Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Muut lannoitteet (Sitc 5629) viennin ja tuonnin arvo maittain


Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Muut lannoitteet (SITC 5629) Suomeen vienti ajanjaksolla 2026 tammikuu - elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
Alankomaat (NL)10.70611.267 -5.0
Albania (AL)1410..
Argentiina (AR)3301634250.0
Australia (AU)2.5493.113-18.1
Belgia (BE)7.6098.137 -6.5
Brasilia (BR)27.23425.946 5.0
Chile (CL)6.2915.389 16.7
Costa Rica (CR)3.5394.401-19.6
Ecuador (EC)2.227850162.1
Etelä-Afrikka (ZA)22.44310.138121.4
Etelä-Korea (KR)6151 17.9
Georgia (GE)1872-75.2
Guatemala (GT)1.0881.381-21.2
Hongkong (HK)4438 15.1
Intia (IN)295106178.0
Irlanti (IE)2.6810..
Islanti (IS)6.9513.736 86.1
Iso-Britannia (GB)5.9424.968 19.6
Italia (IT)5831 83.8
Kenia (KE)9.2713.840141.4
Kiina (CN)27.53433.555-17.9
Kirgisian tasavalta (KG)3858-34.8
Kolumbia (CO)40.46617.200135.3
Kreikka (GR)4.8513.595 34.9
Latvia (LV)6.3866.574 -2.9
Liettua (LT)6.1236.267 -2.3
Malesia (MY)5.4904.169 31.7
Meksiko (MX)4.0884.538 -9.9
Mosambik (MZ)5.3181.940174.2
Norja (NO)22.77115.832 43.8
Peru (PE)4531.023-55.7
Pohjois-Irlanti (XI)1.5712.388-34.2
Puola (PL)37.02236.463 1.5
Ranska (FR)12.8921.463781.1
Ruotsi (SE)68.87474.387 -7.4
Saksa (DE)6.6647.075 -5.8
Taiwan (TW)5451 5.1
Tansania (TZ)10.0426.344 58.3
Tanska (DK)23.44333.143-29.3
Thaimaa (TH)27.20525.075 8.5
Ukraina (UA)2.0240..
Unkari (HU)168422-60.2
Uusi-Seelanti (NZ)6.4003.805 68.2
Vietnam (VN)1.838786133.9
Viro (EE)2.3599.232-74.4
Yhdysvallat (US)14.56213.520 7.7
Kaikki maat yhteensä (AA)448.578396.955 13.0

Lähde: Tulli

Taulukko: Muut lannoitteet (SITC 5629) tuonti Suomeen ajanjaksolla 2026 tammikuu - elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
Alankomaat (NL)3.5892.343 53.1
Belgia (BE)4921.294-62.0
Espanja (ES)19337419.1
Intia (IN)601344.2
Iso-Britannia (GB)624808-22.7
Israel (IL)2189-76.9
Italia (IT)27579248.0
Japani (JP)1507768.1
Kanada (CA)100..
Kazakstan (KZ)580..
Kiina (CN)24-47.6
Latvia (LV)1.2781.339 -4.6
Liettua (LT)8543.401-74.9
Meksiko (MX)01-53.0
Norja (NO)2.996358505.0
Portugali (PT)2320..
Puola (PL)828933-11.2
Ranska (FR)343305 12.7
Ruotsi (SE)530606-12.5
Saksa (DE)1.4321.487 -3.7
Slovenia (SI)880..
Sveitsi (CH)00 33.4
Tanska (DK)407378 7.5
Turkki (TR)023..
Tšekin tasavalta (CZ)430..
Ukraina (UA)00 2.3
Unkari (HU)10..
Venäjä (RU)1.0494.586-77.1
Viro (EE)280137595.0
Yhdysvallat (US)173416.7
Kaikki maat yhteensä (AA)15.40917.762-13.2

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (Sitc)

Neljännesvuositason tiedot (Sitc)

Kuukausitason tiedot (Sitc)

Eri SITC tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu