Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän A MAA-, METSÄ- JA KALATALOUSTUOTTEET *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)70.0230.0150.0
Alankomaat (NL)22.32716.63.72822.96616.15.93322.45514.66.81022.05912.43.92421.04612.04.195
Algeria (DZ)30.0
Argentiina (AR)1720.12990.22200.11630.11150.1
Armenia (AM)191
Australia (AU)10.0440.050.030.0120.01
Bangladesh (BD)20.050.020.050.0
Belgia (BE)2.1201.61.0731.8531.3291.9101.2171.3340.71.1141.5850.91.098
Bolivia (BO)20.0
Brasilia (BR)10.8068.09.9777.011.5897.612.7007.17.4274.2
Bulgaria (BG)4540.3511.6811.21.1740.818260.541.4800.8
Burkina Faso (BF)20.0720.0
Burundi (BI)850.14260.2
Chile (CL)670.1460.0920.1950.1500.0
Costa Rica (CR)1.6961.32.0551.41.3480.91.2690.71.5610.9
Dominica (DM)150.0150.0150.030.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)200.0120.070.030.0120.0
Ecuador (EC)2.1161.62.3881.72.0351.31.9171.12.0401.2
Egypti (EG)9890.74638000.62488610.61.5357670.49262.4661.4
El Salvador (SV)40.0100.050.0160.070.0
Espanja (ES)8.5486.41.51210.5397.44.25217.07211.13.42521.31212.04.98419.30411.03.707
Etelä-Afrikka (ZA)3.7522.83.0032.111.8501.23.8152.12.8941.7
Etelä-Korea (KR)150.0690240.0164940.11130.01120.1
Etiopia (ET)1910.11390.11630.11160.13330.2
Filippiinit (PH)210.0170.0150.0170.08200.0
Gambia (GM)9
Ghana (GH)210.0230.0170.0240.0160.0
Grenada (GD)20.0
Guatemala (GT)3700.34470.33970.36690.43410.2
Honduras (HN)5570.45550.41.5951.09440.51.8921.1
Hongkong (HK)110.08246110.01.260690
Indonesia (ID)5060.48460.66910.55120.36310.4
Intia (IN)1600.14911420.14901270.14101290.1411750.1
Iran (IR)1010.1660.01280.11430.1910.1
Irlanti (IE)410.0558170.01810.01.069100.01.591130.0566
Islanti (IS)790.12590.04400.031390.1660.033
Iso-Britannia (GB)620.04501.1400.86651960.1537400.01510.0508
Israel (IL)1200.131440.0801140.1282840.21364940.379
Italia (IT)3.5782.71.1292.9522.17963.8012.51.9704.2382.41.5633.7872.22.283
Itävalta (AT)1530.11381840.11392080.13282280.11511170.1328
Jamaika (JM)
Japani (JP)160.019160.010150.05120.029160.01
Jordania (JO)20.020.0
Kambodza (KH)26.9565.787120.021630.035516
Kamerun (CM)10.01530.120.05230.320.0
Kanada (CA)3690.335510.4782500.211670.12260.136
Kazakstan (KZ)900.1240.0580.0640.0210.0
Kenia (KE)7220.56980.57690.56930.48820.5
Kiina (CN)3060.27.0665220.42.9282810.25413110.21.4327040.45.867
Kolumbia (CO)1.2740.92.6631.91.3410.93.3111.95.3873.1
Komorit (KM)220.0
Kosovo (XK)340.010.0
Kreikka (GR)2790.21.9171560.11.0461.0630.74418.6994.93846.0083.425
Kroatia (HR)230.02110.02
Kypros (CY)170.01112596.7163.82.082
Latvia (LV)6.3554.72.3406.6634.72.5679.3766.12.7468.4344.72.4918.8225.02.332
Libanon (LB)30.0100.0600.0550.050.0
Liberia (LR)1300.12570.11410.1
Libya (LY)54
Liettua (LT)2.2681.73.3031.7001.24.7638.1555.32.9916.4443.62.7812.9191.71.397
