Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen SITC-luokitus (Standard International Trade Classification)
in English

Muovit, valmistamattomat (Sitc 57) viennin ja tuonnin arvo maittain


Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Muovit, valmistamattomat (SITC 57) Suomeen vienti ajanjaksolla 2023 tammikuu - lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
Alankomaat (NL)18.72931.820-41.1
Algeria (DZ)2.7084.283-36.8
Angola (AO)10020410.6
Argentiina (AR)2.8967.149-59.5
Armenia (AM)12042564.1
Australia (AU)8531.013-15.8
Azerbaidzan (AZ)214253-15.3
Bahama (BS)20703.0
Bangladesh (BD)2.1662.138 1.3
Belgia (BE)29.31345.124-35.0
Bolivia (BO)3141.177-73.3
Bosnia ja Hertsegovina (BA)278692-59.8
Brasilia (BR)7.64410.232-25.3
Bulgaria (BG)590666-11.5
Burkina Faso (BF)500..
Chile (CL)4.6488.197-43.3
Ecuador (EC)3.6701.944 88.8
Egypti (EG)1.4102.399-41.3
Espanja (ES)20.49619.553 4.8
Eswatini (SZ)491689-28.7
Etelä-Afrikka (ZA)28.97829.368 -1.3
Etelä-Korea (KR)1.3283.386-60.8
Filippiinit (PH)3.5713.712 -3.8
Färsaaret (FO)1.1712.231-47.5
Georgia (GE)140..
Ghana (GH)861662 30.1
Grönlanti (GL)30..
Guatemala (GT)2247-54.6
Guyana (GY)8200..
Hongkong (HK)472360 31.2
Indonesia (ID)7512.121-64.6
Intia (IN)24.47429.450-16.9
Irak (IQ)1150..
Irlanti (IE)4.1373.205 29.1
Islanti (IS)848791 7.1
Iso-Britannia (GB)50.19966.020-24.0
Israel (IL)1.9552.441-19.9
Italia (IT)45.33365.561-30.9
Itävalta (AT)17.59433.372-47.3
Japani (JP)2.4592.610 -5.8
Jordania (JO)210..
Kamerun (CM)950..
Kanada (CA)1.6544.228-60.9
Kazakstan (KZ)2.3284.071-42.8
Kenia (KE)462375 23.0
Kiina (CN)21.38722.601 -5.4
Kirgisian tasavalta (KG)1.595527202.9
Kolumbia (CO)1.3163.726-64.7
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)638540 18.0
Kosovo (XK)1430..
Kreikka (GR)14.16614.773 -4.1
Kroatia (HR)2.9123.066 -5.0
Kuwait (KW)1358-99.7
Kypros (CY)40107-62.6
Latvia (LV)15.87418.583-14.6
Libanon (LB)310256 21.2
Libya (LY)4371-39.6
Liechtenstein (LI)1730-42.6
Liettua (LT)14.60520.334-28.2
Luxemburg (LU)1.298655 98.3
Malesia (MY)2.3553.635-35.2
Malta (MT)259-96.8
Marokko (MA)4.3133.882 11.1
Mauritius (MU)31129-75.6
Meksiko (MX)9.59113.057-26.5
Moldova (MD)5346 14.6
Mongolia (MN)92058935.5
Myanmar (MM)2112 73.3
Nepal (NP)4115023.7
Nigeria (NG)1.6511.464 12.7
Norja (NO)53.19763.940-16.8
Norsunluurannikko (CI)310485-36.2
Oman (OM)843671 25.7
Pakistan (PK)2.9853.548-15.9
Palestiinalaisalue (PS)1430..
Panama (PA)5113942.4
Paraguay (PY)30719-95.8
Peru (PE)2.1703.957-45.2
Pohjois-Irlanti (XI)16330438.7
Pohjois-Makedonia (MK)1971.128-82.6
Portugali (PT)13.23314.037 -5.7
Puola (PL)92.655124.227-25.4
Qatar (QA)45-21.3
Ranska (FR)22.51929.446-23.5
Romania (RO)13.25821.039-37.0
Ruotsi (SE)124.078174.204-28.8
Saksa (DE)102.372147.861-30.8
Sambia (ZM)7502489700.0
Saudi-Arabia (SA)6.2926.223 1.1
Senegal (SN)50317-84.3
Serbia (XS)6.21212.076-48.6
Singapore (SG)6.9075901071.4
Slovakia (SK)5.3806.775-20.6
Slovenia (SI)1.9072.644-27.9
Sri Lanka (LK)045-99.9
Sveitsi (CH)8.7269.593 -9.0
Taiwan (TW)2.4952.264 10.2
Tansania (TZ)124175-29.3
Tanska (DK)19.67133.280-40.9
Thaimaa (TH)4.3954.433 -0.9
Togo (TG)970..
Trinidad ja Tobago (TT)165225.4
Tunisia (TN)5221.076-51.5
Turkki (TR)48.06363.755-24.6
Tšekin tasavalta (CZ)26.89437.496-28.3
Ukraina (UA)3.5954.867-26.1
Unkari (HU)8.2135.855 40.3
Uruguay (UY)246481-49.0
Uusi-Seelanti (NZ)1.1561.104 4.8
Uzbekistan (UZ)163960-83.1
Valko-Venäjä (BY)2.9701.522 95.1
Venezuela (VE)152561-72.9
Venäjä (RU)2.86854.633-94.8
Vietnam (VN)9701.270-23.6
Viro (EE)31.80843.111-26.2
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)2.3244.266-45.5
Yhdysvallat (US)32.08733.410 -4.0
Kaikki maat yhteensä (AA)1.031.4291.418.724-27.3

Lähde: Tulli

Taulukko: Muovit, valmistamattomat (SITC 57) tuonti Suomeen ajanjaksolla 2023 tammikuu - lokakuu

2023 1-10
1000 €
2022 1-10
1000 €
Muutos
%
Alankomaat (NL)123.239153.856-19.9
Australia (AU)41149-72.5
Azerbaidzan (AZ)0237..
Bahama (BS)040..
Belgia (BE)96.551146.522-34.1
Brasilia (BR)3.3101.359143.6
Bulgaria (BG)163601-72.8
Chile (CL)010-99.5
Ecuador (EC)2840-29.8
Egypti (EG)2.8115.630-50.1
Espanja (ES)24.78236.733-32.5
Etelä-Afrikka (ZA)38-63.2
Etelä-Korea (KR)12.12918.133-33.1
Georgia (GE)170..
Hongkong (HK)137030997.7
Indonesia (ID)363973.1
Intia (IN)462825-44.0
Irlanti (IE)617353 74.6
Islanti (IS)2.5573.649-29.9
Iso-Britannia (GB)28.11335.210-20.2
Israel (IL)693780-11.2
Italia (IT)41.30043.680 -5.4
Itävalta (AT)18.98829.483-35.6
Japani (JP)4.9385.608-11.9
Kanada (CA)7.4477.636 -2.5
Kazakstan (KZ)2018100.0
Kiina (CN)9.99218.456-45.9
Kolumbia (CO)100..
Kreikka (GR)50..
Kuwait (KW)025..
Latvia (LV)1.8041.432 26.0
Liechtenstein (LI)11398 14.7
Liettua (LT)7.2809.531-23.6
Luxemburg (LU)1.1671.450-19.6
Malesia (MY)3036-16.6
Marokko (MA)01.134-100.0
Meksiko (MX)229345-33.6
Norja (NO)9.83713.024-24.5
Pohjois-Irlanti (XI)310..
Pohjois-Korea (KP)177147.5
Portugali (PT)2.8263.330-15.1
Puola (PL)27.74631.030-10.6
Qatar (QA)7.5129.673-22.3
Ranska (FR)57.28471.274-19.6
Romania (RO)1.7334.127-58.0
Ruotsi (SE)76.847102.103-24.7
Saksa (DE)224.011271.160-17.4
Saudi-Arabia (SA)9.81924.189-59.4
Serbia (XS)085-100.0
Singapore (SG)2.5091.297 93.5
Slovakia (SK)408544-25.0
Slovenia (SI)649934-30.5
Sveitsi (CH)5.8625.756 1.8
Taiwan (TW)7.63018.523-58.8
Tanska (DK)12.02318.411-34.7
Thaimaa (TH)833970-14.1
Turkki (TR)1.8323.271-44.0
Tšekin tasavalta (CZ)4.5617.321-37.7
Ukraina (UA)4515-99.3
Unkari (HU)2.0153.997-49.6
Uruguay (UY)0364..
Uzbekistan (UZ)3842.604-85.3
Valko-Venäjä (BY)072..
Venäjä (RU)1325.240-97.5
Vietnam (VN)710164330.2
Viro (EE)6.4335.263 22.2
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)2.6625.535-51.9
Yhdysvallat (US)48.75765.282-25.3
Kaikki maat yhteensä (AA)903.4211.199.590-24.7

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (Sitc)

Neljännesvuositason tiedot (Sitc)

Kuukausitason tiedot (Sitc)

Eri SITC tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu