Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: Vaatteet C 14*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti ajanjaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)3010.0
Alankomaat (NL)3.5640.85.5882.8510.83.8682.5990.92.5312.6660.75.4162.5400.95.221
Albania (AL)1440.02730.11460.03640.11190.010
Algeria (DZ)
Andorra (AD)10.01254570122
Angola (AO)11430988283
Argentiina (AR)40.050.050.060.060.03
Armenia (AM)350.032180.041120.05140.059140.09
Australia (AU)950.0459540.03361140.0370890.0463520.0387
Azerbaidzan (AZ)47
Bahama (BS)1
Bahrain (BH)10.0210.010.0110.021
Bangladesh (BD)60.53313.856.29415.743.22214.351.31113.238.57513.0
Barbados (BB)10.030.020.0
Belgia (BE)4.7201.12.0003.7311.01.5104.2311.41.1585.5361.41.2137.2982.51.564
Benin (BJ)3740391443
Bolivia (BO)30.020.030.030.020.0
Bosnia ja Hertsegovina (BA)8480.2226990.232920.128340.216610.217
Brasilia (BR)550.07430.0231360.0201350.042650.134
Brunei (BN)1
Bulgaria (BG)9290.27429020.32487800.31231.0570.34411.2010.4432
Burkina Faso (BF)390.019
Caymansaaret (KY)3
Chile (CL)20.0810.01910.09815
Costa Rica (CR)340.0320.0310.0310.0210.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)590.080.0100.0100.050.0
Ecuador (EC)80.0130.01110.0100.0180.0
Egypti (EG)4080.14870.15480.25220.14580.2
El Salvador (SV)480.02410.0180.0490.0210.0
Eritrea (ER)10.0
Espanja (ES)6150.11.2254890.16604570.26226010.21.1255010.21.166
Eswatini (SZ)10.0
Etelä-Afrikka (ZA)1680.017140.09300.061500.041240.07
Etelä-Korea (KR)1.1370.33286760.22285810.21344780.11845260.2236
Etelä-Sudan (SS)20.0
Etiopia (ET)1140.0500.0130.0100.060.0
Filippiinit (PH)4560.135950.2164000.165350.1153760.18
Färsaaret (FO)51210
Gambia (GM)617610
Georgia (GE)430.021310.041100.02990.010680.01
Ghana (GH)140.0260.0412
Gibraltar (GI)
Grönlanti (GL)8127124
Guatemala (GT)1280.0710.0890.0990.0820.0
Guinea (GN)1
Guyana (GY)1
Haiti (HT)290.0140.0240.0270.0180.0
Honduras (HN)1310.01180.01480.01400.0890.0
Hongkong (HK)9830.24741560.05281610.19226140.21.4611600.11.853
Indonesia (ID)5.7251.3144.9661.464.1731.434.3681.113.0991.01
Intia (IN)11.8292.71712.7353.61913.0614.32711.5823.0288.0782.719
Irak (IQ)10.01
Iran (IR)10.0120.010.01
Irlanti (IE)1180.052790.0494810.040840.0431220.085
Islanti (IS)180.025350.021820.014820.0151100.0141
Iso-Britannia (GB)2.1310.51.2331.4480.42.0951.1140.41.6021.3090.31.3941.2540.41.357
Israel (IL)230.05540.04670.03620.014120.037
Italia (IT)8.3211.92.5739.2532.61.4309.6193.275513.0693.41.6678.4382.82.127
Itävalta (AT)1.7290.43.0411.1320.31.8181.0720.41.3081.4330.42.5652.0180.73.669
Japani (JP)1750.08411780.09301470.01.0892000.19981680.1819
Jordania (JO)4590.12830.11570.13190.11840.1
Kambodza (KH)8.7112.017.5472.116.6902.29.3382.416.5612.2
Kamerun (CM)111292410
Kanada (CA)7340.23534340.13413400.11931.0320.32115100.2388
Kazakstan (KZ)20.01.09319230.047210.058250.0147
Kenia (KE)730.011150.05260.04690.01220.014
Kiina (CN)161.61537.0893107.28830.01.39185.08628.1543138.42035.639491.17830.6420
Kirgisian tasavalta (KG)10.022910.06990229958
Kolumbia (CO)820.0360.0370.0170.03230.03
Kongo (CG)1112
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)2123
Kosovo (XK)20.02110.0430.020.0
Kreikka (GR)980.0152940.020800.071110.014900.0109
Kroatia (HR)860.0496430.0332490.0280330.01971110.0400
Kuwait (KW)8149820.011
Kypros (CY)130.021510.01280.01300.0230.02
Laos (LA)5110.156020.226610.248550.234640.27
Latvia (LV)4.6101.13.6514.0561.13.2913.0311.01.9053.2570.82.9872.9651.03.122
Libanon (LB)630.055220.07570.035390.013720.046
Libya (LY)1
Liechtenstein (LI)14
Liettua (LT)5.3631.21.5134.0191.11.5184.2461.41.4304.2241.12.0463.6771.21.662
Luxemburg (LU)1490.01781860.1631960.1621620.0801740.1139
Macao (MO)210.01120.06850.033190.01150.077
Madagaskar (MG)2.0230.59960.31.2760.47630.24180.1
Malawi (MW)2651114
Malesia (MY)1160.021450.021080.041610.0801010.083
Mali (ML)110.0
Malta (MT)110.012
Marokko (MA)3.2270.733.2470.93.2461.13.5940.92.5480.9
Mauritius (MU)1780.01600.01430.021290.01220.0
Meksiko (MX)1210.0962240.11293220.1302490.1102140.122
Mikronesia (FM)10.010.0
Moldova (MD)1770.021480.015550.031940.132770.14
Mongolia (MN)30.0160.0220.01230.0450.0112
Montenegro (ME)62120.0710.054
Mosambik (MZ)671710499102
Myanmar (MM)10.8992.58.0612.35.8351.96.9161.86.4552.2
Namibia (NA)10.0
Nepal (NP)1160.01050.01320.0540.011440.0
Nicaragua (NI)380.0170.0100.0160.0190.0
Nigeria (NG)10.0140.0220.0150.021
Norja (NO)8570.22.1903920.11.6765190.29705900.21.8056760.21.588
Norsunluurannikko (CI)111
Oman (OM)429184224286365
Pakistan (PK)10.7212.527.8652.226.9572.3407.0861.896.3242.114
Panama (PA)10.0
Papua-Uusi-Guinea (PG)
Paraguay (PY)10.010.020.020.030.0
Peru (PE)2010.01540.02200.011390.010810.0
Pohjois-Irlanti (XI)650.0470.0540.012200.08250.078
Pohjois-Makedonia (MK)2470.145590.22410.13790.112450.16
Portugali (PT)6.4901.53046.1781.754.2231.445.2501.423.6401.214
Puola (PL)5.5671.310.2894.2101.26.5653.2861.15.7324.5251.24.5474.0441.43.987
Qatar (QA)8512114
Ranska (FR)9330.27.4987500.23.3158710.31.8949460.24.4057710.36.299
Ranskan eteläiset territoriot (TF)10.0
Romania (RO)2.3500.56032.9760.81702.2240.7653.3700.93733.5061.2233
Ruanda (RW)2110.0
Ruotsi (SE)24.1975.59.05018.6805.26.03018.1496.05.12918.9634.97.97918.5846.27.865
Saksa (DE)14.0133.215.92713.9743.912.09911.1773.711.68112.8903.315.44712.8844.312.165
Sambia (ZM)10.0110.01210.0
San Marino (SM)1
Saudi-Arabia (SA)419910.05550.03820.014
Senegal (SN)120.011
Serbia (XS)6710.22174990.1513230.1373460.1312830.1168
Seychellit (SC)10.0
Sierra Leone (SL)20.0130.0
Singapore (SG)80.05460.04090.03960.013560.0107
Slovakia (SK)2210.16811630.0323660.03022300.17931090.0792
Slovenia (SI)1800.01.7171510.0872790.05811130.01.0703110.11.394
Somalia (SO)647
Sri Lanka (LK)4.5501.04.7841.34.1231.413.6690.93.3511.1
Surinam (SR)40.0110.0120.0190.0
Sveitsi (CH)2400.16562090.16014350.14902230.15752110.1628
Tadzikistan (TJ)99
Taiwan (TW)5430.11615880.21045910.21284560.11097570.356
Tansania (TZ)1
Tanska (DK)6.9711.68366.1971.78515.9802.08516.5371.78714.9421.7723
Thaimaa (TH)9900.22141.0180.34899840.34011.1160.33921.0010.3476
Togo (TG)1
Tunisia (TN)1.3010.31.7460.51.1210.41.4540.41.0340.3
Turkki (TR)20.4664.718824.0006.720022.3137.419325.1666.512218.3806.2179
Tšekin tasavalta (CZ)1.4210.31.3441.2510.39469480.32.8049440.23.2757670.32.873
Uganda (UG)10.010.0
Ukraina (UA)1.8760.43012.3460.71721.8850.62521.6860.43171.5290.5394
Unkari (HU)8240.21.0337130.26062990.13746900.24349610.3400
Uruguay (UY)3610.0111100.011210.03435
Uusi-Kaledonia (NC)
Uusi-Seelanti (NZ)380.03240.03620.017230.015220.023
Uzbekistan (UZ)1310.06610.021313
Valko-Venäjä (BY)10.03420.0110.01610.0910.0
Venäjä (RU)100.01.47850.01.62630.01.77340.01.52350.01.071
Vietnam (VN)15.9763.7113.7133.8111.7463.9116.0114.111812.3944.256
Viro (EE)9.6532.212.7858.2372.310.8838.1522.77.8317.0391.812.4207.4042.510.843
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)80.048330.0116190.046180.021100.071
Yhdysvallat (US)9210.23.1029220.31.3179440.35.0911.1040.32.2398840.32.164
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)10.0
Zimbabwe (ZW)10.010.070.020.040.0
kaikki maat yhteensä AA437.37910099.562100357.82710071.842100303.12110064.421100388.46810084.232100297.82810081.604100

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot