Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Voi ja muut maidosta saadut rasvat ja öljyt (Sitc 0230) viennin ja tuonnin arvo maittain


Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Voi ja muut maidosta saadut rasvat ja öljyt (SITC 0230) Suomeen vienti ajanjaksolla 2026 tammikuu - elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
Alankomaat (NL)25.58327.900 -8.3
Armenia (AM)3.6074.058-11.1
Azerbaidžan (AZ)4.9186.051-18.7
Belgia (BE)9.0071.754413.4
Egypti (EG)2.2800..
Espanja (ES)500500 0.0
Georgia (GE)4.2073.343 25.8
Hongkong (HK)10..
Israel (IL)2.6382.334 13.0
Italia (IT)9943.020-67.1
Itävalta (AT)1610..
Kazakstan (KZ)143240-40.4
Kosovo (XK)11 63.4
Kuwait (KW)1060..
Latvia (LV)1.332510161.2
Liettua (LT)50078025.0
Moldova (MD)148227-34.8
Portugali (PT)7842.486-68.5
Puola (PL)5.7477.556-23.9
Ranska (FR)30.25761.772-51.0
Ruotsi (SE)22.49025.754-12.7
Saksa (DE)76464-83.6
Saudi-Arabia (SA)3.5713.399 5.1
Tadžikistan (TJ)393593-33.7
Taiwan (TW)4591.069-57.1
Tanska (DK)1.128680 66.0
Thaimaa (TH)783572 36.9
Turkmenia (TM)118122 -3.3
Ukraina (UA)198185 7.4
Unkari (HU)90163-44.8
Uzbekistan (UZ)1.9702.031 -3.0
Venäjä (RU)180..
Viro (EE)2.2013.346-34.2
Yhdysvallat (US)1.6621.874-11.3
Kaikki maat yhteensä (AA)127.622162.273-21.4

Lähde: Tulli

Taulukko: Voi ja muut maidosta saadut rasvat ja öljyt (SITC 0230) tuonti Suomeen ajanjaksolla 2026 tammikuu - elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
Alankomaat (NL)487214127.7
Belgia (BE)392513-23.6
Erityinen maakoodi (ulkomaalaiset laitteet, sisäinen kauppa) (QV)60..
Espanja (ES)10..
Intia (IN)1520-26.8
Iso-Britannia (GB)19683136.2
Italia (IT)6148-95.9
Itävalta (AT)20..
Latvia (LV)113244.6
Liettua (LT)280..
Puola (PL)20..
Ranska (FR)87119-27.5
Ruotsi (SE)297958-69.0
Saksa (DE)1.005948 5.9
Serbia (XS)10..
Slovenia (SI)50..
Tanska (DK)56207-73.0
Tšekin tasavalta (CZ)03..
Ukraina (UA)10147.0
Viro (EE)4316163.9
Yhdysvallat (US)0117..
Kaikki maat yhteensä (AA)2.6383.372-21.8

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (Sitc)

Neljännesvuositason tiedot (Sitc)

Kuukausitason tiedot (Sitc)

Eri SITC tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu