Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan G 46 Tukkukauppa (pl. moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien kauppa) *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)1790.03450.02620.020280.0370.0
Alankomaat (NL)379,5315.3259,564349,9865.4247,795376,2906.2204,571323,0825.7181,730361,4626.6251,779
Albania (AL)3400.04331900.0752140.01393200.011630.0
Algeria (DZ)160.089720.029327,7860.54410.010.014
Andorra (AD)760.021630.051050.021190.0310.04
Angola (AO)39460.04914150.01
Argentiina (AR)3,2940.0611,3620.01131,3010.011,6510.0251,8320.069
Armenia (AM)50.043150.017950.032550.0169540.01,299
Australia (AU)99,6631.41,94249,9560.81,53657,6210.91,2166,7740.15,2907,3870.14,906
Azerbaidzan (AZ)1410.0569240.0241820.01097180.055640.0235
Bahama (BS)230.0900.0391330.0118620.0113220.0
Bahrain (BH)2270.011820.021020.05600.02900.0
Bangladesh (BD)15,7700.216,4890.311,5200.249714,5470.32,3529,9150.26
Barbados (BB)3940.0900.0920.01230.02300.0
Belgia (BE)164,0122.3140,272128,3282.0136,690133,6682.2108,457151,8122.7117,273134,7942.5109,410
Belize (BZ)20.080.090.050.0
Benin (BJ)1250.0
Bermuda (BM)10.01
Bolivia (BO)380.047480.028590.03520.0580.043
Bosnia ja Hertsegovina (BA)2,6780.0232,7170.012,1530.052,5850.042,5140.0153
Botswana (BW)10.01
Brasilia (BR)110,1741.6562101,5221.61,18761,1821.01,00967,5921.21,3379,1100.2751
Brunei (BN)10
Bulgaria (BG)7,6660.14,7309,7410.13,7959,1700.23,6337,4090.13,2728,0530.13,746
Burkina Faso (BF)770.0850.0890.0151500.01350.0
Caymansaaret (KY)1
Chile (CL)5,2930.14504,3920.135128,4860.54344,9860.14824,1130.1651
Costa Rica (CR)9,4550.1227,0750.19,8970.26,9600.112,5540.0
Curaçao (CW)2
Djibouti (DJ)87
Dominica (DM)340.0670.0500.020.010.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)1,4560.0111,5150.01,3920.01,2860.0521,5260.0
Ecuador (EC)52,3360.711433,7710.5641,6710.731,0490.576,4250.14
Egypti (EG)5,6510.110,5306,4820.15,7976,8050.13725,4030.13646,1390.1368
El Salvador (SV)4500.0749840.0292010.01141430.01794630.077
Eritrea (ER)32
Espanja (ES)142,1992.035,259175,6852.730,158172,3922.848,790135,7512.438,650145,0772.633,814
Eswatini (SZ)10.030.010.010.040.0
Etelä-Afrikka (ZA)10,8470.236111,4430.232523,7540.495522,0150.41,63111,5160.21,594
Etelä-Korea (KR)48,7210.72,83847,0560.76,39950,8640.86,08143,8430.84,83439,7850.718,304
Etelä-Sudan (SS)3
Etiopia (ET)1290.01240.01750.01150.08720.0
Fidzi (FJ)30.0160.0460.0400.0430.0
Filippiinit (PH)8,1870.146,1920.1275,1350.11073,6660.1624,0200.1196
Färsaaret (FO)710.021810.012560.04620.04094
Gabon (GA)10
Georgia (GE)6,4210.12,1044910.01,2683440.01,7363570.01,3993270.0776
Ghana (GH)3320.01001640.093270.0871620.02560.0513
Gibraltar (GI)6710173
Grenada (GD)10.0420.0
Grönlanti (GL)7770.041560.011410.01400.01070.01
Guatemala (GT)7380.01,3010.09600.0361,0020.021,2470.079
Guinea (GN)11
Guinea-Bissau (GW)810.01210.0520.0
Guyana (GY)30.03263032
Haiti (HT)210.0120.0200.0160.0100.0
Honduras (HN)640.01170.01220.0730.0350.0
Hongkong (HK)3,4180.06852,0170.08122,0600.01,0082,1050.07701,5850.0769
Indonesia (ID)11,4230.23378,8730.12147,3070.17587,6220.1737,3610.1463
Intia (IN)31,3990.415,03632,2180.510,47238,3790.613,22541,5370.714,18032,2590.613,497
Irak (IQ)1297561,032477137
Iran (IR)3390.01840.01590.01190.02330.0
Irlanti (IE)127,1401.83,72999,2691.53,124110,0021.82,50383,6751.52,37282,3991.53,792
Islanti (IS)1,0400.07011,0910.08811,5620.01,0401,9060.05612,5630.0979
Iso-Britannia (GB)115,5991.667,336110,1641.718,976106,9411.824,89492,6301.639,910103,1811.927,916
Israel (IL)10,3010.12,2258,8100.14,06512,1000.21,2999,3140.22,3476,0730.11,826
Italia (IT)279,0843.9101,350275,9794.268,929262,4134.361,813234,3804.169,773238,8254.368,263
Itävalta (AT)84,9451.230,32880,5131.226,96582,6961.422,76575,0541.318,25476,7311.423,242
Jamaika (JM)700.0310.02490.02350.0490.0
Japani (JP)83,2011.257,04162,4801.057,00564,3651.116,43455,2651.041,89072,5601.342,744
Jemen (YE)52103254
Jordania (JO)880.0289930.0105430.0661730.05680.0114
Kambodza (KH)5,2750.18,5275,5300.132,0043,7660.138,1785,7540.131,4153,1710.16,358
Kamerun (CM)230.050.018100.024240.0750.019
Kanada (CA)39,4560.640,49033,9070.524,13521,9270.4133,82197,1361.728,25710,5930.221,790
Kazakstan (KZ)13,1670.213,4954380.011,5968770.09,4583530.08,6312,0100.06,205
Kenia (KE)2,7780.033,1540.013,3090.171,2750.011,1230.01
Kiina (CN)686,0219.7116,107592,3949.136,217540,6788.945,953515,9649.148,818464,8588.442,046
Kirgisian tasavalta (KG)180.02,803430.01,8352,2732,340330.02,127
Kolumbia (CO)6170.01467920.0156290.01556170.01366660.010
Kongo (CG)94240.09
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)1240.0
Kosovo (XK)1600.0950.04550.0151790.021660.0
Kreikka (GR)29,2590.411,50233,7170.510,40413,2760.239,7099,1660.29,93423,8520.49,473
Kroatia (HR)6,7560.11,53315,7300.22,4297,5110.12,1994,1560.12,8284,3050.12,553
Kuuba (CU)190.0150.0237530.0320.0780.0
Kuwait (KW)3689482110.027
Kypros (CY)2,3060.02921,9600.01834,3460.13833,4550.12891,6880.0460
Laos (LA)920.0391450.0118430.0665360.094660.0126
Latvia (LV)36,9150.546,40345,4930.742,82852,0640.934,26763,7071.132,34557,2151.034,037
Libanon (LB)1490.0139580.060250.0119170.01591860.091
Libya (LY)23
Liechtenstein (LI)2,3330.0651,7350.082,1980.011,7480.0262,4880.07
Liettua (LT)71,1541.048,02461,9971.036,24761,6321.034,34943,1820.835,65346,5280.837,790
Luxemburg (LU)5,5530.15,9852,8430.012,1723,7760.13,8974,7770.18,4093,2830.13,989
Macao (MO)340.04120.06340.0410.011
Madagaskar (MG)1310.0610.01460.01350.01440.0
Malawi (MW)250.050.020.0270.0110.0
Malediivit (MV)870.011550.01670.03272330.09880.0
Malesia (MY)32,6150.56,26928,2090.41,12628,0430.52,43920,7390.41,92722,7490.4541
Mali (ML)60.030.0
Malta (MT)1,4020.0751,0830.0482,0740.0991,0560.0871,1200.084
Marokko (MA)9,2040.170817,2330.3535,9890.1212,3520.02,3942,6310.039
Mauritania (MR)80.01410.0
Mauritius (MU)2,4310.049400.011,5680.011,8230.0131,5850.01
Meksiko (MX)16,1860.213912,8990.217913,9760.213611,6730.27411,8260.21,000
Moldova (MD)4870.05864520.04111470.03573360.01528240.010
Mongolia (MN)11,4160.241713,0080.22993,5730.11292,4240.069135
Montenegro (ME)270.0190.0150.0130.0250.02
Mosambik (MZ)1310.0123310.01750.021
Myanmar (MM)3,5680.12,6830.02,7010.02,8570.12,4360.0
Namibia (NA)1710.0732580.0680.0141000.0960.042
Nepal (NP)30.0210.0170.0130.0320.0
Nicaragua (NI)220.025380.0100.024260.0170.056
Niger (NE)610.0450.0650.0940.0690.0
Nigeria (NG)160.019,917470.086280.06220.085270.081
Norja (NO)98,3471.4147,54975,9971.2104,669123,4412.063,853101,5321.8140,006127,1202.3159,308
Norsunluurannikko (CI)760.04160.014900.0176690.0720.0137
Oman (OM)60.041570.0377210.0626100.032290.0172
Pakistan (PK)7,0050.19,2624,9240.12,5215,4410.13,2054,4580.15,0474,6620.14,573
Palestiinalaisalue (PS)40.0
Panama (PA)3,7410.1141,8270.0202,9580.0746690.019560.01,033
Papua-Uusi-Guinea (PG)20,5650.330,2000.519,7190.315,0840.3190.0
Paraguay (PY)500.01080.01110.01540.0890.0105
Peru (PE)76,7231.13587,1521.35357,4190.912043,4400.84611,9790.0181
Pohjois-Irlanti (XI)8570.01,3931,0490.04558130.0701,0930.01,4047310.01,145
Pohjois-Korea (KP)20.0140.020.0630.0
Pohjois-Makedonia (MK)3430.0836140.01045910.0244360.0824690.01,571
Portugali (PT)79,4821.18,715115,0151.87,71269,0091.110,09054,9401.010,95952,6581.07,021
Puola (PL)241,9573.4103,042242,4013.782,103206,6953.486,207181,1833.285,010199,9533.685,083
Qatar (QA)2,1470.0551,2200.0512,8640.01602,3970.0651,1690.057
Ranska (FR)193,1672.7118,923202,6773.1145,086203,0453.3150,583177,8793.1166,354178,1463.2123,496
Ranskan Polynesia (PF)1231
Romania (RO)16,4330.212,30716,2740.214,95713,1960.215,94214,5430.38,93315,8030.310,879
Ruanda (RW)34110.010.030.0
Ruotsi (SE)1,097,88315.4262,055993,82715.2173,104796,33413.0181,0101,037,95318.3263,8261,007,44818.3404,596
Saint-Barthélemy (BL)
Saksa (DE)880,07012.4266,753853,65813.1255,760875,29014.3269,357783,21413.8377,245763,01713.9341,166
Sambia (ZM)130.02110.040160.050.02
Samoa (WS)120.0
San Marino (SM)1430.08352300.05361140.03191090.06381000.0366
Saudi-Arabia (SA)1,5030.01,6931,0780.06529000.01,4451,3510.08561,2280.03,455
Senegal (SN)30.0590.0380.0226150.04730.059
Serbia (XS)37,2560.53067,2640.15826,1580.13,0234,8890.18405,1910.1433
Seychellit (SC)4160.02310.08050.02690.02010.0
Sierra Leone (SL)490.070.0200.0560.050.0
Singapore (SG)13,1700.21,27113,9390.21,04213,4400.21,75711,5780.21,64714,8630.32,220
Sint Maarten (SX)2111
Slovakia (SK)15,3880.217,91918,5190.38,11917,6870.313,74714,5810.318,11718,9060.318,388
Slovenia (SI)20,8140.33,70419,6950.36,07720,1240.39,37816,4810.33,48518,4910.33,697
Somalia (SO)39
Sri Lanka (LK)4,8670.11525,0280.173,9570.12093,1930.123,3520.1
Surinam (SR)70.0120.0120.0140.0150.0
Sveitsi (CH)114,5451.6249,533108,0071.7176,139100,7481.6151,87892,1261.6163,921109,4352.0179,541
Syyria (SY)10.056241605
Tadzikistan (TJ)69
Taiwan (TW)55,4890.845342,1730.61,37640,4960.729543,4610.843438,0330.7369
Tansania (TZ)16,9800.212713,3080.27,1940.1521,3290.434180.016
Tanska (DK)197,7832.835,636196,6263.027,526200,7773.331,479173,7253.129,212171,1263.133,968
Thaimaa (TH)71,0501.06,81861,1260.922,66835,8780.641,13432,7290.639,82428,9060.56,502
Togo (TG)1034654540.053
Tonga (TO)171
Trinidad ja Tobago (TT)2,8240.06,1690.1180.01180.0320.0
Tunisia (TN)9830.03191,1160.01458080.08900.07340.0236
Turkki (TR)72,3631.019,34160,0570.933,16756,8450.98,19268,1111.214,87437,5770.721,580
Turkmenia (TM)5
Tšekin tasavalta (CZ)59,5860.825,43460,7500.924,79762,9781.024,61251,8010.920,03552,3091.018,125
Uganda (UG)350.02340.0290.0390.0290.036
Ukraina (UA)6,3290.12,6093,6690.11,8895,7040.11,7653,8170.11,7026,1010.13,145
Unkari (HU)49,9180.74,94551,6900.86,18947,7750.86,75645,1150.85,69060,8671.15,344
Uruguay (UY)2460.02,7192310.02,2596540.09033260.06543870.0608
Uusi-Kaledonia (NC)1414111210
Uusi-Seelanti (NZ)4,4640.15245,0130.14933,8820.13842,6880.09501,6200.0341
Uzbekistan (UZ)5710.03,5422170.01,8234160.02,2475800.07406840.0546
Valko-Venäjä (BY)4,3190.12342,0740.0101,2320.0561310.0582240.0187
Venezuela (VE)560.0330.030.0280.0370.0127
Venäjä (RU)58,2840.836,63427,1470.422,78710,6460.216,95125,7530.515,52019,9580.416,554
Vietnam (VN)59,3840.828549,7140.865838,5500.66744,4510.811039,0650.7266
Viro (EE)404,9115.7124,086311,8134.8126,41890,0731.5234,41588,3471.6199,74697,1761.8128,240
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)3120.02,4633030.01,6084230.02,6747220.01,5803480.01,716
Yhdysvallat (US)307,8864.324,653310,8094.818,895476,3487.822,267261,0234.6166,417371,7176.8145,575
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)80.02
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)10.0
Zimbabwe (ZW)640.02740.0840.0510.0420.01
kaikki maat yhteensä 7,106,611100.02,635,269100.0 6,523,438100.02,173,897100.0 6,109,282100.02,291,992100.0 5,662,825100.02,562,020100.0 5,501,596100.02,609,794100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot