Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 26 Tietokoneiden sekä elektronisten ja optisten tuotteiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2019 - 2023


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)8113019
Alankomaat (NL)44,6063.0107,08141,4094.0149,21032,7872.3170,07043,1622.3214,36338,8182.160,442
Albania (AL)19153110.088940.012620.0224
Algeria (DZ)70.068010.01,1925621,080962
Andorra (AD)10.0101042
Angola (AO)10.02010.05321040.0438
Anguilla (AI)2
Antigua ja Barbuda (AG)17
Argentiina (AR)730.03,564200.05,874670.03,9361080.04,8584,322
Armenia (AM)100.040780.020110.039720.084870.01,330
Aruba (AW)411548857
Australia (AU)1,1050.129,6905830.130,3904270.031,0166580.034,5385320.032,281
Azerbaidzan (AZ)183875580377130.01,146
Bahama (BS)62610.01,3458430.0147
Bahrain (BH)310.0396240.0652180.083620.062210.0578
Bangladesh (BD)99440.087092460110.01,357
Barbados (BB)961628110.011
Belgia (BE)2,8000.277,8492,4750.278,5133,1810.2102,9212,2740.184,4922,1910.160,584
Belize (BZ)16321813
Benin (BJ)3382
Bermuda (BM)5210.011710.071210.010420.0112
Bhutan (BT)288
Bolivia (BO)120.047320.0174380.0352100.065340.0373
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)4
Bosnia ja Hertsegovina (BA)590.0723550.0466170.057930.074110.0607
Botswana (BW)995320412246
Brasilia (BR)690.021,6403780.019,3471330.018,6851,4380.116,3535850.014,784
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)40.032
Brunei (BN)6924598189406
Bulgaria (BG)7330.01,4468940.11,9988280.11,7521,4990.12,5371,4850.13,355
Burkina Faso (BF)20.0207180226185246
Caymansaaret (KY)23183658
Ceuta (XC)115217
Chile (CL)330.06,106260.05,037320.04,972270.06,324610.05,279
Cookinsaaret (CK)151
Costa Rica (CR)5230.01,7784280.01,329990.01,0981540.02,1771440.01,033
Curaçao (CW)40.059177571
Djibouti (DJ)3015910.030
Dominikaaninen tasavalta (DO)150.066020.02,327120.083390.081330.03,213
Ecuador (EC)710.096977410.075640.01,06820.01,028
Egypti (EG)500.03,744120.05,38560.04,871580.03,270150.02,220
El Salvador (SV)150.040850.066140.041240.0264210.0122
Espanja (ES)1,5540.132,6451,1120.127,6131,7330.121,8321,4870.127,4781,7250.130,703
Eswatini (SZ)20.03420.03630.0730.036
Etelä-Afrikka (ZA)2130.04,9162170.05,8253220.06,8511930.05,9535060.010,410
Etelä-Korea (KR)258,17717.2155,38432,3313.152,36426,7021.831,85644,4892.435,15651,2232.844,873
Etiopia (ET)150.03110.0130.08,65076
Fidzi (FJ)110.011210.0795601,478
Filippiinit (PH)23,5791.614,37324,4412.310,14859,2044.110,836121,5136.57,32669,0793.84,920
Färsaaret (FO)1528146942
Gabon (GA)1180491731
Gambia (GM)10.015610450
Georgia (GE)3270.0580970.01,068310.01,8751,8990.11,197430.01,536
Ghana (GH)60.017210.02610.07050.011250.0223
Gibraltar (GI)41
Grenada (GD)3
Grönlanti (GL)1559182288143
Guam (GU)1624384
Guatemala (GT)20.016210.044210.047030.061620.0449
Guinea (GN)246786
Guinea-Bissau (GW)172
Guyana (GY)13221,44610.068262
Haiti (HT)34335635
Honduras (HN)98841475520.095
Hongkong (HK)14,3231.015,11512,1711.210,37024,2321.710,80129,4151.612,31611,6060.615,429
Indonesia (ID)4,8730.312,0204,8590.56,8131,1470.15,5811,4850.17,3965710.05,509
Intia (IN)10,1760.754,85410,1861.063,25318,0231.293,66310,7290.6211,7295,7820.3320,392
Irak (IQ)40.01,98370.01,31670.01,221120.02,22820.02,397
Iran (IR)120.06410.01,24810.06020.022160.071
Irlanti (IE)2,6240.24,1631,6980.24,3651,3200.13,7486,4450.34,4537,5290.44,385
Islanti (IS)470.01,0142460.01,523320.01,290460.01,0922170.0823
Iso-Britannia (GB)36,4842.469,71445,5924.472,49557,2553.974,10052,0132.875,11440,9792.366,229
Israel (IL)1,3510.15,5361,1330.18,4771,1990.19,4421,7590.19,8651,9790.114,838
Italia (IT)9,7680.743,12012,2671.241,10010,4200.750,29516,5370.956,9148,0190.449,243
Itävalta (AT)3,2630.217,9574,3080.413,1556,6000.512,9586,8810.412,6476,5320.414,588
Jamaika (JM)1770.05842162
Japani (JP)60,6064.094,01640,9013.983,14450,1903.5124,05550,3262.784,74048,3272.796,576
Jemen (YE)40203124
Jordania (JO)40.071550.0385130.044710.05901290.0345
Kambodza (KH)1232880.02061420.0158580.02
Kamerun (CM)10310.03170.09010.01284400.042
Kanada (CA)4,6990.317,4163,6010.319,4643,6210.223,9295,2710.337,1136,7980.428,268
Kazakstan (KZ)390.01,160130.01,71960.03,41240.04,3845150.06,112
Kenia (KE)60.0635380.079060.0459100.028610.0203
Keski-Afrikan tasavalta (CF)1823311
Kiina (CN)269,23617.9388,257217,62220.8320,800360,93524.8297,496337,51918.1356,746223,37512.3274,474
Kirgisian tasavalta (KG)2751628123310.0159
Kiribati (KI)3645234751
Kolumbia (CO)2120.01,377400.0990460.02,99410.02,408660.02,157
Komorit (KM)3213530
Kongo (CG)4133210.033
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)620.065100.010.0821
Kosovo (XK)4911514176
Kreikka (GR)840.03,7011420.03,7624170.03,4012560.04,0734220.09,216
Kroatia (HR)910.01,6161770.01,4363430.02,2492650.06,2032200.03,677
Kuuba (CU)4987741
Kuwait (KW)40.01,54620.03,195960.02,419130.02,20970.02,527
Kypros (CY)7311,1485962,02170.01,958
Laos (LA)746773204
Latvia (LV)1,1010.11,5588110.11,3445220.02,6558910.02,4109210.13,408
Lesotho (LS)1
Libanon (LB)260.088660.033110.013930510.0863
Libya (LY)6643732731320.0538
Liechtenstein (LI)450.06,167850.07,1485750.012,1662640.016,3142560.018,877
Liettua (LT)1,4950.12,9592,1680.24,6192,3190.23,4083,8720.23,9804,4620.24,948
Luxemburg (LU)3190.01,1871990.0814750.01,048480.01,728240.01,006
Macao (MO)20.09020.051110.08610.064470.061
Madagaskar (MG)7410.0331482372
Malawi (MW)2510.04323950
Malediivit (MV)1292263673302
Malesia (MY)156,44110.45,327109,77110.512,657212,23314.612,035133,5977.216,30195,5895.311,585
Mali (ML)10.0763860.0525520.016
Malta (MT)730.0264170.0215420.0342180.0309220.0414
Marokko (MA)3520.01,823930.01,214840.02,241430.02,230430.02,190
Mauritania (MR)80.09811156
Mauritius (MU)40.0450160.0283249388520.0598
Meksiko (MX)32,8122.295,33924,1102.328,53711,4620.842,56913,0270.7130,93413,2040.760,548
Moldova (MD)70.087080.0762190.068710.0525360.01,164
Mongolia (MN)105340.0708206102246
Montenegro (ME)20.0172110.021410.028530.0113
Mosambik (MZ)56410.013721,141288
Myanmar (MM)56758016210.0730348
Namibia (NA)10.019110.03963288
Nepal (NP)399137546174184
Nicaragua (NI)10.01154226030.018510.0266
Niger (NE)6751610.0271
Nigeria (NG)470.02,40490.0234230.022970.019430.0678
Norja (NO)2,9590.235,2833,3610.332,3203,4320.241,2253,7000.240,9553,9840.237,040
Norsunluurannikko (CI)110.0110100.09531720.0426140.0442
Oman (OM)90.01,09550.044010.0365150.07491,086
Pakistan (PK)290.02,351350.01,9651,977200.02,16940.02,685
Palau (PW)263930190.07326
Palestiinalaisalue (PS)4936181026
Panama (PA)140.023537510.047810.035010.0387
Papua-Uusi-Guinea (PG)80122410.05421
Paraguay (PY)63640.05010.060420.0325219
Peru (PE)170.01,299450.02,59730.02,759510.01,42650.03,988
Pohjois-Irlanti (XI)13,8411.025410,8740.64052,2290.1256
Pohjois-Korea (KP)20.0140.0
Pohjois-Makedonia (MK)120.0200350.0126430.0112110.0114120.01,198
Portugali (PT)930.03,852740.02,7762150.02,2786030.02,3179050.010,727
Puola (PL)25,1261.736,64524,7172.431,11233,3742.334,61131,2041.734,41431,5891.738,187
Päiväntasaajan Guinea (GQ)20.02030.0430.062
Qatar (QA)1150.02,44990.05,507350.03,86820.012,372100.03,078
Ranska (FR)13,8200.975,85117,7311.767,66218,7371.366,98812,6130.776,41614,5960.898,414
Ranskan Polynesia (PF)194144268252252
Romania (RO)5,1850.39,2963,9070.46,5705,0890.37,4452,3080.112,9391,2520.113,692
Ruanda (RW)2831430.0157113270.056
Ruotsi (SE)15,1991.053,27517,1411.655,19516,7351.249,93419,3521.064,47420,7571.185,473
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)532
Saksa (DE)78,7985.3173,25784,4488.1160,16584,4705.8156,15796,2645.2165,025108,3126.0185,349
Salomonsaaret (SB)84302
Sambia (ZM)32628112463
San Marino (SM)171022710.01
Saudi-Arabia (SA)4370.017,093420.021,997410.09,673370.018,511680.017,854
Senegal (SN)5614124114194
Serbia (XS)1310.01,4091230.01,4691230.01,439510.02,174230.01,650
Seychellit (SC)14670.013140.0114170112
Sierra Leone (SL)323271732
Singapore (SG)10,0980.718,9965,3910.514,14022,0711.511,68268,3283.715,37515,8390.914,129
Sint Maarten (SX)101,5235
Slovakia (SK)8,5940.63,0756,6570.65,9216,3290.44,4468,5660.54,9058,5630.56,561
Slovenia (SI)1,3380.14,1472,2920.23,8932,7810.24,6272,2100.14,5891,1780.15,013
Somalia (SO)22234
Sri Lanka (LK)1900.01,2891440.01,0192910.05673150.01,0981200.0760
St. Kitts ja Nevis (KN)10.0
St. Lucia (LC)568
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)532
Sudan (SD)31322824
Surinam (SR)10.07115231486
Sveitsi (CH)14,0030.925,07613,5551.323,24317,8201.224,50416,4770.929,35115,5540.923,850
Syyria (SY)27
Tadzikistan (TJ)3923994
Taiwan (TW)62,5374.212,60355,8145.315,817136,0329.416,721459,36124.718,948717,26039.517,251
Tansania (TZ)590.01134410.09042,510
Tanska (DK)8,1760.530,6678,7710.823,4996,8680.526,5388,1780.429,4705,0720.326,692
Thaimaa (TH)5,9480.410,9836,6200.68,36010,3940.79,63919,0461.019,46012,3870.719,118
Timor-Leste (TL)2
Togo (TG)2252120.07
Tonga (TO)179
Trinidad ja Tobago (TT)10.085510.09310.0601629
Tunisia (TN)220.01,717280.01,200380.01,384330.01,105310.01,046
Turkki (TR)5250.014,9244120.010,1322640.09,5013210.018,4331750.018,646
Turkmenia (TM)991828
Turks- ja Caicossaaret (TC)16
Tuvalu (TV)4245234551
Tšekin tasavalta (CZ)2,2940.217,4862,0930.214,4771,1790.117,1209150.042,3381,7690.160,108
Uganda (UG)1038330.05210
Ukraina (UA)5780.03,7034500.02,9862,0820.15,4961,5140.15,3161230.05,318
Unkari (HU)3,6920.258,9251,1850.133,5501,2540.128,7203,1440.236,4271,7760.141,175
Uruguay (UY)20.081540.034020.02,70470.0970100.0797
Uusi-Kaledonia (NC)10.013914710.03626970.083
Uusi-Seelanti (NZ)2420.06,9342130.03,8973590.04,6411580.06,4734610.04,629
Uzbekistan (UZ)1120.0263344130.087110.01,15140.0658
Valko-Venäjä (BY)1560.01,466830.01,8621510.02,067160.0590429
Vanuatu (VU)57
Venezuela (VE)10.020961710.080.0190
Venäjä (RU)12,4370.849,35011,8341.148,19712,3040.851,5326,3560.321,1661,3920.111,596
Vietnam (VN)7270.05,9462,1450.26,9332,6390.2122,5557,5120.4311,3134,1460.2114,240
Viro (EE)42,8272.912,20347,9134.615,77348,6753.312,69656,8443.118,77152,5172.922,065
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)980.014,779820.027,485750.017,7611,1900.118,3871980.036,926
Yhdysvallat (US)238,85715.9479,076132,81712.7354,273117,3548.1436,551135,2377.3458,578149,0728.2519,687
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)66
Zimbabwe (ZW)2121153678
kaikki maat yhteensä 1,500,173100.02,519,844100.0 1,047,179100.02,137,676100.0 1,454,175100.02,422,135100.0 1,862,835100.03,042,996100.0 1,816,248100.02,778,405100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot