Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)

BRIC-maat: Brasilia, Intia, Kiina, Venäjä
in English

BRIC-maiden ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

BRIC-maat

Taulukko: Suomen vienti BRIC-maihin (G-BRIC) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet52.01562.872-17,3
00. Elävät eläimet00-83,3
01. Liha ja lihatuotteet11.23917.853-37,0
02. Maitotaloustuotteet ja munat29.95234.822-14,0
03. Kala- ja kalavalmisteet4765-27,4
04. Vilja ja viljatuotteet1.66199866,4
05. Hedelmät ja kasvikset140242-42,3
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja430775-44,5
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä3.4223.655-6,4
08. Rehuaineet49482-89,9
09. Erinäiset elintarvikkeet5.0763.98027,5
1. Juomat ja tupakka718819-12,4
11. Juomat710816-13,1
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet83191,1
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat1.107.9431.055.7584,9
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at20.2654.051400,2
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet380..
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi1006456,3
24. Puutavara ja korkki43.55057.718-24,5
25. Paperimassa713.778775.872-8,0
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet1578..
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat3.0083.820-21,3
28. Malmit ja metalliromu327.046214.23352,7
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet01-78,0
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta2.1241.42349,3
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.2.0611.38948,4
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet633488,0
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat8181-0,2
41. Eläinöljyt ja -rasvat11678,6
42. Kasviöljyt ja -rasvat6974-6,8
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.00-91,1
5. Kemian teollisuuden tuotteet453.830322.64740,7
51. Orgaaniset kemialliset aineet57.68332.80975,8
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet88.07386.0462,4
53. Väri- ja parkitusaineet6.1876.751-8,4
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet128.40335.023266,6
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet1.7821.31635,4
56. Lannoitteet, valmistetut55.06361.867-11,0
57. Muovit, valmistamattomat50.39243.74915,2
58. Muovit, valmistetut12.91213.052-1,1
59. Erinäiset kemialliset tuotteet53.33242.03426,9
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan281.825256.6619,8
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat1.1922.059-42,1
62. Kumituotteet5.2455.383-2,6
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut7481.278-41,5
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä115.470105.1599,8
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet16.39219.789-17,2
66. Kivennäisainetuotteet9.7489.915-1,7
67. Rauta ja teräs32.36635.840-9,7
68. Muut metallit60.26422.455168,4
69. Tuotteet epäjalosta metallista40.40154.782-26,3
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet1.406.0421.110.61426,6
71. Voimakoneet ja moottorit338.731233.16245,3
72. Eri toimialojen erikoiskoneet449.934333.42634,9
73. Metalliteollisuuskoneet15.85911.90433,2
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet206.426195.7145,5
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet7.2479.862-26,5
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet25.32223.02910,0
77. Muut sähkökoneet ja laitteet330.423276.77119,4
78. Moottoriajoneuvot24.01321.9129,6
79. Muut kuljetusvälineet8.0914.83467,4
8. Erinäiset valmiit tavarat278.800270.1193,2
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet2.8162.16929,9
82. Huonekalut4.07514.827-72,5
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.368499-26,2
84. Vaatteet1.9384.266-54,6
85. Jalkineet3.928800390,7
87. Kojeet,mittarit yms.237.373209.82613,1
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot2.9816.955-57,1
89. Muut valmiit tavarat25.32130.777-17,7
9. Muut tavarat01..
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)00..
97. Kulta, ei monetaarinen01..
Kaikki ryhmät yhteensä3.583.3793.080.99516,3

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti BRIC-maista (G-BRIC) Suomeen 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet193.578152.77126,7
00. Elävät eläimet996553,2
01. Liha ja lihatuotteet9.5975.42876,8
02. Maitotaloustuotteet ja munat14057145,8
03. Kala- ja kalavalmisteet5.7543.47965,4
04. Vilja ja viljatuotteet5.1293.98128,8
05. Hedelmät ja kasvikset32.87032.7090,5
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja1.4051.17719,3
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä115.93287.81632,0
08. Rehuaineet13.1109.93232,0
09. Erinäiset elintarvikkeet9.5438.12917,4
1. Juomat ja tupakka1.250553125,9
11. Juomat1.250551127,0
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet03..
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat781.664689.85213,3
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at737-82,2
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet5.3452.097154,8
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi3.3422.78020,2
24. Puutavara ja korkki20586139,7
25. Paperimassa59.89277.655-22,9
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet5.8405.25211,2
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat15.85528.685-44,7
28. Malmit ja metalliromu685.920571.16920,1
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet5.2642.091151,8
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta1.2691.11713,6
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.140503-72,1
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet98858668,6
34. Kaasut14028397,6
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat5.7171.148398,0
41. Eläinöljyt ja -rasvat4.2950..
42. Kasviöljyt ja -rasvat1.3041.07721,0
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.1187068,5
5. Kemian teollisuuden tuotteet399.815308.26329,7
51. Orgaaniset kemialliset aineet80.03264.22424,6
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet116.75477.49250,7
53. Väri- ja parkitusaineet7.6528.714-12,2
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet76.72269.56110,3
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet23.22618.32126,8
56. Lannoitteet, valmistetut6.7469.600-29,7
57. Muovit, valmistamattomat13.13212.0169,3
58. Muovit, valmistetut32.08222.22244,4
59. Erinäiset kemialliset tuotteet43.47026.11166,5
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan857.360666.91328,6
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat11.1398.74527,4
62. Kumituotteet69.45583.694-17,0
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut21.21616.84226,0
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä16.91314.34717,9
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet109.74188.50024,0
66. Kivennäisainetuotteet65.32550.20830,1
67. Rauta ja teräs174.650119.43546,2
68. Muut metallit34.12723.52145,1
69. Tuotteet epäjalosta metallista354.794261.62335,6
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet3.974.5602.923.73835,9
71. Voimakoneet ja moottorit252.913136.73985,0
72. Eri toimialojen erikoiskoneet226.575147.46153,7
73. Metalliteollisuuskoneet28.40318.72751,7
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet366.414220.36566,3
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet636.454494.94028,6
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet617.733594.9033,8
77. Muut sähkökoneet ja laitteet1.487.1321.053.27541,2
78. Moottoriajoneuvot342.453251.50736,2
79. Muut kuljetusvälineet16.4775.821183,1
8. Erinäiset valmiit tavarat1.312.9751.008.16830,2
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet98.57677.78526,7
82. Huonekalut130.42497.46233,8
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.46.35636.89625,6
84. Vaatteet430.163313.61437,2
85. Jalkineet84.03173.46014,4
87. Kojeet,mittarit yms.126.130102.43723,1
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot52.05933.92153,5
89. Muut valmiit tavarat345.236272.59226,6
9. Muut tavarat114.552147.300-22,2
93. Erittelemätön114.492147.292-22,3
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)374915,3
97. Kulta, ei monetaarinen335631,2
Kaikki ryhmät yhteensä7.642.7405.899.82329,5

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia BRIC-maista Suomeen ja Suomen vientiä BRIC-maihin




Maaryhmien alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maaryhmät ja raporttivaihtoehdot