. Juomat1.2741.412-9,8
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat20.48840.370-49,3
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi00..
24. Puutavara ja korkki1.3962.517-44,5
25. Paperimassa18.46637.500-50,8
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat10652101,6
28. Malmit ja metalliromu418152175,4
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet123149-17,4
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta9593,4
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet9593,4
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat00..
42. Kasviöljyt ja -rasvat00..
5. Kemian teollisuuden tuotteet21.55823.230-7,2
51. Orgaaniset kemialliset aineet684698-2,1
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet5.4096.887-21,5
53. Väri- ja parkitusaineet2.0941.89610,5
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet3.201874266,1
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet322245,9
56. Lannoitteet, valmistetut00..
57. Muovit, valmistamattomat5.3806.775-20,6
58. Muovit, valmistetut2.0282.974-31,8
59. Erinäiset kemialliset tuotteet2.7303.104-12,1
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan53.71478.939-32,0
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat104139,9
62. Kumituotteet149189-21,5
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut2.0791.20672,4
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä9.6288.12818,5
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet7861.228-36,0
66. Kivennäisainetuotteet921990-7,0
67. Rauta ja teräs7.1827.834-8,3
68. Muut metallit30.78556.889-45,9
69. Tuotteet epäjalosta metallista2.1742.471-12,0
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet40.27727.22048,0
71. Voimakoneet ja moottorit1.8761.992-5,8
72. Eri toimialojen erikoiskoneet18.50310.68573,2
73. Metalliteollisuuskoneet1.82195391,1
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet5.8544.25437,6
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet1.6961.798-5,7
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet1.4291.509-5,3
77. Muut sähkökoneet ja laitteet6.4094.83832,5
78. Moottoriajoneuvot2.592994160,7
79. Muut kuljetusvälineet95197-51,8
8. Erinäiset valmiit tavarat9.7968.90210,0
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet1.2001.752-31,5
82. Huonekalut328356-7,8
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.136115,9
84. Vaatteet1.9551.49331,0
85. Jalkineet104135-22,4
87. Kojeet,mittarit yms.3.8973.02228,9
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot41160-74,3
89. Muut valmiit tavarat2.2581.98014,1
9. Muut tavarat3584.647-92,3
93. Erittelemätön3584.647-92,3
Kaikki ryhmät yhteensä149.425186.370-19,8

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Slovakiasta (SK) Suomeen 2023 tammi-lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet33.29720.71260,8
01. Liha ja lihatuotteet2228,8
02. Maitotaloustuotteet ja munat811..
04. Vilja ja viljatuotteet12810028,7
05. Hedelmät ja kasvikset1.8001.12460,1
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja16.4989.77568,8
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä3.1922.49927,7
08. Rehuaineet30..
09. Erinäiset elintarvikkeet11.5917.21160,7
1. Juomat ja tupakka27275-90,3
11. Juomat27275-90,3
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat1.3571.09523,9
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at042..
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet14134,3
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi11829303,8
24. Puutavara ja korkki15212620,3
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat760..
28. Malmit ja metalliromu99788512,7
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet00..
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta4758-18,7
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet4758-18,7
5. Kemian teollisuuden tuotteet6.7284.80839,9
51. Orgaaniset kemialliset aineet373216,7
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet90068132,2
53. Väri- ja parkitusaineet15-69,8
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet1.230599105,3
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet78561727,1
56. Lannoitteet, valmistetut35227627,4
57. Muovit, valmistamattomat408544-25,0
58. Muovit, valmistetut1.14686332,9
59. Erinäiset kemialliset tuotteet1.8671.19156,8
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan38.37538.0580,8
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat35-39,2
62. Kumituotteet11.42110.7446,3
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut1.2012.111-43,1
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä4.8654.7612,2
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet1.1091.510-26,5
66. Kivennäisainetuotteet474743-36,2
67. Rauta ja teräs7.8026.96512,0
68. Muut metallit1.1211.489-24,7
69. Tuotteet epäjalosta metallista10.3799.7306,7
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet193.194195.729-1,3
71. Voimakoneet ja moottorit1.4433.203-54,9
72. Eri toimialojen erikoiskoneet10.74410.5571,8
73. Metalliteollisuuskoneet4.0791.265222,5
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet21.26821.692-2,0
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet79328-75,9
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet11.09419.141-42,0
77. Muut sähkökoneet ja laitteet38.20236.8593,6
78. Moottoriajoneuvot106.250102.6843,5
79. Muut kuljetusvälineet350..
8. Erinäiset valmiit tavarat15.30419.026-19,6
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet1.054172513,5
82. Huonekalut5.7876.862-15,7
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.849-83,8
84. Vaatteet509686-25,8
85. Jalkineet3.1704.187-24,3
87. Kojeet,mittarit yms.1.4241.4220,1
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot32942679,6
89. Muut valmiit tavarat3.0225.606-46,1
9. Muut tavarat9.17822.580-59,4
93. Erittelemätön9.17822.580-59,4
Kaikki ryhmät yhteensä297.508302.342-1,6

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Slovakiasta Suomeen ja Suomen vientiä Slovakiaan




Alkuvuoden 2023 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot