Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän C 10 Elintarvikkeet *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)33.8379.54.86434.0229.25.15236.59410.06.26035.94311.06.22032.6949.36.913
Albania (AL)18
Andorra (AD)430.030.0
Angola (AO)50.0
Argentiina (AR)3060.11100.03750.13340.13230.1
Armenia (AM)268616608331120
Australia (AU)3630.1112500.12532020.1714620.01.1693200.11.197
Azerbaidzan (AZ)190.0665220.0427210.0632210.0358655
Bahrain (BH)92228481
Bangladesh (BD)360.0410.0600.0460.012500.024
Belgia (BE)17.4834.92.86420.0055.41.26315.5364.22.34113.3634.12.16216.4984.72.089
Belize (BZ)70.0
Benin (BJ)3635
Bolivia (BO)140.0280.090.0210.0330.0
Bosnia ja Hertsegovina (BA)1070.0520.0820.02810.1500.0
Brasilia (BR)1.3810.44786.1781.74782.4540.7645.2371.6313.5541.0
Bulgaria (BG)5540.21466840.21305970.22104170.12375120.1341
Burkina Faso (BF)110.080.0260.080.0
Chile (CL)5100.14830.1173950.12330.12690.1
Costa Rica (CR)840.01730.01030.01090.0330.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)50.090.030.0110.020.0
Ecuador (EC)2950.1232130.1235220.11570.01990.136
Egypti (EG)1810.19582230.13691380.01.1391050.01.153170.01.009
El Salvador (SV)1400.0970.02100.1990.0
Espanja (ES)10.2402.91.50211.1543.01.21010.7122.91.1618.5402.699110.9183.11.104
Eswatini (SZ)10.0
Etelä-Afrikka (ZA)530.0951240.0252950.0501720.1176920.098
Etelä-Korea (KR)1420.02.0771760.02.8641620.02.1512090.12.9812090.12.892
Etelämanner (AQ)11
Etiopia (ET)40.030.040.040.040.0
Fidzi (FJ)400.0420.0
Filippiinit (PH)3710.1287580.2565220.1685440.215010.142
Färsaaret (FO)1000.0
Gabon (GA)72
Georgia (GE)150.0407160.0885160.0400160.0696150.0558
Ghana (GH)330.01130.017250.02310.01210.012
Grönlanti (GL)350.0620.0370.0620.0770.0
Guatemala (GT)350.01730.0400.0500.0110.0
Guinea-Bissau (GW)830.0520.0710.0
Haiti (HT)40.0
Honduras (HN)20.010.040.020.010.0
Hongkong (HK)80.010120.0211440.03140.0104400.098
Indonesia (ID)6390.22524860.11172740.12606330.22134470.1468
Intia (IN)1.1240.3691.1560.3537590.21388800.31738370.25
Irak (IQ)30.040.01130.0
Iran (IR)210.0230.0100.080.0
Irlanti (IE)1.1800.35561.4310.43111.6440.41.2051.2020.41.1297760.21.409
Islanti (IS)1410.02501230.0130760.01702330.1532700.1136
Iso-Britannia (GB)5.3951.59426.4371.71.0547.5902.11.1726.0771.98154.3811.3779
Israel (IL)790.016830.093870.021550.0157810.035
Italia (IT)17.4554.93.32918.6185.03.36618.6305.12.75816.9705.22.34116.3474.74.507
Itävalta (AT)3.4321.05323.0730.84083.4590.94533.4521.12592.9320.8297
Jamaika (JM)
Japani (JP)3380.12.1833110.11.9913820.18902470.11.3794710.12.092
Jemen (YE)10.080.0
Jordania (JO)20.0110.0280.0290.0
Kambodza (KH)2190.12340.13230.11580.01210.0
Kamerun (CM)50.080.090.010.01
Kanada (CA)3930.11431.0600.37376410.21025560.21921.1770.3131
Kazakstan (KZ)317950.230420.011916730
Kenia (KE)1170.0660.026910.013370.07540.231
Kiina (CN)4.1821.24.0044.3351.24.5243.7261.05.5853.1811.06.8043.6661.09.950
Kirgisian tasavalta (KG)1827216416826
Kolumbia (CO)1090.01000.01190.0330.0260.0
Komorit (KM)20.020.0
Kongo (CG)1310910382
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)31
Kosovo (XK)300.0250.080.080.0130.0
Kreikka (GR)2.2240.62792.2600.6933.1930.91012.8160.9333.5601.0313
Kroatia (HR)3520.113380.1446170.22690.1163160.1
Kuwait (KW)1204
Kypros (CY)4700.12435710.22356900.22345280.21076030.2218
Latvia (LV)4.8671.41.7534.6821.31.5154.2371.21.5443.4711.11.4663.7281.11.936
Libanon (LB)130.050140.03130.033270.04770.0
Liberia (LR)12
Liechtenstein (LI)590.0500.0130.0220.01370.0
Liettua (LT)7.6932.22.5376.4761.83.7126.7841.93.4556.8702.12.6316.4691.83.021
Luxemburg (LU)920.03270.06150.04540.03330.039
Madagaskar (MG)190.0180.0430.050.0430.0
Malawi (MW)240.030.090.0120.0180.0
Malediivit (MV)780.0840.030.010.0
Malesia (MY)760.04.09250.01.867800.01.573670.01.499440.02.292
Mali (ML)20.050.0
Malta (MT)110.07
Marokko (MA)1830.11350.011130.01310.0960.0
Mauritius (MU)5780.27260.22690.17190.24960.14
Meksiko (MX)4050.11880.1232500.15480.27670.2
Moldova (MD)100.0420.03760.0182310.01390.0
Mongolia (MN)2
Mosambik (MZ)160.020.0
Myanmar (MM)480.0240.0400.0260.0370.0
Namibia (NA)60.0100.050.060.0
Nepal (NP)90.060.0
Nicaragua (NI)10.010.0
Niger (NE)210.0170.0290.0130.0140.0
Nigeria (NG)60.025320.010.0140.010.0
Norja (NO)7.1772.04.7406.9751.93.4018.8582.42.8689.4272.92.7406.4221.83.215
Norsunluurannikko (CI)40.01240.01240.0
Pakistan (PK)1050.01290.0990.01020.01810.1
Panama (PA)20.010.010.0
Papua-Uusi-Guinea (PG)
Paraguay (PY)680.0760.03090.1
Peru (PE)2210.11000.01360.01260.0810.0
Pohjois-Irlanti (XI)6383331
Pohjois-Makedonia (MK)1280.0500.0111240.02860.01920.111
Portugali (PT)1.0260.35987290.26671.4410.44911.1580.44781.8370.5757
Puola (PL)17.4814.96.08720.1575.54.83417.5624.85.20117.4045.34.68118.8655.44.889
Qatar (QA)28421174
Ranska (FR)13.1543.76.71312.3063.33.84614.4243.95.42413.7414.24.05914.5684.24.157
Romania (RO)6490.26647310.21016130.21437230.21006300.2111
Ruotsi (SE)57.39516.134.52362.17116.938.69353.65214.737.12446.76514.336.19246.27013.235.140
Saksa (DE)70.26419.74.12862.43916.93.91677.19321.13.44161.29518.74.10278.47622.43.555
Sambia (ZM)10.0
Saudi-Arabia (SA)50.070620179820.0772911
Senegal (SN)60.010.010.0
Serbia (XS)6090.286370.25020.11654030.1775050.1
Seychellit (SC)540.0660.01310.0580.0
Singapore (SG)450.0628370.0291260.01.380550.0496560.0293
Slovakia (SK)3.3640.92393.8951.12273.4430.91953.0020.92052.4090.7169
Slovenia (SI)2480.1595610.21253420.11144780.11474450.171
Sri Lanka (LK)2730.14860.12200.124270.11700.0
Sudan (SD)85
Surinam (SR)20.010.0
Sveitsi (CH)2.3010.67091.7110.51.3051.8990.51.3592.0950.66801.4480.41.403
Syyria (SY)20.010.0
Tadzikistan (TJ)229118
Taiwan (TW)260.0535340.069950.0195150.0132110.0447
Tanska (DK)26.2227.35.46924.8126.76.09422.5236.25.58920.4746.34.99028.4278.16.934
Thaimaa (TH)4.6141.33.4266.2201.7374.7451.32825.2391.62934.1591.2143
Togo (TG)5342
Tunisia (TN)250.0240.0280.0350.060.0
Turkki (TR)1.7320.57562.3710.61392.4230.72111.2450.4942.3140.7184
Turkmenia (TM)110103
Tšekin tasavalta (CZ)3.3530.91.1403.3700.91.3123.4961.01.0772.7960.98682.7030.81.101
Uganda (UG)20.030.020.010.0220.0
Ukraina (UA)3590.18051.5410.47212320.17014720.11.5062470.1461
Unkari (HU)3.4011.01793.1660.93314.6711.34894.1781.33022.8040.8440
Uruguay (UY)380.05670.21180.02560.11630.0
Uusi-Kaledonia (NC)4297434078
Uusi-Seelanti (NZ)3220.19297870.27313460.11.3232110.11.2722830.1949
Uzbekistan (UZ)316379543496125
Valko-Venäjä (BY)16034332174108
Venezuela (VE)10.0
Venäjä (RU)2730.12.3081540.03.3841510.02.1942690.11.2221230.01.577
Vietnam (VN)9190.3411.5680.41061.7530.551.5220.5371.8050.5
Viro (EE)19.5055.512.98319.2735.211.16319.1575.211.35115.1264.611.15716.8754.811.414
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)40.017840.013518610.025547
Yhdysvallat (US)3.1820.91.5222.4860.72.5132.5530.71.6422.3880.72.0832.0970.62.471
kaikki maat yhteensä 356.970100.0126.568100.0 368.774100.0120.519100.0 366.210100.0121.640100.0 327.418100.0116.513100.0 350.269100.0126.432100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot