Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän C 28 Koneet ja laitteet, muualle luokittelemattomat *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)504273
Alankomaat (NL)19.9853.665.30418.5743.363.88419.3603.557.54120.0763.551.65013.5432.453.599
Albania (AL)64
Algeria (DZ)8843413541241.628
Amerikan Samoa (AS)
Andorra (AD)10.0
Angola (AO)75131.0037
Antigua ja Barbuda (AG)543
Argentiina (AR)80.087860.053380.05.185100.0219130.0848
Armenia (AM)1201.073635206199
Australia (AU)8610.224.9656900.114.5506700.137.8164790.129.0187270.126.138
Azerbaidzan (AZ)140.048048439336521
Bahama (BS)9134151944
Bahrain (BH)4211910.014131133
Bangladesh (BD)20.02.39260.02850.0331050.0430
Barbados (BB)4187023
Belgia (BE)8.0951.517.7749.1271.623.0818.7391.617.3377.2791.320.3338.4721.511.683
Belize (BZ)1
Benin (BJ)6226
Bolivia (BO)13110.03311
Bosnia ja Hertsegovina (BA)4560.11.456240.0407310.01.001240.05912340.027
Botswana (BW)1.881
Brasilia (BR)1.2130.211.5297660.114.7972.1880.423.1501.5070.316.6421.7810.320.286
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)1
Brunei (BN)132
Bulgaria (BG)1.1010.23.7639510.29061.0100.23.5478190.11.6437000.13.389
Burkina Faso (BF)32235221221.307
Caymansaaret (KY)71011
Chile (CL)390.010.82350.08.655610.09.942330.013.1095240.114.596
Costa Rica (CR)10.0310.01840.03293
Djibouti (DJ)680.06088
Dominikaaninen tasavalta (DO)20.031127211260
Ecuador (EC)1276970.11104310.016170
Egypti (EG)10.01.80520.02.26540.01.96820.02.972170.01.985
El Salvador (SV)56416920.0171450.06
Eritrea (ER)5
Espanja (ES)7.0141.326.68116.8453.025.43311.0352.019.8038.6781.524.3938.3491.516.800
Eswatini (SZ)10.010.0110.010.0
Etelä-Afrikka (ZA)2570.013.2203090.115.7792880.19.6221120.014.3472230.012.869
Etelä-Korea (KR)5.0540.96.3915.0190.97.7874.1800.78.7233.6320.65.2914.7580.910.122
Etelämanner (AQ)6
Etiopia (ET)8120
Fidzi (FJ)437
Filippiinit (PH)2550.08743540.11.6801990.07472700.0692740.03.327
Färsaaret (FO)277524299
Gabon (GA)388
Gambia (GM)4
Georgia (GE)300.0648600.0115190.0155160.06490.041
Ghana (GH)10.4356.6156.6921.4672.423
Gibraltar (GI)111110.01136723
Grönlanti (GL)218333
Guam (GU)2362
Guatemala (GT)339171191474
Guinea (GN)21116265
Guinea-Bissau (GW)2
Guyana (GY)18272282
Honduras (HN)283815376
Hongkong (HK)210.0704790.0278430.07251040.05451040.0246
Indonesia (ID)7940.126.1282550.024.684540.037.123710.040.6611.1490.27.838
Intia (IN)8.5091.55.2524.1030.75.58112.4332.27.9199.6261.76.90915.6372.813.881
Irak (IQ)531.00210.01481.11240.0390
Iran (IR)10.0
Irlanti (IE)1.4480.31.1361.7370.31.8252.1270.42.5011.6110.31.9891.4100.33.238
Islanti (IS)140.09801.53920.01.41220.0229520.0748
Iso-Britannia (GB)14.1552.619.45416.6222.936.24120.4963.739.68516.0452.825.17214.8352.745.300
Israel (IL)2220.01.5883990.11.5401.1650.28152680.08984850.12.844
Italia (IT)51.3659.321.92352.9989.316.40051.0869.137.19751.9919.115.85135.8266.515.440
Itävalta (AT)11.6022.115.7559.7031.717.6589.6721.716.30217.1743.019.23810.3551.99.969
Jamaika (JM)11410.01
Japani (JP)14.1842.635.59312.3462.220.50712.9072.36.74333.6165.99.88512.9432.38.817
Jemen (YE)6
Jordania (JO)125979011531
Kambodza (KH)90.089100.090.0210.0140.0
Kamerun (CM)28221
Kanada (CA)2.2650.410.4261.7380.324.5263.0240.515.9591.2610.210.7111.4680.334.148
Kazakstan (KZ)5.1935.0361130.06.92010.08.5034.867
Kenia (KE)4.8943.3021.4892.9541.283
Kiina (CN)35.8836.552.84433.2435.835.32736.8836.643.72435.5696.238.93838.0576.943.104
Kirgisian tasavalta (KG)3.1762.65317217072
Kolumbia (CO)10.034620.026810.05171400.020220.0164
Kongo (CG)798010.016
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)9.1156.85910.05.8592.47713
Kosovo (XK)1221
Kreikka (GR)130.01.8931270.0572940.02.3181100.02.2112690.02.403
Kroatia (HR)1480.08592310.02.2366320.11.2615250.11.5641250.0520
Kuwait (KW)404244462206147
Kypros (CY)10010.046910.01420.09920.0244
Laos (LA)11271128
Latvia (LV)1.7230.310.8021.5870.39.6021.8970.38.9571.1390.26.0071.4440.38.122
Libanon (LB)1513027723
Liberia (LR)201.964
Libya (LY)645
Liechtenstein (LI)100.022460.03140.0440.030.01
Liettua (LT)3.5710.64.5853.5810.65.5013.4760.65.3502.6630.54.0013.6440.73.763
Luxemburg (LU)950.03232410.01191940.07064330.14141410.0277
Macao (MO)14
Madagaskar (MG)615284
Malawi (MW)72
Malediivit (MV)190412
Malesia (MY)9800.21.2351.7030.31.3281.3430.21.7791.1960.23.4081.2440.22.956
Mali (ML)1.3271.239319
Malta (MT)480.0151210.0124860.01561010.022810.0131
Marokko (MA)250.0426250.01.418290.0261130.0217480.0594
Marshallinsaaret (MH)41
Mauritania (MR)4556529
Mauritius (MU)21310142
Meksiko (MX)1.4680.38.4594.5600.816.17710.0611.88.8366.2861.110.5545.6821.010.614
Melilla (XL)3
Moldova (MD)10.026910.04330.02121460.06
Mongolia (MN)2.9281.2223.7654.07984
Montenegro (ME)10.012511
Mosambik (MZ)3061712017
Myanmar (MM)10.0140.019930.09
Namibia (NA)1978610.027511.391
Nicaragua (NI)1535
Niger (NE)20.010.020.0
Nigeria (NG)1687225810.0250110
Norja (NO)5.0120.935.4354.2100.734.8902.7500.530.4184.0050.726.4103.6020.627.366
Norsunluurannikko (CI)921.599165525141
Oman (OM)872931.79249836
Pakistan (PK)247953880.1172101173
Panama (PA)58113570.011211979
Papua-Uusi-Guinea (PG)313120
Paraguay (PY)94286
Peru (PE)60.03.27090.04.017120.02.45560.02.334760.01.996
Pohjois-Irlanti (XI)2660.0300320.0129350.0222250.0747350.0149
Pohjois-Makedonia (MK)100.02060.03200.01.94330.0963110.0305
Portugali (PT)7740.13.8311.9130.37.3461.2570.25.2356160.14.6378500.23.809
Puola (PL)20.8303.828.74420.5483.638.54218.9603.434.99319.7073.523.37921.8853.923.366
Päiväntasaajan Guinea (GQ)8
Qatar (QA)70.097995880.066730.097870.0671
Ranska (FR)16.5173.064.22919.4803.447.99518.9863.454.11419.5843.441.34925.1134.537.378
Ranskan Polynesia (PF)41
Romania (RO)3.2500.64.1462.9800.53.2702.8780.54.0461.9480.37.0462.9560.53.610
Ruanda (RW)1132
Ruotsi (SE)69.53712.676.25369.37712.268.38765.15211.661.68858.74610.361.49559.25010.752.735
Saksa (DE)142.81825.978.494151.94026.792.137136.44524.483.314149.52426.284.359137.50124.875.789
Sambia (ZM)1.118174119192308
San Marino (SM)220.0540.0310.04260.0265330.07
Saudi-Arabia (SA)40.08.573140.08.68860.011.70190.05.78170.04.165
Senegal (SN)1347910.0438030.0528
Serbia (XS)1.3410.23.1349160.22.3811.1500.21.7511.1540.24371.2350.22.681
Seychellit (SC)30.07
Sierra Leone (SL)10.0
Singapore (SG)3870.13.0033710.13.4843970.14.9548600.23.6544800.13.911
Slovakia (SK)3.1260.63.8064.3730.83.0773.1480.61.7091.9450.32.2753.0720.61.105
Slovenia (SI)1.0120.29471.6600.31.4341.1260.29362.9870.51.2801.9790.41.373
Sri Lanka (LK)1050.0451710.01530.0577440.081020.01
St. Lucia (LC)1.052
Sudan (SD)389
Surinam (SR)2020319216
Sveitsi (CH)9.0661.65.2875.3830.93.6227.8411.44.6967.5961.33.87321.9854.04.597
Syyria (SY)57
Tadzikistan (TJ)4
Taiwan (TW)2.5580.52.5352.5290.47172.2050.49932.1930.45.1133.3080.62.996
Tansania (TZ)805134574653
Tanska (DK)15.7092.814.72615.5062.79.58415.3852.710.98816.2602.920.95618.3233.313.723
Thaimaa (TH)3.2850.62.0552.2440.48481.3960.23.6061.6530.31.8864.1630.81.828
Togo (TG)183222
Trinidad ja Tobago (TT)1117
Tunisia (TN)4070.1112540.0121240.024910.02862200.044
Turkki (TR)4.8550.929.8024.6800.840.1065.3451.022.0953.6740.620.7435.0260.917.237
Turkmenia (TM)232151
Turks- ja Caicossaaret (TC)342
Tšekin tasavalta (CZ)13.6972.511.16713.6862.47.78012.9822.36.82712.7592.28.10511.8942.17.628
Uganda (UG)124612
Ukraina (UA)3310.17894120.18744930.16072540.01.0617640.1705
Unkari (HU)2.5720.52.7722.7340.52.3093.4060.62.4352.4560.41.8052.6330.51.521
Uruguay (UY)3.7855.9251.460680.01.9743.481
Uusi-Kaledonia (NC)877311736
Uusi-Seelanti (NZ)400.01.5407790.11.411170.01.453260.0928370.01.779
Uzbekistan (UZ)10.02.35222.5981.3792.567261
Valko-Venäjä (BY)360.0239235140310.0198
Venezuela (VE)1148218
Venäjä (RU)80.04.51290.03.57540.05.265110.03.073110.01.970
Vietnam (VN)4450.12.5655320.16.9553720.17.7172850.06.3329690.23.760
Viro (EE)22.1504.016.55123.9594.221.97822.1754.017.80721.0733.715.98721.0883.818.512
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)60.06.52570.07.70430.04.491450.01.944590.02.846
Yhdysvallat (US)19.2343.586.32819.7813.592.05020.0313.6101.33117.5103.163.33421.5143.979.592
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)15111
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)20.0
Zimbabwe (ZW)731111
kaikki maat yhteensä 552.374100.0963.189100.0 569.514100.0985.926100.0 560.269100.0965.153100.0 570.030100.0837.360100.0 554.794100.0812.890100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot