Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: Sähkölaitteet C 27)*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti vuosina 2019 - 2023


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)70.020240.011
Alankomaat (NL)56.4861.7133.08158.9631.7113.01780.2471.9151.92889.5801.7153.31689.8571.8190.002
Albania (AL)40.0870.02080.016740.060640.0123
Algeria (DZ)60.047520.09.10730.01.44620.01.91620.01.868
Amerikan Samoa (AS)
Andorra (AD)40.01182010.059131
Angola (AO)1460.016420.0411810.037435970.0767
Anguilla (AI)5562652
Antigua ja Barbuda (AG)206122.6782.096
Argentiina (AR)180.013.813210.024.3561370.07.2421410.010.105170.09.540
Armenia (AM)220.0274540.0225770.0358960.02.3622150.03.606
Aruba (AW)24.8865.903250.023820.0877
Australia (AU)1.0260.041.1319260.039.5141.9030.056.4381.6240.056.0661.8990.071.066
Azerbaidzan (AZ)68.066130.01.86310.0665100.0682540
Bahama (BS)1890.015.605130.017.796100.072660.073820.05.583
Bahrain (BH)40.01.28720.08991.30160.01.233100.01.618
Bangladesh (BD)90.058.565180.019.766110.010.626100.06.272120.03.749
Barbados (BB)1918.42010.06890.01860.035
Belgia (BE)22.1630.733.59623.0760.733.55517.8940.434.83121.2650.443.99154.1981.154.589
Belize (BZ)113910.01020.01.429200.0891
Benin (BJ)5316341498
Bermuda (BM)150.0840.0245151
Bolivia (BO)10.02.21121531230.0327298
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)66360
Bosnia ja Hertsegovina (BA)2540.08073.3660.17863.6570.15625.5190.19026.6040.1732
Botswana (BW)8101831657
Brasilia (BR)2.7550.131.4062.4370.117.9473.5180.132.9847.8410.154.1764.2320.127.483
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)40.01622
Brunei (BN)26117725671192
Bulgaria (BG)20.5510.65.45517.8910.59.92520.3980.56.12626.6040.511.66923.0570.517.180
Burkina Faso (BF)1.30910.01.32030.0175113347
Caymansaaret (KY)134126496
Ceuta (XC)141924
Chile (CL)190.015.9451510.019.518700.014.949740.020.867880.024.018
Costa Rica (CR)1.3860.02821.0480.05628620.05803.1640.14672.0100.0809
Curaçao (CW)119423861.401188
Djibouti (DJ)2114822510.883
Dominica (DM)50.0340.050.030.040.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)3070.01.6313270.01.4033400.01.6994870.09093170.012.225
Ecuador (EC)580.01.195150.0853110.01.870170.01.44190.02.671
Egypti (EG)1950.019.7267050.017.393910.017.1971590.036.1932760.044.712
El Salvador (SV)490.0861120.057.8521480.04.8582830.0379570.01.172
Eritrea (ER)1024
Espanja (ES)47.5031.456.50549.1821.450.07265.0521.657.93663.0191.283.67369.7531.4104.395
Eswatini (SZ)60.02030.070.01950.080.013
Etelä-Afrikka (ZA)3130.022.4521780.024.0543160.022.3772700.030.7335370.033.955
Etelä-Korea (KR)28.9680.8161.22762.6391.8170.39998.2662.4105.123219.3954.2260.548196.7143.9181.472
Etelä-Sudan (SS)144
Etelämanner (AQ)3329
Etiopia (ET)138320.01241929247
Falklandinsaaret (FK)110.04
Fidzi (FJ)4.5031084
Filippiinit (PH)5.3940.26.7447.2740.220.36812.8900.39.4029.9480.27.5537.0970.13.527
Färsaaret (FO)528711531486278
Gabon (GA)2420.01831370.046130.062249
Gambia (GM)59643574141
Georgia (GE)2600.0861890.03201660.04081.6220.0664440.0574
Ghana (GH)5540.064850.068567471710.0813
Gibraltar (GI)5440.01.07640.091330
Grenada (GD)3454.0323621
Grönlanti (GL)582550.04237890.035
Guam (GU)1993
Guatemala (GT)10.046358910.0464537955
Guinea (GN)3391061445341.397
Guinea-Bissau (GW)11
Guyana (GY)2020.266530.070520.0179
Haiti (HT)420.0570.03
Honduras (HN)30.059010.080030.0739230.057130.03.369
Hongkong (HK)4.1850.16.3503.9300.13.5614.6830.14.4346.1130.16.1243.3890.115.783
Indonesia (ID)12.3380.464.80513.0840.415.07612.0160.370.75113.0560.215.79320.5100.465.506
Intia (IN)25.8190.890.38228.1360.853.19634.6480.863.01555.7411.174.30955.9861.191.648
Irak (IQ)23.731130.03.04665420.025.78720.02.146
Iran (IR)40.01.375350.02.33250.0130.0140.0
Irlanti (IE)6.2560.213.1658.1620.210.5807.4320.215.7198.3070.227.4567.7700.246.769
Islanti (IS)220.02.995120.02.618420.03.283340.05.3661090.09.208
Iso-Britannia (GB)67.4552.0133.30582.4872.493.23952.4771.3118.44856.4981.1106.06455.2061.1238.395
Israel (IL)3.4270.15.0074.0400.16.4383.2790.111.7932.9760.111.1004.9930.19.828
Italia (IT)143.9214.2140.725143.6414.1144.114172.1174.2173.951228.5334.4247.046237.0624.7221.103
Itävalta (AT)59.3341.734.15157.5831.632.01161.6381.539.66159.6261.136.78653.3131.149.890
Jamaika (JM)20.057110.02810.051810.01.21410.0117
Japani (JP)44.8321.337.25235.4341.022.31747.3861.227.46360.2211.124.95541.5290.836.624
Jemen (YE)13.0775.40224209176
Jordania (JO)230.03.284100.01.36950.01.3031.43020.01.458
Joulusaaret (CX)30.0
Kambodza (KH)100.015.691140.04.1121030.01062120.0601430.079
Kamerun (CM)400.01.49330.04650.074850.01.198450.04.518
Kanada (CA)8.3250.237.7545.5740.231.5188.7610.242.4578.7190.281.3997.3180.169.944
Kap Verde (CV)2
Kazakstan (KZ)20.09.4842.01120.02.72520.023.279270.018.463
Kenia (KE)6791.02460.0500190.01.339120.0823
Kiina (CN)642.58518.8193.086673.57819.3177.123902.23021.9198.4481.467.32827.9170.1701.162.91623.1249.812
Kirgisian tasavalta (KG)113361631.5066.366
Kiribati (KI)2
Kolumbia (CO)20.06.980110.05.985170.027.835570.017.996480.08.251
Komorit (KM)1
Kongo (CG)13110.0219151240.0103969
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)64180.036460.01.39330.01.4831.588
Kosovo (XK)135232360.04521
Kreikka (GR)7.2570.28.1061.2140.05.5565410.07.1056590.07.5507340.07.295
Kroatia (HR)7.8750.28.02810.6340.36.80411.0790.37.48519.8040.410.77015.0250.312.943
Kuuba (CU)14040.0271
Kuwait (KW)170.01.329580.02.438170.01.343130.02.380180.01.750
Kypros (CY)110.096830.041620.02.54430.056180.0738
Laos (LA)12590.022180.0104910.013
Latvia (LV)3.5470.112.4873.4040.111.3443.1050.115.2003.3380.118.4118.4150.228.017
Lesotho (LS)72
Libanon (LB)90.01.07020.0586450.0508200.03382840.01.188
Liberia (LR)1212334
Libya (LY)212208126206
Liechtenstein (LI)660.050820.051190.0451230.017520.043
Liettua (LT)17.9850.520.19117.1590.521.97319.7380.524.18623.3070.437.78827.1120.540.907
Luxemburg (LU)4160.0368720.0386430.0985840.05.323820.04.924
Macao (MO)20.01250.04010.040170.0240.014
Madagaskar (MG)1.84341.6602725
Malawi (MW)2410.0143421
Malediivit (MV)5813029330.0356160
Malesia (MY)36.2961.117.21431.4380.914.48729.5170.712.74442.0460.818.38839.0970.819.789
Mali (ML)80.077110.09.97220.0640190.094030.0912
Malta (MT)9210.02791.0240.03821.1320.02294100.01.0512920.0669
Marokko (MA)2250.04.0562330.02.7081.1900.03.4801.1790.04.3159290.03.946
Marshallinsaaret (MH)30275
Mauritania (MR)10.05.04625.7826.185274270.02.219
Mauritius (MU)260.0211520.020930.032860.0248510.0316
Meksiko (MX)16.4430.518.13413.1950.410.63915.7820.426.70320.8980.4170.39516.7550.341.507
Moldova (MD)10.038060.060120.057140.095230.096
Mongolia (MN)130.01.1622.19250.02.05440.01.376918
Montenegro (ME)80.038110.040110.024130.046180.023
Mosambik (MZ)10.035841.342234489
Myanmar (MM)40.05.858130.020.280220.01.459270.078150.0132
Namibia (NA)80.04920.04220.0159200.091010.0279
Nepal (NP)10.01410.020910.02810.01310.08
Nicaragua (NI)10.0411686055118
Niger (NE)2310.0517290
Nigeria (NG)30.05.712160.019.02610.07.29030.021.293130.022.277
Norja (NO)25.2630.7150.71128.4410.8137.04231.8430.8160.02334.9340.7184.98734.5940.7220.439
Norsunluurannikko (CI)35210.025020.027410.0599346
Oman (OM)150.08.93740.04.547630.04.622100.05.082490.07.893
Pakistan (PK)480.04.7902860.07.2094150.045.191900.020.273350.03.997
Palau (PW)5
Palestiinalaisalue (PS)1122
Panama (PA)30.01.23820.01.11110.01.03740.01.33270.05.179
Papua-Uusi-Guinea (PG)5846934520.010550.03.184
Paraguay (PY)80.0576499182153
Peru (PE)80.05.653450.012.528180.05.008110.08.0002320.011.492
Pitcairn (PN)1
Pohjois-Irlanti (XI)4210.01.231410.01.495130.04.604
Pohjois-Korea (KP)20.0
Pohjois-Makedonia (MK)4450.01016120.0586970.01196240.0944650.0364
Pohjois-Mariaanit (MP)20.064
Portugali (PT)3.0760.19.6104.8700.18.4053.9310.113.5963.3860.113.8136.2070.126.172
Puola (PL)214.2306.370.469208.8446.065.333229.4345.681.818295.5265.6117.530308.0506.1131.200
Päiväntasaajan Guinea (GQ)15.7861323.285
Qatar (QA)130.08.059260.06.337430.06.196230.011.482680.07.040
Ranska (FR)70.6952.1101.52665.4071.9120.72673.1421.879.87075.4591.4125.99886.8141.7170.892
Ranskan Polynesia (PF)743150599157
Romania (RO)45.9711.331.03641.0491.215.40348.2161.221.05056.4381.114.99063.3221.330.789
Ruanda (RW)5111703723
Ruotsi (SE)211.1056.2211.988224.4186.4226.965259.1106.3294.049279.8565.3340.607307.1896.1399.258
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)211910.25032
Saint-Barthélemy (BL)76132
Saksa (DE)659.31319.3364.157685.88619.6464.491819.62819.9682.598833.63815.9885.083875.14217.41.083.177
Sambia (ZM)13770.0168415931592
Samoa (WS)430.04640.010770.0120.0
San Marino (SM)10.0740.040.0111
Saudi-Arabia (SA)1450.015.266950.040.882520.022.491560.029.851780.033.088
Senegal (SN)30.01.52380.018.9637.732100.01.924180.017.721
Serbia (XS)9.0800.34.9039.6710.38.23713.7310.34.94618.5910.46.07915.5060.310.500
Seychellit (SC)40.017514862530
Sierra Leone (SL)300.02660.046680.092410.02250.020
Singapore (SG)5.1420.249.1365.9420.240.8908.7180.236.6989.4710.235.51011.4020.249.433
Sint Maarten (SX)20.097111.95081870.010
Slovakia (SK)29.6200.96.63527.7690.810.73826.3840.66.89838.2410.77.11540.0220.89.347
Slovenia (SI)23.2540.73.29826.0290.72.74731.2150.85.36642.3430.84.08533.3310.75.407
Somalia (SO)85125153
Sri Lanka (LK)5940.04424330.01717200.02467650.09923790.0444
St. Kitts ja Nevis (KN)20.01515610.04.32942
St. Lucia (LC)15318126547
St. Pierre ja Miquelon (PM)1
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)211910.25032
Sudan (SD)10.231475823818
Surinam (SR)8.68460.01.12520.05011.4221.736
Sveitsi (CH)51.1301.555.16844.3761.347.40051.5921.343.27766.4731.348.73562.9731.250.508
Syyria (SY)711130.0
Tadzikistan (TJ)2421645
Taiwan (TW)30.1530.917.79129.7430.920.55138.2850.922.66551.2561.040.87740.0720.832.701
Tansania (TZ)10.01.63630.027350.061310.070010.01.410
Tanska (DK)48.4011.4144.07544.8981.3166.09558.2131.4170.10754.6881.0161.73658.7871.2167.159
Thaimaa (TH)10.1830.319.21011.8450.319.49914.7840.415.10916.7500.312.64323.2420.515.320
Timor-Leste (TL)3
Togo (TG)4366210.09771371280.0604
Tonga (TO)85
Trinidad ja Tobago (TT)120.077855110.0289210.02.450140.0342
Tsad (TD)11.32812
Tunisia (TN)9050.03419550.01391.1590.02711.5910.09991.4720.01.854
Turkki (TR)50.0101.548.01852.2041.547.48460.3991.562.03270.0421.389.11880.3141.6135.890
Turkmenia (TM)611027123
Turks- ja Caicossaaret (TC)27257.005
Tuvalu (TV)3
Tšekin tasavalta (CZ)74.7922.237.14988.2832.538.04490.7792.245.364108.8752.165.46799.8642.075.853
Uganda (UG)2684910820510.0115
Ukraina (UA)1.5660.09.5112.9160.17.0933.4940.17.4672.0690.01.4571.5980.02.935
Unkari (HU)58.7651.716.62355.3581.616.03651.1411.221.46274.0461.419.67763.3281.322.824
Uruguay (UY)1.702280.02.65640.012.72410.06.380240.04.393
Uusi-Kaledonia (NC)30.06710.0641552970.045
Uusi-Seelanti (NZ)6730.01.5584000.01.9158240.02.4236130.03.8473890.05.797
Uzbekistan (UZ)30.0261120.035710.0285120.05.875210.018.935
Valko-Venäjä (BY)5.8700.21.8057.1930.21.1915.1670.11.5632860.034040
Venezuela (VE)50.081120418151
Venäjä (RU)26.7610.8163.67127.2550.8133.35023.3010.6155.8399.5530.258.8143220.015.454
Vietnam (VN)9.5010.36.00112.2720.410.19431.0350.810.14818.5540.414.64929.6760.69.682
Viro (EE)357.32610.5155.568347.1209.9148.159357.7998.7165.543427.8978.1206.798461.0509.1222.026
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)8160.031.3491.3530.034.6104390.024.7941.2870.031.5401.4880.041.719
Yhdysvallat (US)85.9902.5314.63475.8732.2251.25285.2632.1283.250128.0722.4499.778115.6992.3552.035
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)1012.9961.090192
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)60.0
Zimbabwe (ZW)336123466617
kaikki maat yhteensä AA3.409.3841003.866.5341003.495.0411003.619.3361004.117.9401004.025.9651005.252.7221005.098.4441005.040.1831005.787.373100

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot