Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 22 Kumi- ja muovituotteiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)
Alankomaat (NL)5,5226.76,6106,1007.36,2794,5885.96,9123,5815.36,5426,8488.96,046
Albania (AL)226
Algeria (DZ)1723812443
Argentiina (AR)5347
Armenia (AM)22
Australia (AU)70.0188596180.0340160.033220.0384
Azerbaidzan (AZ)1
Bahrain (BH)1490.21290.0
Bangladesh (BD)1175
Belgia (BE)10,04212.26,5417,5008.99,1697,2959.47,8827,92711.76,3576,4218.38,484
Bolivia (BO)30
Bosnia ja Hertsegovina (BA)475246
Brasilia (BR)670.1147620.1161370.22661370.2482590.3204
Bulgaria (BG)1870.23101630.2951180.2461120.22022010.369
Chile (CL)2842601239135
Costa Rica (CR)1541399843333
Dominikaaninen tasavalta (DO)4422
Ecuador (EC)60.0
Egypti (EG)1,5291.94000.51,7542.3432,6133.92,3293.0
Espanja (ES)1,9042.32,4802,2882.72,1323,0934.01,9722,4603.61,3181,7382.32,480
Etelä-Afrikka (ZA)180.022347852790.09660.0406
Etelä-Korea (KR)6280.8471,7252.1811,3161.7511,1991.8901,4751.9135
Etiopia (ET)36
Filippiinit (PH)20.01210.010230.0474110.0
Färsaaret (FO)1
Georgia (GE)3740.41996119
Grönlanti (GL)411
Honduras (HN)10.0
Hongkong (HK)1274251146
Indonesia (ID)5060.6217800.946540.814940.775920.84
Intia (IN)1690.25082900.36201070.17491390.28392630.3564
Irlanti (IE)2070.31,5661730.21,7202280.31,8893670.51,4781860.21,611
Islanti (IS)1410.2561680.1622391337147
Iso-Britannia (GB)2,2202.77,2541,7742.18,5982,4623.27,4501,4722.25,7843,1114.08,734
Israel (IL)110.04450.0901050.1210.079480.144
Italia (IT)3,7464.52,5514,0144.82,3973,2174.22,1252,4833.72,2703,5434.63,175
Itävalta (AT)1,7982.25772,4642.91,2162,0122.67311,5862.35971,9662.6591
Japani (JP)6740.83081,2091.43818861.12226370.94184710.6483
Kambodza (KH)630.12920.31710.220.0
Kamerun (CM)1490.25200.8
Kanada (CA)1560.22,6232280.31,8072240.31,5042450.41,1002900.43,856
Kazakstan (KZ)175311450.1142
Kenia (KE)40
Kiina (CN)3,8434.71,0992,4983.01,2762,9733.81,0953,0604.51,6182,8333.71,043
Kirgisian tasavalta (KG)13
Kolumbia (CO)11418
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)43
Kreikka (GR)1690.2196960.1344560.12891270.2652130.3104
Kroatia (HR)13817410.05111777
Kuwait (KW)35642
Kypros (CY)109651224263
Latvia (LV)3140.41,1574220.58963310.47743340.54984750.6452
Libanon (LB)33449
Liberia (LR)1300.22570.41410.2
Liechtenstein (LI)3
Liettua (LT)9591.21,5601,0701.31,7879801.31,7057421.11,5409681.31,370
Luxemburg (LU)9331.1101,3301.6126330.889931.569891.31
Macao (MO)2901
Malediivit (MV)10
Malesia (MY)1,6882.01099421.1333130.4411,5312.31259291.2121
Malta (MT)25120
Marokko (MA)19516644105
Mauritius (MU)724
Meksiko (MX)50.0357170.05340.0172140.0154150.0186
Moldova (MD)3454
Nicaragua (NI)34
Nigeria (NG)1280.22280.3
Norja (NO)4550.614,2013280.415,3421460.212,882640.17,6581290.210,838
Oman (OM)17
Pakistan (PK)500.16380.09740.1360.1370.0
Panama (PA)6
Papua-Uusi-Guinea (PG)12
Peru (PE)16447415
Pohjois-Irlanti (XI)200.067
Pohjois-Korea (KP)10.0
Pohjois-Makedonia (MK)3246145
Portugali (PT)780.175910.12251070.1220250.03011510.2215
Puola (PL)3,4904.26,5407,3738.86,7895,6917.46,1144,5426.75,1494,8416.35,589
Qatar (QA)310.043280.0330.0161200.2280.0
Ranska (FR)2,8823.55,8932,8733.46,0972,1332.84,9162,2183.34,3432,7203.55,672
Romania (RO)3980.59996570.88464790.61,7171400.26401720.2564
Ruotsi (SE)8,65610.533,8548,42210.033,0157,69810.030,2744,4366.625,9486,9719.128,966
Saksa (DE)16,91120.523,72013,99316.622,87514,98919.422,71012,45918.421,15013,91818.127,205
Sambia (ZM)1
Saudi-Arabia (SA)2320.32913590.492980.11000.11051960.3184
Serbia (XS)310.02500.150820.132270.051440.1191
Singapore (SG)7830.9823280.4481570.255730.110779
Slovakia (SK)990.12421740.2324760.1243710.1283340.0186
Slovenia (SI)760.11424150.5207650.11401120.294410.1212
Sri Lanka (LK)2310.037423
Sveitsi (CH)3820.59872220.31,7514360.61,7821490.21,1902540.31,513
Taiwan (TW)9301.112440.33611770.25014440.7845880.136
Tansania (TZ)939
Tanska (DK)1,7712.13,6441,9032.33,5721,9302.53,3841,8282.72,9531,2951.73,280
Thaimaa (TH)2790.33504060.56884380.65703620.53411860.2243
Trinidad ja Tobago (TT)8
Tunisia (TN)380.097780.11261020.13810.1138980.12
Turkki (TR)7790.91,9361,9592.39891,4531.97696220.95162,4363.2837
Tšekin tasavalta (CZ)7700.92,4741,4431.72,7621,1601.52,7841,0951.61,5201,0111.33,093
Ukraina (UA)1,245500.1631618400910.1111
Unkari (HU)5780.77744730.63595040.77934050.62483710.5712
Uruguay (UY)581452293853
Uusi-Seelanti (NZ)20522279136
Uzbekistan (UZ)29175301301130
Valko-Venäjä (BY)233946
Venäjä (RU)120.09311,5515641,040619
Vietnam (VN)8091.0801,2321.5988911.2351,2261.81444300.623
Viro (EE)1,4071.75,5141,5021.85,1911,2781.75,2911,1971.83,7821,7932.34,595
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)2860.373760.4992810.460310.0671850.278
Yhdysvallat (US)2,8043.49,2952,6643.28,2872,8603.78,4262,6523.96,3682,8413.76,610
kaikki maat yhteensä 82,526100.0152,396100.0 84,121100.0155,160100.0 77,362100.0143,851100.0 67,705100.0118,910100.0 76,935100.0143,546100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot