Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 10 Elintarvikkeiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2019 - 2023


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)10.020.0
Alankomaat (NL)98,0357.360,193107,7018.053,793110,4537.839,629165,0808.941,147153,6839.153,858
Albania (AL)20.010.0268316
Algeria (DZ)71919
Angola (AO)93
Argentiina (AR)1,8950.11,5240.11,7910.1105,0530.33,1810.2
Armenia (AM)2,8103,0733,4363,6966,179
Australia (AU)6460.09222070.01,9373120.02,718550.01,5591150.01,858
Azerbaidzan (AZ)4,0024,4064,6806,3625,461
Bahama (BS)298890.0
Bahrain (BH)1,2721,2771,2127971,830
Bangladesh (BD)60.04010.0255010.057101
Belgia (BE)23,7981.828,91726,2962.028,88833,4622.438,31740,7352.246,17842,3302.532,084
Belize (BZ)70.0
Benin (BJ)85488510.0274
Bolivia (BO)400.01000.0330.0840.0240.0
Bosnia ja Hertsegovina (BA)10.01620.030.0
Brasilia (BR)115,1928.6280,9716.026783,2265.91,440155,1088.3125,1647.41,895
Bulgaria (BG)1,7980.11,1631,7990.11,2992,9490.21,7955,9180.31,9222,8640.22,001
Burkina Faso (BF)10.0
Burundi (BI)1,7980.11,4010.11,3180.11,4910.12,5190.1
Chile (CL)7400.11178220.12121,1250.1112,0740.1162,9660.217
Costa Rica (CR)1,8130.11,3650.11,3590.12,1560.13,2810.2
Dominikaaninen tasavalta (DO)20.0
Ecuador (EC)1,2690.11522,0990.21911,8980.11532,1860.12011,7510.1140
Egypti (EG)5250.08,6814420.09,8784940.06,6257690.05,5921,1780.17,856
El Salvador (SV)7550.16650.05090.01,9170.17010.0
Espanja (ES)21,2531.66,08119,9641.55,53626,3991.99,14034,3031.811,03336,2342.112,955
Etelä-Afrikka (ZA)4580.09819220.11,0389830.15274,2160.29729620.1728
Etelä-Korea (KR)3920.020,306620.021,571710.027,954920.034,5701390.027,807
Etiopia (ET)4,5890.34,6880.33,9820.34,1650.22,6830.2
Fidzi (FJ)11
Filippiinit (PH)4300.02301060.0462840.0201,1610.11791,9330.138
Färsaaret (FO)40.0770.090.0200.01090.0
Gabon (GA)6610017922194
Gambia (GM)330.010.08
Georgia (GE)220.03,2702,957310.03,205440.04,025590.05,811
Ghana (GH)3915420.09540.016370.033
Grönlanti (GL)3730.01490.01920.02430.01330.0
Guam (GU)68
Guatemala (GT)6,1040.55,3040.47,1990.59,6160.517,0891.0
Guinea (GN)63
Haiti (HT)160.0254210.033150.056320.0260.0
Honduras (HN)19,6291.522,5681.723,3001.734,6131.929,4221.7
Hongkong (HK)690.01,990530.01,924180.01,2551,37750.0639
Indonesia (ID)1,4330.12,2791,4780.11,8851,8250.11,7302,0030.13,0361,7740.12,523
Intia (IN)3,5130.3603,9150.3193,1420.2224,3190.22544,0560.264
Iran (IR)2120.0211990.01470.0231770.03420.0
Irlanti (IE)1,4600.17,3262,0530.27,1731,5430.15,9832,1160.17,5941,6880.18,412
Islanti (IS)1,2470.19591,2140.19831,8820.11,4225,1880.31,4601,8530.11,838
Iso-Britannia (GB)11,8000.914,90721,4121.610,98510,0890.79,56112,2500.710,49211,3950.79,694
Israel (IL)1450.05,0561350.07,714900.02,9521120.03,4702180.03,671
Italia (IT)22,3791.717,48322,6831.716,69129,7592.122,36242,4662.327,30538,9712.335,208
Itävalta (AT)7,0310.54,1097,5520.66,0969,8640.76,50614,6520.87,53911,1780.75,494
Jamaika (JM)10.0200.010.030.010.0
Japani (JP)6400.014,6291,1390.115,6491,5980.115,5702,4640.119,5952,6350.214,176
Jordania (JO)2251710.0
Kambodza (KH)12
Kanada (CA)4,4160.31,9229,4700.72,3547,1850.52,43214,7300.83,2038,3900.52,573
Kazakstan (KZ)160.0138540.01912350.02086310.05076400.01,693
Kenia (KE)7,8860.6828,5470.63667,3850.54159,1130.52617,7190.5
Kiina (CN)10,5200.885,23011,7790.9142,8139,3620.7148,16115,5280.8168,48311,8010.791,375
Kolumbia (CO)45,4053.445,9963.43140,7882.92356,2763.033,2342.0
Komorit (KM)240.030.0200.030.0290.0
Kongo (CG)1120.01401330.02278690.12752380.030110.0443
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)11920.023600.0931
Kosovo (XK)910
Kreikka (GR)1,2970.12,6428810.12,3741,7120.12,0702,7800.13,1175,2960.34,081
Kroatia (HR)10.0131529841277124
Kuuba (CU)100.0
Kuwait (KW)212178269106272
Kypros (CY)2,786200.02,8132,493190.02,663200.02,815
Laos (LA)1820.0
Latvia (LV)8,8130.79,6018,9880.79,75213,0580.915,01112,7020.718,52621,3411.317,459
Libanon (LB)160320.081560.0174158241
Liberia (LR)8441121522
Liechtenstein (LI)40.03
Liettua (LT)21,1331.617,75523,7311.820,58928,9002.120,01244,4732.435,74646,7602.845,090
Luxemburg (LU)1770.0811180.02111110.019190.0187224
Madagaskar (MG)2370.03660.01530.04880.04070.0
Malawi (MW)1,3920.16580.03750.04980.02640.0
Malediivit (MV)700.0470.0420.0170.0200.0
Malesia (MY)7040.19,3821,8120.111,2611,2020.17,4525860.010,7025930.024,875
Mali (ML)20.0
Malta (MT)43427422748510
Marokko (MA)8470.12,5680.21,5900.1860.03440.0
Mauritius (MU)2200.0610.0330.03100.035110.03
Meksiko (MX)3,7520.3164,3170.34,0370.34,8760.3874,6660.346
Moldova (MD)46510.0409300.06192980.09701230.0681
Mongolia (MN)100.0236175256172200
Montenegro (ME)1
Namibia (NA)40.0240.050.0
Nepal (NP)11
Nicaragua (NI)9,7130.78,5680.64,1490.39,1500.55,9800.4
Niger (NE)1340.0
Nigeria (NG)1750.081620.03250.06810.013240.030
Norja (NO)124,8549.335,921149,85011.223,358152,19610.830,885173,5219.342,770140,3808.321,754
Norsunluurannikko (CI)120.0111170.084210.01191060.0150570.0131
Oman (OM)215321514
Pakistan (PK)4240.05170.055890.0311,0020.19800.1
Palestiinalaisalue (PS)310.0720.0620.091320.0920.0
Panama (PA)8800.130.070.050.0
Papua-Uusi-Guinea (PG)240.0240.0
Paraguay (PY)760.0850.01450.01870.03890.0
Peru (PE)1,6930.12,4050.2571,4480.15,2190.32701,8080.1
Pohjois-Irlanti (XI)78159225
Pohjois-Makedonia (MK)20.09340.0436520.0122179
Portugali (PT)5,0860.42,3025,0700.43,3104,8580.34,2945,0520.37,6746,5950.45,334
Puola (PL)47,2893.524,10250,9573.828,15056,8574.036,03694,8945.144,08681,5554.862,088
Qatar (QA)39675214150254
Ranska (FR)29,1282.264,24526,3462.049,82932,4372.349,59737,5362.077,35836,7702.283,037
Romania (RO)9060.11,2751,2770.18035670.07871,4740.17961,4250.11,591
Ruanda (RW)2,9420.22,6830.22,8060.27,7260.44,8660.3
Ruotsi (SE)122,0049.1292,741134,13210.0291,394148,11810.5309,971172,7169.3378,962180,63710.7414,198
Saksa (DE)198,26114.840,157179,34513.446,422183,97213.149,660224,44112.159,118211,97912.539,499
Sambia (ZM)3580.03970.01,3900.1980.02070.0
Saudi-Arabia (SA)1380.05,4604,3295,5646,0146,904
Senegal (SN)10.0
Serbia (XS)1,4040.1881,8950.1372,2990.2462,7880.1233,2930.212
Singapore (SG)10.07,4816,705190.08,86810.08,961150.09,664
Slovakia (SK)9360.17332,2880.28432,2750.28692,6580.16903,0280.2833
Slovenia (SI)650.07480.01101443730.01581,8720.1122
Sri Lanka (LK)240.0980.01430.02860.02710.0
Surinam (SR)50.0
Sveitsi (CH)7,7830.614,21612,1790.912,61710,9300.813,22415,4720.814,58512,4410.710,524
Syyria (SY)440.0470.040.070.0150.0
Tadzikistan (TJ)18694275701
Taiwan (TW)550.01,889510.01,962590.02,506240.03,060240.01,907
Tansania (TZ)3,4940.33,3010.22,6110.25,6660.32,8090.2
Tanska (DK)150,25911.264,276144,20810.764,660155,65511.063,050187,98210.176,340175,65110.470,589
Thaimaa (TH)1,8360.16,0481,4280.17,7862,0740.16,3873,8120.27,8477,2280.413,205
Tunisia (TN)30.0430.020.080.0
Turkki (TR)6,9830.59477,4450.61,6307,0120.59568,6990.52,5207,5850.41,146
Turkmenia (TM)448376296446512
Tšekin tasavalta (CZ)1,1350.16,2601,3700.16,6001,7070.17,9142,2380.18,2346,6170.48,755
Uganda (UG)4,0210.34,0490.34,1900.36,6410.47,3710.42
Ukraina (UA)4,6670.36,4056,1820.57,2933,2950.27,2342,5790.15,5716,5350.47,262
Unkari (HU)2,5730.21,5252,7820.21,4893,4480.22,0973,9820.22,8034,9140.33,093
Uruguay (UY)1591590.070.094810.02636
Uusi-Kaledonia (NC)431462575
Uusi-Seelanti (NZ)6,2910.515,0832,7780.213,5862,2330.28,9742,4130.117,1442,4420.111,498
Uzbekistan (UZ)1200.01,268140.01,66550.02,02520.03,03730.05,345
Valko-Venäjä (BY)760.05,004280.019,757210.09,1722,5110.13,4631260.01,830
Venäjä (RU)26,5982.072,60732,2392.467,99538,4212.774,16123,2201.236,170660.09,282
Vietnam (VN)5,3460.45234,6740.34084,5080.35126,9660.42985,7060.377
Viro (EE)86,4836.574,47778,9465.975,61585,7996.180,475109,3345.9101,773110,0926.5102,181
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)90.02,7362,9924370.04,5103360.04,3953,574
Yhdysvallat (US)24,6051.823,95613,3471.023,66212,9770.925,08916,0430.934,24314,8120.919,187
Zimbabwe (ZW)620.0160.010.030.0
kaikki maat yhteensä 1,337,456100.01,113,617100.0 1,342,057100.01,167,231100.0 1,408,677100.01,216,732100.0 1,858,828100.01,437,744100.0 1,691,858100.01,352,754100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot