Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Sähkölääkintä- ja röntgenlaitteet (Sitc 774) viennin ja tuonnin arvo maittain


Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Sähkölääkintä- ja röntgenlaitteet (SITC 774) Suomeen vienti ajanjaksolla 2026 tammikuu - heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
Alankomaat (NL)3.3673.250 3.6
Albania (AL)110..
Algeria (DZ)0465-99.9
Antigua ja Barbuda (AG)350..
Argentiina (AR)407486-16.4
Armenia (AM)376278 35.3
Australia (AU)5.2686.887-23.5
Azerbaidžan (AZ)1.096464136.2
Bahrain (BH)513-56.8
Bangladesh (BD)28637675.9
Barbados (BB)900..
Belgia (BE)3.0062.281 31.8
Bolivia (BO)71017014.0
Bosnia ja Hertsegovina (BA)3341-19.9
Brasilia (BR)1.0581.367-22.6
Brunei (BN)07-95.4
Bulgaria (BG)645813-20.7
Chile (CL)5813.741-84.5
Costa Rica (CR)42084400.5
Dominikaaninen tasavalta (DO)185477-61.3
Ecuador (EC)171124 37.4
Egypti (EG)302271 11.7
El Salvador (SV)950-81.7
Espanja (ES)5.7565.444 5.7
Etelä-Afrikka (ZA)1.9081.668 14.4
Etelä-Korea (KR)1.227976 25.7
Filippiinit (PH)163335-51.2
Färsaaret (FO)12-64.4
Gambia (GM)30..
Georgia (GE)495241947.2
Guatemala (GT)27144-81.3
Honduras (HN)310-72.8
Hongkong (HK)219471-53.4
Indonesia (ID)239301-20.7
Intia (IN)1.9641.674 17.4
Irak (IQ)140126 11.7
Irlanti (IE)404398 1.5
Islanti (IS)253339-25.4
Iso-Britannia (GB)5.1065.593 -8.7
Israel (IL)709709 0.0
Italia (IT)4.8437.698-37.1
Itävalta (AT)826655 26.1
Japani (JP)5.5584.017 38.4
Jordania (JO)5207-97.4
Kambodža (KH)850..
Kanada (CA)4.8611.951149.1
Kazakstan (KZ)2981.108-73.1
Kiina (CN)10.0606.733 49.4
Kirgisian tasavalta (KG)269214 25.6
Kolumbia (CO)378633-40.2
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)20..
Kreikka (GR)1.806723149.8
Kroatia (HR)513252103.9
Kuwait (KW)2125-98.3
Kypros (CY)90216-58.6
Laos (LA)2730 -9.9
Latvia (LV)244359-32.2
Libanon (LB)27496-94.5
Liettua (LT)554612 -9.4
Malesia (MY)536823-34.9
Malta (MT)183-98.9
Marokko (MA)577618 -6.7
Mauritius (MU)115117.5
Meksiko (MX)5.301577818.0
Moldova (MD)470176167.7
Mongolia (MN)198132.2
Montenegro (ME)3998-59.8
Myanmar (MM)13877 78.8
Nauru (NR)20..
Nepal (NP)710-25.9
Nicaragua (NI)20..
Niger (NE)016-98.7
Norja (NO)7.5531.459417.7
Norsunluurannikko (CI)19130544.2
Oman (OM)196133 47.2
Pakistan (PK)168101501.5
Palestiinalaisalue (PS)14660144.4
Panama (PA)3364-99.2
Papua-Uusi-Guinea (PG)10..
Paraguay (PY)11012936.1
Peru (PE)8233.675-77.6
Pohjois-Irlanti (XI)730..
Pohjois-Makedonia (MK)224-89.9
Portugali (PT)218856-74.5
Puola (PL)4.9614.014 23.6
Qatar (QA)32294-89.1
Ranska (FR)18.79217.857 5.2
Ranskan Polynesia (PF)1323-44.5
Romania (RO)1.1791.921-38.6
Ruotsi (SE)4.1362.601 59.0
Saksa (DE)37.13329.858 24.4
Sambia (ZM)1.114419165.9
Saudi-Arabia (SA)1.0072.333-56.9
Serbia (XS)112491-77.3
Singapore (SG)192296-35.2
Slovakia (SK)528534 -1.1
Slovenia (SI)763752 1.4
Sri Lanka (LK)25-59.4
Sudan (SD)20..
Surinam (SR)90..
Sveitsi (CH)1.9541.826 7.0
Taiwan (TW)1.0442.003-47.9
Tanska (DK)4.1612.106 97.6
Thaimaa (TH)534916-41.8
Tunisia (TN)5810488.7
Turkki (TR)2.2062.766-20.3
Tšekin tasavalta (CZ)2.2621.983 14.0
Ukraina (UA)1.3691.568-12.7
Unkari (HU)474684-30.8
Uruguay (UY)668-91.9
Uusi-Kaledonia (NC)12013623.1
Uusi-Seelanti (NZ)633693 -8.7
Uzbekistan (UZ)93466-80.1
Venäjä (RU)868896 -3.2
Vietnam (VN)420125236.9
Viro (EE)1.6675.069-67.1
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)1.5362.573-40.3
Yhdysvallat (US)67.80670.190 -3.4
Kaikki maat yhteensä (AA)240.052229.927 4.4

Lähde: Tulli

Taulukko: Sähkölääkintä- ja röntgenlaitteet (SITC 774) tuonti Suomeen ajanjaksolla 2026 tammikuu - heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
Alankomaat (NL)4.57145.441-89.9
Argentiina (AR)022..
Australia (AU)922-59.2
Belgia (BE)172995-82.7
Bosnia ja Hertsegovina (BA)12-26.3
Brasilia (BR)10411892.9
Bulgaria (BG)1236-99.7
Chile (CL)022-98.6
Costa Rica (CR)602308 95.3
Dominikaaninen tasavalta (DO)4196-57.3
Ecuador (EC)30..
Egypti (EG)11 45.7
Erityinen maakoodi (ulkomaalaiset laitteet, sisäinen kauppa) (QV)2.1501.910 12.6
Espanja (ES)244116110.2
Etelä-Afrikka (ZA)4340 7.7
Etelä-Korea (KR)10.3926.255 66.1
Filippiinit (PH)1711462.8
Guatemala (GT)160..
Hongkong (HK)137289-52.5
Indonesia (ID)1410 46.2
Intia (IN)1.811899101.4
Irlanti (IE)652500 30.4
Islanti (IS)105 83.8
Iso-Britannia (GB)1.2431.507-17.5
Israel (IL)335405-17.5
Italia (IT)1.0281.434-28.3
Itävalta (AT)1.9093.767-49.3
Japani (JP)6.2596.171 1.4
Kanada (CA)615438 40.4
Kazakstan (KZ)3317 93.8
Kiina (CN)19.90615.693 26.8
Kolumbia (CO)31123.5
Kreikka (GR)330..
Kroatia (HR)01..
Kuwait (KW)093..
Latvia (LV)08..
Libanon (LB)06..
Liettua (LT)9911806.4
Malesia (MY)4.9751.890163.3
Marokko (MA)480..
Meksiko (MX)2.3194.307-46.2
Montenegro (ME)111-90.9
Norja (NO)118327-64.1
Oman (OM)1340..
Pakistan (PK)01..
Peru (PE)010-96.3
Pohjois-Makedonia (MK)03-98.2
Portugali (PT)37-54.1
Puola (PL)204282-27.6
Ranska (FR)1.2801.745-26.6
Ranskan Polynesia (PF)104580.0
Romania (RO)42482418.4
Ruotsi (SE)7823.458-77.4
Saksa (DE)16.68621.329-21.8
Saudi-Arabia (SA)02-89.3
Serbia (XS)254527.4
Singapore (SG)1.302575126.2
Slovakia (SK)029-99.3
Slovenia (SI)4451-13.4
Surinam (SR)10..
Sveitsi (CH)924610 51.7
Taiwan (TW)2.6322.656 -0.9
Tanska (DK)4051.232-67.1
Thaimaa (TH)487949-48.7
Tunisia (TN)06-97.8
Turkki (TR)97112-12.9
Tšekin tasavalta (CZ)203141315.8
Ukraina (UA)88 -8.6
Unkari (HU)1873-75.5
Uruguay (UY)10..
Uusi-Seelanti (NZ)6129111.4
Vietnam (VN)1893-81.0
Viro (EE)8074.793-83.2
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)06..
Yhdysvallat (US)61.62430.679100.9
Kaikki maat yhteensä (AA)148.088162.110 -8.6

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (Sitc)

Neljännesvuositason tiedot (Sitc)

Kuukausitason tiedot (Sitc)

Eri SITC tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu