Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Malmit ja metalliromu (Sitc 28) viennin ja tuonnin arvo maittain


Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Malmit ja metalliromu (SITC 28) Suomeen vienti ajanjaksolla 2023 tammikuu - lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
Alankomaat (NL)12.12012.703 -4.6
Australia (AU)15.8177.027125.1
Belgia (BE)91.501129.860-29.5
Bulgaria (BG)3.9424.539-13.2
Espanja (ES)2.5984.661-44.3
Etelä-Afrikka (ZA)10..
Hongkong (HK)306101203.5
Intia (IN)42.37348.801-13.2
Islanti (IS)11 91.2
Iso-Britannia (GB)32.68929.633 10.3
Italia (IT)2.148514318.2
Itävalta (AT)2.8381911386.9
Japani (JP)123.262134.967 -8.7
Kanada (CA)196.79483.879134.6
Kiina (CN)76.492172.728-55.7
Kolumbia (CO)1850..
Kreikka (GR)582705-17.5
Latvia (LV)9.00312.804-29.7
Liettua (LT)14.62727.110-46.0
Malesia (MY)1.5644.864-67.8
Marokko (MA)2.377023767590.0
Norja (NO)253.306194.806 30.0
Pakistan (PK)12.30527.448-55.2
Portugali (PT)4.5844.928 -7.0
Puola (PL)15.98312.662 26.2
Ranska (FR)193.361234.613-17.6
Ruotsi (SE)222.623275.593-19.2
Saksa (DE)160.053191.318-16.3
Slovakia (SK)418152175.4
Sveitsi (CH)31.873128.145-75.1
Taiwan (TW)278643-56.8
Tanska (DK)1.3882.014-31.1
Thaimaa (TH)2.375724228.1
Turkki (TR)109.28481.805 33.6
Tšekin tasavalta (CZ)5.57424.001-76.8
Unkari (HU)2657-54.6
Valko-Venäjä (BY)719-62.8
Venäjä (RU)200.204376.085-46.8
Vietnam (VN)7.01613.275-47.1
Viro (EE)31.10933.621 -7.5
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)3959-34.4
Yhdysvallat (US)6.8912301871.1
Kaikki maat yhteensä (AA)1.889.8892.277.057-17.0

Lähde: Tulli

Taulukko: Malmit ja metalliromu (SITC 28) tuonti Suomeen ajanjaksolla 2023 tammikuu - lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
Alankomaat (NL)355.977571.314-37.7
Australia (AU)137.704165.861-17.0
Belgia (BE)17.43642.897-59.4
Bolivia (BO)11.2270..
Brasilia (BR)258.640356.857-27.5
Chile (CL)42.79542.102 1.6
Ecuador (EC)106.584144.417-26.2
Espanja (ES)73.97590.959-18.7
Etelä-Afrikka (ZA)28.5765.738398.0
Intia (IN)730.364-100.0
Irlanti (IE)58.72090.119-34.8
Iso-Britannia (GB)1.74430.828-94.3
Israel (IL)10..
Italia (IT)2.02911.155-81.8
Itävalta (AT)10.37314.441-28.2
Japani (JP)136134.7
Kanada (CA)106.894325.963-67.2
Kiina (CN)411110272.4
Kroatia (HR)10.2660..
Latvia (LV)133428.3
Liettua (LT)20.75230.584-32.1
Malta (MT)2149-98.8
Marokko (MA)15.80915.116 4.6
Meksiko (MX)2.5755.421-52.5
Mongolia (MN)19.00513.931 36.4
Norja (NO)12.21213.033 -6.3
Papua-Uusi-Guinea (PG)72.43760.234 20.3
Peru (PE)213.383115.601 84.6
Portugali (PT)188.155247.600-24.0
Puola (PL)178.499242.878-26.5
Qatar (QA)5.26213.927-62.2
Ranska (FR)39.92627.758 43.8
Romania (RO)1310..
Ruotsi (SE)570.621715.354-20.2
Saksa (DE)519.582424.870 22.3
Slovakia (SK)997885 12.7
Slovenia (SI)36-50.7
Sveitsi (CH)26109-75.8
Tansania (TZ)44.84964.190-30.1
Tanska (DK)4.456474840.0
Turkki (TR)27.46624.874 10.4
Tšekin tasavalta (CZ)24.41628.805-15.2
Ukraina (UA)25.2504668771.9
Unkari (HU)3356-40.8
Uusi-Seelanti (NZ)101990.3
Venäjä (RU)1.069.3221.433.560-25.4
Vietnam (VN)01..
Viro (EE)62.19389.031-30.1
Yhdysvallat (US)77.356138.692-44.2
Kaikki maat yhteensä (AA)4.418.1135.761.967-23.3

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (Sitc)

Neljännesvuositason tiedot (Sitc)

Kuukausitason tiedot (Sitc)

Eri SITC tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu