Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)

Etelä-Amerikka: Argentiina, Bolivia, Brasilia, Chile, Ecuador, Falklandinsaaret, Guyana, Kolumbia, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay, Venezuela
in English

Etelä-Amerikan ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-heinäkuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Etelä-Amerikka

Taulukko: Suomen vienti Etelä-Amerikkaan (G-SAM) 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet182394-53,7
00. Elävät eläimet11-16,7
02. Maitotaloustuotteet ja munat00..
04. Vilja ja viljatuotteet94113-16,9
05. Hedelmät ja kasvikset560..
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja0265-99,9
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä00-79,0
08. Rehuaineet715-52,9
09. Erinäiset elintarvikkeet240..
1. Juomat ja tupakka409345,7
11. Juomat409345,7
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat2.0021.80311,0
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi10218,9
24. Puutavara ja korkki553844-34,5
25. Paperimassa1.02168848,5
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet00-88,6
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat42427852,4
28. Malmit ja metalliromu21161,9
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet00-87,3
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta255712-64,2
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.200691-71,1
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet5521168,1
5. Kemian teollisuuden tuotteet188.63391.054107,2
51. Orgaaniset kemialliset aineet30.1442.979911,8
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet13.2615.795128,8
53. Väri- ja parkitusaineet846822,8
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet31.6879.054250,0
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet37393-90,5
56. Lannoitteet, valmistetut77.81347.70563,1
57. Muovit, valmistamattomat20.65514.43143,1
58. Muovit, valmistetut2.3063.189-27,7
59. Erinäiset kemialliset tuotteet12.6467.43970,0
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan143.919184.377-21,9
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat3235,5
62. Kumituotteet4.7725.692-16,2
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut268111141,2
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä114.737145.128-20,9
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet4.0295.665-28,9
66. Kivennäisainetuotteet4.0407.466-45,9
67. Rauta ja teräs4.6848.574-45,4
68. Muut metallit2.4572.4211,5
69. Tuotteet epäjalosta metallista8.9299.317-4,2
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet443.736423.3004,8
71. Voimakoneet ja moottorit88.001106.762-17,6
72. Eri toimialojen erikoiskoneet185.019141.56830,7
73. Metalliteollisuuskoneet2.5524.501-43,3
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet91.41581.74511,8
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet1.3981.753-20,3
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet3.8152.31265,0
77. Muut sähkökoneet ja laitteet45.98557.209-19,6
78. Moottoriajoneuvot23.80525.840-7,9
79. Muut kuljetusvälineet1.7461.6674,7
8. Erinäiset valmiit tavarat61.64557.2687,6
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet324536-39,4
82. Huonekalut62940655,0
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.18182,6
84. Vaatteet201444-54,8
85. Jalkineet65156-58,3
87. Kojeet,mittarit yms.57.85651.59712,1
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot23318327,5
89. Muut valmiit tavarat2.3193.932-41,0
Kaikki ryhmät yhteensä840.412758.91710,7

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Etelä-Amerikasta (G-SAM) Suomeen 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet223.919163.46737,0
00. Elävät eläimet00..
01. Liha ja lihatuotteet9.1776.76135,7
03. Kala- ja kalavalmisteet7.4303.508111,8
04. Vilja ja viljatuotteet1.004319214,7
05. Hedelmät ja kasvikset69.66052.55032,6
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja24917740,5
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä132.62799.61733,1
08. Rehuaineet2.95081..
09. Erinäiset elintarvikkeet82745482,3
1. Juomat ja tupakka10.24817.574-41,7
11. Juomat10.24817.574-41,7
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat991.733650.12752,5
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at03-95,8
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet2.2812.788-18,2
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi41322583,6
24. Puutavara ja korkki238104128,6
25. Paperimassa65.02179.999-18,7
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet870..
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat2.99916.229-81,5
28. Malmit ja metalliromu917.688549.65367,0
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet3.0071.129166,4
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta88.32758.36251,3
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.30.18327.35910,3
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet58.14431.00387,5
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat20.38824..
41. Eläinöljyt ja -rasvat19.5100..
42. Kasviöljyt ja -rasvat382366,3
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.8401..
5. Kemian teollisuuden tuotteet16.6229.27079,3
51. Orgaaniset kemialliset aineet2.3571.72936,3
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet2.0511.03897,6
53. Väri- ja parkitusaineet28922727,5
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet3.4981.134208,6
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet324107203,7
56. Lannoitteet, valmistetut00..
57. Muovit, valmistamattomat1.5682.803-44,1
58. Muovit, valmistetut621112452,9
59. Erinäiset kemialliset tuotteet5.9232.121179,3
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan110.74087.86026,0
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat15757176,8
62. Kumituotteet1.1211.602-30,0
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut3.0003.821-21,5
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä10360-97,2
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet1.632297449,7
66. Kivennäisainetuotteet1.66314..
67. Rauta ja teräs100.27180.24825,0
68. Muut metallit1.280230456,1
69. Tuotteet epäjalosta metallista1.6181.23131,4
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet37.26219.57890,3
71. Voimakoneet ja moottorit10.3286.74353,2
72. Eri toimialojen erikoiskoneet1.5261.789-14,7
73. Metalliteollisuuskoneet153931-83,6
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet3.6853.10318,7
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet6720239,7
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet723310133,5
77. Muut sähkökoneet ja laitteet7.373963665,6
78. Moottoriajoneuvot1.500690117,4
79. Muut kuljetusvälineet11.9075.030136,7
8. Erinäiset valmiit tavarat2.9092.32325,2
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet50..
82. Huonekalut311787,2
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.221457,0
84. Vaatteet49942118,5
85. Jalkineet675714-5,4
87. Kojeet,mittarit yms.42729544,6
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot14143229,6
89. Muut valmiit tavarat1.10982035,3
9. Muut tavarat3644-19,4
93. Erittelemätön3644-19,4
Kaikki ryhmät yhteensä1.501.3721.008.63048,9

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Etelä-Amerikasta Suomeen ja Suomen vientiä Etelä-Amerikkaan




Maaryhmien alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maaryhmät ja raporttivaihtoehdot