Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)

Aasia: Afganistan, Armenia, Azerbaidžan, Bahrain, Bangladesh, Bhutan, Brunei, Etelä-Korea, Filippiinit, Georgia, Hongkong, Indonesia, Intia, Irak, Iran, Israel, Japani, Jemen, Jordania, Kambodža, Kazakstan, Kiina, Kirgisian tasavalta, Kuwait, Laos, Libanon, Macao, Malediivit, Malesia, Mongolia, Myanmar, Nepal, Oman, Palestiinalaisalue, Pohjois-Korea, Qatar, Saudi-Arabia, Singapore, Sri Lanka, Syyria, Tadžikistan, Taiwan, Thaimaa, Timor-Leste, Turkmenia, Uzbekistan, Vietnam, Yhdistyneet Arabiemiirikunnat
in English

Aasian ja Suomen välisen kaupan jakautuminen SITC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa

*) Standard International Trade Classification (YK:n ylläpitämä luokitusjärjestelmä)

Aasia

Taulukko: Suomen vienti Aasiaan (G-ASIA) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet183.685186.816-1,7
00. Elävät eläimet2118-98,5
01. Liha ja lihatuotteet36.40843.086-15,5
02. Maitotaloustuotteet ja munat101.870101.4660,4
03. Kala- ja kalavalmisteet1.963962104,1
04. Vilja ja viljatuotteet10.0538.78014,5
05. Hedelmät ja kasvikset5.6612.688110,6
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja3.4864.515-22,8
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä8.32612.508-33,4
08. Rehuaineet5.2532.462113,3
09. Erinäiset elintarvikkeet10.66310.2324,2
1. Juomat ja tupakka10.3889.7266,8
11. Juomat10.3589.7136,6
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet3013135,6
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat1.856.0771.721.9777,8
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at380.428154.090146,9
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet390..
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi1147945,1
24. Puutavara ja korkki299.743381.359-21,4
25. Paperimassa875.253989.266-11,5
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet1.434614133,8
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat4.4015.541-20,6
28. Malmit ja metalliromu294.400190.43354,6
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet265652-59,4
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta3.3372.80818,8
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.3.1662.39332,3
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet170415-59,0
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat3.3031.427131,4
41. Eläinöljyt ja -rasvat2.575370596,0
42. Kasviöljyt ja -rasvat7227190,5
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.6338-98,4
5. Kemian teollisuuden tuotteet769.490749.1972,7
51. Orgaaniset kemialliset aineet68.45473.634-7,0
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet235.181348.828-32,6
53. Väri- ja parkitusaineet15.32213.68711,9
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet210.50973.601186,0
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet5.5346.052-8,6
56. Lannoitteet, valmistetut62.58065.473-4,4
57. Muovit, valmistamattomat62.85168.231-7,9
58. Muovit, valmistetut21.97722.184-0,9
59. Erinäiset kemialliset tuotteet87.11677.50712,4
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan822.253802.5102,5
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat1.6242.460-34,0
62. Kumituotteet10.70811.899-10,0
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut93.63393.921-0,3
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä367.834369.256-0,4
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet27.62429.517-6,4
66. Kivennäisainetuotteet20.95019.5477,2
67. Rauta ja teräs61.36081.320-24,5
68. Muut metallit142.992116.67922,6
69. Tuotteet epäjalosta metallista95.52978.44421,8
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet2.451.3592.268.1378,1
71. Voimakoneet ja moottorit551.313456.34620,8
72. Eri toimialojen erikoiskoneet615.007554.63010,9
73. Metalliteollisuuskoneet27.62225.7997,1
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet328.307386.436-15,0
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet79.34528.264180,7
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet69.60361.02714,1
77. Muut sähkökoneet ja laitteet702.453652.4597,7
78. Moottoriajoneuvot63.30047.17134,2
79. Muut kuljetusvälineet14.43256.026-74,2
8. Erinäiset valmiit tavarat541.995593.128-8,6
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet11.22212.137-7,5
82. Huonekalut20.37938.000-46,4
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.4.7994.08517,5
84. Vaatteet13.76816.322-15,6
85. Jalkineet4.9802.74481,5
87. Kojeet,mittarit yms.380.770384.994-1,1
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot10.51812.664-16,9
89. Muut valmiit tavarat95.560122.227-21,8
9. Muut tavarat65124-47,9
93. Erittelemätön068..
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)00-80,0
97. Kulta, ei monetaarinen655614,8
Kaikki ryhmät yhteensä6.641.9296.335.8344,8

Lähde: Tulli

Taulukko: Tuonti Aasiasta (G-ASIA) Suomeen 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
0. Elintarvikkeet173.040146.12018,4
00. Elävät eläimet1026557,2
01. Liha ja lihatuotteet10.87116.378-33,6
02. Maitotaloustuotteet ja munat23812491,7
03. Kala- ja kalavalmisteet20.79517.88016,3
04. Vilja ja viljatuotteet21.72613.05966,4
05. Hedelmät ja kasvikset45.08633.33735,2
06. Sokeri ja sokerivalmisteet, hunaja2.4212.03818,8
07. Kahvi, tee, kaakao, mausteet; tuotteet niistä16.47016.0732,5
08. Rehuaineet18.90616.84112,3
09. Erinäiset elintarvikkeet36.46030.38720,0
1. Juomat ja tupakka4.2532.49170,8
11. Juomat4.2002.47969,5
12. Tupakka ja tupakkavalmisteet5312339,4
2. Raaka-aineet, syötäväksi kelpaamattomat126.59681.87054,6
21. Vuodat, nahat ja turkisnahat, raa'at14740-98,1
22. Öljysiemenet, öljypitoiset pähkinät ja ytimet5.8171.256363,0
23. Luonnonkumi, synteettinen ja regeneroitu kumi36.31735.1283,4
24. Puutavara ja korkki640285125,1
25. Paperimassa4.4975.792-22,3
26. Tekstiilikuidut sekä niiden jätteet15.64713.69314,3
27. Kivennäisaineet, valmistamattomat34.29419.39176,9
28. Malmit ja metalliromu22.5692.884682,5
29. Muut eläin- ja kasviraaka-aineet6.8232.705152,3
3. Poltto- ja voiteluaineet, sähkövirta102.149195.114-47,6
32. Kivihiili, koksi, briketit yms.3.587508606,4
33. Kivennäisöljyt ja kivennäisöljytuotteet98.390194.315-49,4
34. Kaasut34229117,8
4. Eläin- ja kasviöljyt ja -rasvat11.93211.6862,1
41. Eläinöljyt ja -rasvat01-71,2
42. Kasviöljyt ja -rasvat2.1681.54540,3
43. Valmistetut eläin- ja kasviöljyt yms.9.77710.141-3,6
5. Kemian teollisuuden tuotteet588.361517.71213,6
51. Orgaaniset kemialliset aineet102.08068.80948,4
52. Epäorgaaniset kemialliset alkuaineet52.92091.840-42,4
53. Väri- ja parkitusaineet9.60011.657-17,6
54. Lääkevalmisteet ja farmaseuttiset tuotteet126.188118.5966,4
55. Haju-, kiillotus- ja puhdistusaineet65.13845.11044,4
56. Lannoitteet, valmistetut65.41648.52034,8
57. Muovit, valmistamattomat54.36752.9582,7
58. Muovit, valmistetut50.66036.40039,2
59. Erinäiset kemialliset tuotteet62.00443.82241,5
6. Valmistetut tavarat valmistusaineen mukaan1.154.856863.62933,7
61. Nahka,nahkatavarat ja muokatut turkisnahat12.2759.52528,9
62. Kumituotteet152.654134.44813,5
63. Puu- ja korkkituotteet, pl. huonekalut23.43614.78458,5
64. Paperi ja pahvi sekä tuotteet niistä22.30519.77412,8
65. Tekstiilituotteet, pl. vaatteet143.451113.50326,4
66. Kivennäisainetuotteet111.12681.88635,7
67. Rauta ja teräs115.03455.635106,8
68. Muut metallit72.51173.385-1,2
69. Tuotteet epäjalosta metallista502.064360.68939,2
7. Koneet ja laitteet sekä kuljetusvälineet6.884.3454.523.24552,2
71. Voimakoneet ja moottorit289.301130.425121,8
72. Eri toimialojen erikoiskoneet337.587238.02641,8
73. Metalliteollisuuskoneet56.79939.75242,9
74. Yleiskäyttöiset teollisuuden koneet ja laitteet514.772324.92658,4
75. Toimistokoneet ja atk-laitteet1.561.798808.68193,1
76. Puhelin-,radio-,tv- yms. laitteet1.034.117821.07325,9
77. Muut sähkökoneet ja laitteet2.419.0471.619.26049,4
78. Moottoriajoneuvot662.391531.52424,6
79. Muut kuljetusvälineet8.5429.578-10,8
8. Erinäiset valmiit tavarat2.076.6301.552.57533,8
81. Tehdasvalmisteiset talot;lvi- ja valaisinkalusteet102.13380.42527,0
82. Huonekalut146.587115.50126,9
83. Matkatarvikkeet,laukut,kotelot yms.63.79250.24727,0
84. Vaatteet749.912552.94735,6
85. Jalkineet183.498151.54821,1
87. Kojeet,mittarit yms.255.325196.16930,2
88. Valokuvauskojeet ja -tarvikkeet;kellot90.31761.86746,0
89. Muut valmiit tavarat485.066343.87041,1
9. Muut tavarat122.770152.934-19,7
93. Erittelemätön120.713152.032-20,6
96. Metallirahat (pl.kultaraha ja käypä raha)375716,4
97. Kulta, ei monetaarinen2.031898126,2
Kaikki ryhmät yhteensä11.244.8168.047.37639,7

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Aasiasta Suomeen ja Suomen vientiä Aasiaan




Maaryhmien alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maaryhmät ja raporttivaihtoehdot