Luxemburg (LU)22312
Madagaskar (MG)170.0360.0280.020.0130.0
Malawi (MW)50.010.050.01670.1
Malesia (MY)1.4781.18280.650.01.1950.78070.5
Marokko (MA)620.02230.24440.33940.27120.4
Meksiko (MX)1210.1250.0330.0890.1350.0
Moldova (MD)870.12080.12400.23470.2410.0
Myanmar (MM)140.080.080.060.020.0
Namibia (NA)160.0160.0730.020.0
Nepal (NP)20.010.0
Nicaragua (NI)990.1650.01020.1
Nigeria (NG)20.01970.13140.2
Norja (NO)29.84322.227533.72023.620531.56020.666824.62613.81.41321.90512.51.824
Norsunluurannikko (CI)20.020.020.010.030.0
Pakistan (PK)350.0581160.1960.1122250.0100.0
Panama (PA)1.1810.91.3951.07680.5350.01070.1
Papua-Uusi-Guinea (PG)30.0
Paraguay (PY)980.1490.0390.01030.1
Peru (PE)9830.79200.67430.51.0870.65940.3
Pohjois-Korea (KP)
Pohjois-Makedonia (MK)20.010.020.0
Portugali (PT)1710.1102850.21292530.271300.13491640.153
Puola (PL)1.9141.46.6472.9462.17.3117.0574.67.35922.66612.72.79018.82910.83.576
Ranska (FR)1.5891.21.8681.6941.25372.1701.41.4681.6610.92.1012.5551.53.516
Romania (RO)170.015320.03492080.1153120.0134860.357
Ruanda (RW)1.6931.36900.5170.05340.32850.2
Ruotsi (SE)6.2874.77.52110.1667.112.3346.8184.411.4566.2693.511.50510.8156.27.393
Saksa (DE)6.3204.76.7693.5932.59.9751.9531.37.7461.5910.98.5366.5393.77.378
Sambia (ZM)160.020.030.0720.0
San Marino (SM)63830302101
Saudi-Arabia (SA)20.0840.0330.0120.01130.012
Senegal (SN)10.010.010.020.0
Serbia (XS)30.0
Sierra Leone (SL)120.0
Singapore (SG)5510.48
Slovakia (SK)19630.01419648
Slovenia (SI)1
Sri Lanka (LK)90.0240.060.0150.070.0
Surinam (SR)10.010.0
Sveitsi (CH)480.0674242420.02340.01
Syyria (SY)100.0
Taiwan (TW)50.030.010.010.0
Tansania (TZ)2200.22520.210.010.010.0
Tanska (DK)1.9651.56501.9471.41.1662.2341.52.1212.9141.66962.8151.61.469
Thaimaa (TH)810.127.5872140.23.240490.0451000.1875860.0115
Tunisia (TN)500.01400.11130.1890.01330.1
Turkki (TR)2040.24250.3692400.22950.22600.168
Tšekin tasavalta (CZ)410.01232510.239490.0159350.0129300.0211
Uganda (UG)4500.31910.12960.21370.12150.1
Ukraina (UA)5540.4501.3200.9374630.32782.2871.35086760.467
Unkari (HU)1330.11051330.11461980.12041390.1622290.1110
Uruguay (UY)20.020.0
Uusi-Seelanti (NZ)3460.33200.2530.050.01130.1
Uzbekistan (UZ)2787
Valko-Venäjä (BY)20.010.0
Venezuela (VE)10.0
Venäjä (RU)230.0153510.0545110.0293230.01660.042
Vietnam (VN)1400.14580.31280.13460.2980.1
Viro (EE)5.9274.45.9333.9642.85.7636.8644.54.8177.1564.05.7435.2113.013.829
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)130.042310.0136
Yhdysvallat (US)7360.5724050.3143890.32024560.3973250.291
Zimbabwe (ZW)170.0160.0150.0130.0270.0
kaikki maat yhteensä 134.350100.0111.367100.0 142.702100.072.527100.0 153.414100.061.425100.0 178.309100.058.081100.0 174.954100.065.168100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot